Saturday, April 13, 2024
Home / Moda  / Ubieramy się na snowboard! O czym nie możesz zapomnieć?

Ubieramy się na snowboard! O czym nie możesz zapomnieć?

Jazda na snowboardzie to sport dający niesamowitą satysfakcję, przyjemność i dostarczający mocnych wrażeń. Żeby w pełni cieszyć się jazdą, musimy zadbać o odpowiednią odzież na snowboard. Jej zadaniem będzie głównie ochrona przed wilgocią i niskimi

odzież na snowboard

Jak wybrać idealną odzież na snowboard? / fot. materiały prasowe

Jazda na snowboardzie to sport dający niesamowitą satysfakcję, przyjemność i dostarczający mocnych wrażeń. Żeby w pełni cieszyć się jazdą, musimy zadbać o odpowiednią odzież na snowboard. Jej zadaniem będzie głównie ochrona przed wilgocią i niskimi temperaturami. Dobrze dobrane ubrania snowboardowe pomogą nam również częściowo uchronić się przed kontuzjami. Sprawdźmy więc, jak wybrać idealną odzież snowboardową

 

Jak się ubrać na snowboard?

Podobnie jak odzież narciarska, ubrania na snowboard mają dwie podstawowe funkcje. Jest to ochrona przed zimnem oraz ochrona przed wilgocią. Ciepłe i wodoodporne spodnie i kurtka snowboardowa to podstawa. Dodatkowo warto pamiętać również o komplecie bielizny termoaktywnej i kasku. Odwiedzając sklep ze sprzętem narciarskim, miejmy także na uwadze ochraniacze na snowboard – rękawice z usztywnieniem nadgarstka i ochraniacz kręgosłupa. Gadżetem, który przyda się na każdy wyjazd na deskę, jest również solidny pokrowiec na snowboard.

 

 

Jaka kurtka i spodnie snowboardowe?

Podstawą każdego stroju na deskę snowboardową jest odpowiednia kurtka i spodnie. Spodnie snowboardowe to element garderoby, który będzie miał najczęstszy kontakt ze śniegiem. Dotyczy to szczególnie osób początkujących, które przewracają się dużo częściej niż zaawansowani snowboardziści. Z tego względu najważniejszym parametrem spodni snowboardowych jest ich nieprzemakalność. W przypadku odzieży snowboardowej czy narciarskiej stopień nieprzemakalności wyrażony jest w mm słupa wody. Im wyższy jest ten parametr, tym ubranie snowboardowe będzie bardziej odporne na działanie wilgoci. Ogólnie przyjęta zasada mówi o tym, że do rekreacyjnej jazdy na snowboardzie czy nartach powinny wystarczyć ubrania o stopniu wodoodporności 5–10 tysięcy mm słupa wody. Do ekstremalnej jazdy na desce lepsze będą nieco bardziej technologicznie zaawansowane ubrania, w których parametr ten wynosi nawet 20 tysięcy mm słupa wody. Wybierając spodnie snowboardowe, możemy dodatkowo sprawdzić, czy posiadają one:

 

  • wewnętrzną warstwę ocieplającą,
  • duże, zapinane kieszenie,
  • regulowane ściągacze w pasie i na końcu nogawek,
  • systemy wentylacji i odprowadzania wilgoci.

 

 

odzież na snowboard

Sezon snowboard’owy za 3…2…

 

Równie ważne co spodnie jest kurtka snowboardowa. Powinna być ona przede wszystkim nieprzemakalna i oddychająca. Do jazdy rekreacyjnej możemy wybrać kurtkę na snowboard o nieprzemakalności do 10 tysięcy mm słupa wody oraz oddychalności minimum 5 tys. g/m²/24h. Kurtka snowboardowa z takiego materiału pozwoli na zachowanie komfortu i optymalnej temperatury ciała w czasie jazdy. Inne elementy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając kurtkę snowboardową to:

 

  • duży, regulowany kaptur, który możemy założyć na kask,
  • fartuch śnieżny zapobiegający dostawaniu się śniegu za kurtkę,
  • praktycznie umiejscowione kieszenie odpowiedniej wielkości.

 

 

Ochraniacze na snowboard – jak jeździć bezpiecznie?

Nie da się ukryć, że jazda na snowboardzie to sport niosący ze sobą ryzyko kontuzji. Na częste wywrotki narażone będą szczególnie osoby początkujące. Dobrze dobrane buty snowboardowe, wiązania i deska to jedna sprawa. Bardzo istotne są jednak także elementy odzieży snowboardowej zapewniające bezpieczeństwo i minimalizujące ryzyko kontuzji. Ochraniacze na snowboard to przede wszystkim rękawice snowboardowe z usztywnieniem nadgarstka oraz protektor kręgosłupa, tak zwany żółw. Rękawice snowboardowe z usztywnieniem nadgarstka chronią stawy dłoni i przedramion w przypadku upadku do przodu. Ochraniacz kręgosłupa chroni nas nie tylko w przypadku upadku na plecy, ale również w razie kolizji z innymi narciarzem czy snowboardzistom na stoku.

 

Na koniec wspomnijmy jeszcze o kilku cechach, które powinien spełniać dobry kask snowboardowy. Zewnętrzna skorupa powinna być twarda i odporna na wstrząsy. Dobrą ochronę zapewniają skorupy wykonane w technologii in-mould. Wewnętrzna wyściółka kasku musi być jednocześnie ciepła i wykonana z oddychających materiałów. Istotna jest także wygodna regulacja i wywietrzniki, pozwalające na odprowadzenie nadmiaru wilgoci.

 

Wybierasz się na deskę po raz pierwszy? Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pomoże Ci wybrać idealne ubrania na snowboard.

 

 

źródło: Partner MK
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • ghd sports live 22 listopada, 2019

    Snowboarding is one of the my favorite one and thank you for your article…

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ