Ubezpieczenie zwierząt domowych w ramach polisy mieszkaniowej
Psa czy kota też można ubezpieczyć

Polisa na mieszkanie może też obejmować ubezpieczenie zwierząt / fot. materiały prasowe Partnera
Nieruchomości, które posiadamy, często stanowią dorobek naszego całego życia. Dlatego decydujemy się ubezpieczyć dom lub mieszkanie, aby w razie wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń (pożar, przepięcie, zalanie) uzyskać wsparcie finansowe. Nie każdy wie jednak, że w ramach polisy mieszkaniowej możemy otrzymać nie tylko ubezpieczenie murów czy ruchomości domowych, ale też NNW kota i psa. Czy ubezpieczenie zwierząt jest dodatkowo płatne? Oraz w jakich sytuacjach działa taka umowa?
Ubezpieczenie zwierząt w polisie mieszkaniowej?
Podstawowy wariant ubezpieczenia mieszkania lub domu obejmuje mury czy elementy stałe nieruchomości. Do tych drugich zaliczamy m.in. wszelkiego rodzaju instalacje, np. grzewczą, gazową, wodną czy antenową, a także grzejniki, armaturę sanitarną, okładziny podłóg i schodów, drzwi i okna wraz z szybami i z futrynami i nie tylko. Możemy się również zdecydować na wariant rozszerzony ochrony i wówczas ubezpieczeniem mogą być objęte m.in. ruchomości w naszym lokalu, takie jak choćby sprzęt RTV i AGD.
Czy w ramach takiej ochrony uzyskamy również ubezpieczenie zwierząt bez ponoszenia dodatkowych kosztów? Tak, jeśli zdecydujemy się na odpowiednią ofertę. Przykład takiej propozycji znajduje się tutaj: https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/.
Przed wyborem takiej ochrony należy się zapoznać z OWU (ogólnymi warunkami ubezpieczenia), żeby mieć świadomość, jakie ryzyka obejmuje ubezpieczenie. Kluczowe znaczenie ma to, czy możemy uzyskać świadczenie w razie zdarzeń, których wystąpienie jest szczególnie prawdopodobne. Jeśli mieszkamy przy ruchliwej drodze, a naszemu czworonogowi zdarza się wyjść z posesji, powinniśmy wziąć pod uwagę, że może zostać on potrącony przez pojazd. Wtedy warto, aby ubezpieczenie psa obejmowało koszty leczenia weterynaryjnego. Oto, w jakich innych przypadkach towarzystwo ubezpieczeniowe może nam wypłacić środki z polisy:
• Jeśli nasze zwierzę zaginie, to ubezpieczyciel może pokryć koszty poszukiwań psa czy kota
• W przypadku gdy konieczne będzie uśpienie zwierzęcia ze względu na konsekwencje zdrowotne nieszczęśliwego wypadku, to towarzystwo opłaci koszty tego uśpienia i pochówku psa lub kota.
Nie zawsze posiadanie takiej ochrony będzie się wiązać z dodatkowym wydatkiem. W ofercie firmy Aviva ubezpieczenie zwierząt otrzymuje każdy klient w cenie ubezpieczenia nieruchomości. Zakres ochrony w ramach danej oferty może być jednym z czynników decydujących o wyborze konkretnej propozycji.
W przypadku ubezpieczenia kota czy psa zwróćmy uwagę na maksymalną kwotę, jaką może wypłacić ubezpieczyciel w zależności od tego, do jakiego zdarzenia dojdzie. Np. koszty poszukiwania zwierzęcia mogą być pokrywane przez towarzystwo ubezpieczeniowe do 500 zł.
Ubezpieczenie zwierzęcia czynnikiem decydującym o wyborze ubezpieczenia mieszkania?
Dla właścicieli nieruchomości, którzy mają psa czy kota, uwzględnienie w ubezpieczeniu niektórych rodzajów ryzyka, związanych z tymi zwierzętami, może wpłynąć na decyzję o wyborze danej oferty.
Czy jednak wielu Polaków ma w domu czworonogi? Z danych Euromonitor International wynika, że w ostatnich latach ponad połowa naszych rodaków posiadała zwierzęta, z czego ponad 40 proc. stanowiły psy, a około 25 proc. koty. Z czasem zwierzęta stają się niemal członkami naszej rodziny, dbamy o nie i inwestujemy w nie. Niestety, łatwo mogą się one stać ofiarami wypadku, szczególnie, jeśli mieszkamy w okolicy ruchliwej drogi. Oficjalne statystyki wskazują, że liczba takich zdarzeń z udziałem zwierząt przekracza rocznie 20 tys. Dane te obejmują jednak wyłącznie zdarzenia zgłoszone przez m.in. kierowców, a dotyczą one nie tylko psów i kotów, ale również zwierząt dzikich. Koszt pomocy weterynaryjnej w takim przypadku prawdopodobnie będzie wysoki, a może to być niezbędne, aby nasze zwierzę przeżyło. Dlatego warto posiadać odpowiednie ubezpieczenie, najlepiej z szerokim zakresem ochrony. (Źródło: https://www.euromonitor.com/poland?PageCode=333&CountryCode=null&IndustryCode=96808&ContentType=null&ReportType=null&SortBy=1&PageNumber=0&PageSize=20&PageType=13)