Tuesday, March 5, 2024
Home / Rozwój  / Biznes  / Ubezpieczenie OC – musisz je mieć, nawet jeśli auto stoi cały czas w garażu!

Ubezpieczenie OC – musisz je mieć, nawet jeśli auto stoi cały czas w garażu!

Co grozi za brak ważnej polisy OC?

ubezpieczenia porowneo

Kierowcy muszą pamiętać o tym, że korzystanie z samochodu związane jest z wieloma kosztami / fot. materiały prasowe

Wykupienie polisy komunikacyjnej OC jest obowiązkiem każdego właściciela samochodu – nawet jeśli jego pojazd nie jest użytkowany!

 

 

Kierowcy muszą pamiętać o tym, że korzystanie z samochodu związane jest z wieloma kosztami. Wśród nich znajdują się także koszty wykupienia odpowiednich polis komunikacyjnych.

Główną polisą, którą musi posiadać każdy właściciel samochodu, jest komunikacyjna polisa ubezpieczeniowa OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Co warto o niej wiedzieć?

Sprawdź:

 • Czym jest komunikacyjne ubezpieczenie OC?
 • Przed czym chroni ubezpieczenie OC samochodu?
 • Kiedy trzeba wykupić ubezpieczenie OC?
 • Co grozi za brak ważnej polisy OC?
 • Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC dla siebie?

Czym jest komunikacyjne ubezpieczenie OC?

Komunikacyjne ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej to polisa, która jest obowiązkowa zarówno w Polsce, jak również na terenie całej Unii Europejskiej. Musi posiadać je każdy właściciel pojazdu mechanicznego.

Przepisy określające obowiązek posiadania polisy OC to Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

Przed czym chroni ubezpieczenie OC samochodu?

Głównym zadaniem ubezpieczenia OC samochodu jest zabezpieczenie właściciela polisy przed skutkami finansowymi powstałych z jego winy szkód. Wtedy kierowca nie musi płacić za nie z własnej kieszeni – odszkodowanie poszkodowanym wypłaca wtedy ubezpieczyciel.

Przykładowo, ubezpieczenie OC może pomóc wtedy, gdy dojdzie do stłuczki parkingowej, gdy kierowca pojazdu wymusi pierwszeństwo lub też wpadnie w poślizg i uszkodzi pojazd innego uczestnika ruchu.

Uwaga! Należy pamiętać o tym, że ubezpieczenie OC przewiduje sytuacje, gdy wypłata odszkodowania nie nastąpi. Dotyczy to między innymi przypadku, gdy kierowca znajduje się pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Wówczas kierowca będzie musiał zapłacić samodzielnie za spowodowane szkody. Może być to koszt od kilkuset złotych to nawet kilkuset tysięcy złotych!

Kiedy trzeba wykupić ubezpieczenie OC?

Polisa OC musi być wykupiona w momencie pierwszej rejestracji pojazdu i kontynuowana aż do momentu, gdy zostanie on wyrejestrowany.

W przypadku zakupu samochodu nowego, umowę ubezpieczeniową można zawrzeć od razu w salonie dealerskim. Kierowca może też zakupić polisę we własnym zakresie – pomocna będzie porównywarka OC oraz innych polis samochodowych, która wskaże najkorzystniejszą ofertę.

Gdy samochód kupowany jest jako używany, wtedy obowiązująca polisa OC przechodzi wraz z pojazdem na nowego właściciela. W takiej sytuacji ubezpieczyciel może przekalkulować składkę, co może oznaczać jej obniżenie lub też zwiększenie. Nowy właściciel ma też prawo do wypowiedzenia umowy i zawarcia nowej z innym ubezpieczycielem.

Umowa OC musi obowiązywać aż do momentu wyrejestrowania pojazdu. W związku z tym nawet wtedy, gdy nie będzie on używany, na przykład będzie uszkodzony, trzeba i tak wykupić na niego ubezpieczenie.

Co grozi za brak ważnej polisy OC?

Jeżeli kierowca nie będzie posiadał ważnej polisy ubezpieczeniowej OC na swój samochód, wtedy może narazić się on na bardzo wysokie kary.

Kary za brak OC nalicza Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Wysokość kary jest zależna od okresu, przez który posiadacz pojazdu nie posiada wykupionego ubezpieczenia komunikacyjnego OC.

Wysokość opłat karnych za brak obowiązkowego OC dla właścicieli samochodów osobowych na 2020 rok:

 • kara za brak ubezpieczenia OC do 3 dni – 1 040 złotych
 • kara za brak ubezpieczenia OC w okresie 4-14 dni – 2 600 złotych
 • kara za brak ubezpieczenia OC powyżej 14 dni – 5 200 złotych

Kara może być naliczona zarówno podczas kontroli drogowej przez Policję, jak również przez specjalnego wirtualnego policjanta – jest to program komputerowy używany przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny do kontroli ważności polis OC w bazach ubezpieczeń.

W sytuacji, gdy właściciel pojazdu nie wpłaci kary nałożonej przez UFG, w takim przypadku naraża się on na wszczęcie postępowania egzekucyjnego przez Urząd Skarbowy.

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC dla siebie?

Wielu kierowców zadaje sobie zatem pytanie: jak wybrać najlepsze ubezpieczenie OC? Jeśli planujemy zakupić jedynie taką polisę, najlepiej przy jej wyborze kierować się ceną. Zatem, jak znaleźć tanie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej na swój samochód?

W wyszukaniu korzystnej polisy pomoże porównywarka OC. To specjalny serwis internetowy dostępny bezpłatnie dla każdego kierowcy. Za jego pomocą można za jednym zamachem sprawdzić koszty ubezpieczeń w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych.

Porównywarki sprawdzają dla swoich użytkowników polisy u najpopularniejszych towarzystw ubezpieczeniowych, na przykład porównywarka OC Porówneo.pl robi to między innymi u Axa, Aviva, Proama, Ergo Hestia, Generali, Link4, Mtu24, Benefia, PZU.

Aby dowiedzieć się, który ubezpieczyciel może zaproponować najniższe koszty OC, wystarczy tylko wypisać specjalny formularz, na podstawie którego przygotowywana jest indywidualna kalkulacja. Już po kilku minutach można zobaczyć, gdzie za ubezpieczenie można zapłacić najmniej, a potem od razu zawrzeć umowę ubezpieczeniową online!

Źródło: materiał Partnera MK

 

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
 • Michalina 22 października, 2020

  Warto jest ubezpieczyć swoje auto chociaż minimalną kwotą. Nigdy nie wiadomo co stanie się na drodze podczas jazdy. Ubezpieczenie OC zapewnia odszkodowanie za szkody wyrządzone przez kierowcę pojazdu osobom trzecim.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ