Wednesday, January 15, 2025
Home / POLECAMY  / Typ osobowości Pośrednik (INFP) – co to jest?

Typ osobowości Pośrednik (INFP) – co to jest?

Empatyczny idealista z silnym poczuciem misji

infp typ osobowości pośrednik

Pośrednik (INFP) – osobowość wrażliwca i idealisty/ zdj. Canva

Osobowość INFP (Pośrednik) jest typem osobowości należącym do grupy Dyplomatów. To jeden z 16 typów osobowości według wskaźnika MBTI, który występuje u ok. 4% społeczeństwa. INFP – co to za osobowość i czym się charakteryzuje? Jak radzi sobie w związkach i jaki powinien wybrać zawód? Poznaj Pośrednika

INFP – osobowość Pośrednik

Pośrednicy należą do grupy Dyplomatów. Typy osobowości będące w tej grupie skupiają się na odczuwaniu i intuicji. To idealiści kierujący się w życiu zasadami. Mają mocny kręgosłup moralny i boli ich wszelka niesprawiedliwość i zło. Dyplomaci to wrażliwcy o wysoko rozwiniętej empatii, których celem jest uczynienie świata lepszym miejscem. Są również osobami kreatywnymi, które doceniają sztukę i piękno natury.

Misja jest kluczowym elementem życia Pośrednika

Osobowość Pośrednik charakteryzuje się dużym poczuciem misji, dlatego, by Pośrednicy czuli się spełnieni, ich zadaniem jest podejmowanie konkretnych działań. Niestety czasami mogą zatonąć w marzeniach i fantazjach, co sprzyja frustracji i poczuciu niemocy. Kluczowym celem życiowym każdego Pośrednika jest znalezienie swojej drogi i miejsca. Sprzyjające im otoczenie to takie, w którym czują się potrzebni. Dopóki nie odnajdą poczucia misji, będą nieszczęśliwie tkwić w martwym punkcie z doznaniem braku celu i sensu w życiu.

Pośrednik – typ osobowości, który chce kreować lepszą rzeczywistość

Pośrednicy to prawdziwi idealiści, którzy żyją zgodnie z altruistycznymi zasadami. Czują silne powołanie, by pomagać innym i zmieniać świat. Zawsze robią to, co właściwe, by czynić dobro i  świat lepszym miejscem. Ich mocną stroną jest empatia. Nikt tak, jak oni nie potrafi wczuć się w sytuację innych. Robią to tak dobrze, że niemal czują to, co druga osoba. Zawsze są chętni wysłuchać tego, który szuka u nich pomocy, a przy tym nie oceniają i są współczujący. Potrafią doskonale podnosić innych na duchu.

 

Niestety ten dar ma też swoją ciemną stronę. Tak silnie rozwinięta empatia wpływa na samopoczucie Pośredników. Mają oni tendencję do przejmowania ludzkich nastrojów. Chłoną jak gąbka nie tylko emocje, ale również nastawienie ludzi dlatego, kiedy mają do czynienia z negatywnymi osobami, muszą nauczyć się stanowczo wyznaczać granice. Dodatkowo ich chęć ulepszania świata i zdolność do dostrzegania krzywd, sprawiają, że czują się przytłoczeni ilością tego, co wymaga poprawy i odnoszą wrażenie, że problemy całego świata ciążą na ich barkach. Mogą również czuć się samotni i niedocenieni pośród ludzi, którzy nie zwracają tak bacznie uwagi na problemy tego świata.

Jakie zawody pasują do INFP?

INFP w pracy wykazują się gorliwością i zaangażowaniem, a powierzone im obowiązki starają się spełnić jak najlepiej. Preferują twórcze zadania, które wymagają nieszablonowości i pomysłowości. Dobrze pracują w pojedynkę na własnych zasadach, ale ze wsparcia mentorów chętnie korzystają. Idealizm INFP jest charakterystyczny również na tle zawodowym. Kiedy stawiane wobec nich wymagania będą sprzeczne z ich poglądami, prawdopodobnie zaczną poszukiwania nowej pracy.

 

Pośrednicy nie lubią pracować pod presją czasu. Źle znoszą nacisk, a przeciążenie zadaniami jest dla nich stresujące. Nie lubią konfrontacji, dlatego praca w korporacji wymagająca bezpośredniego kontaktu z klientem może nie być dla nich odpowiednia. Pośrednicy mogą mieć problem ze skupieniem uwagi. Nadmierne myślenie i nieumiejętność organizacji powodują problem w koncentracji na konkretnych celach.

INFP zawody

infp zawody

INFP. Jakie zawody są dla niego najlepsze?/ zdj. Canva

 

Kreatywność Pośredników czyni z nich doskonałych artystów. Mają wrodzoną umiejętność wyrażania samych siebie. Często stosują do tego różne metafory, dlatego mogą okazać się świetnymi pisarzami, malarzami czy fotografami. To dla nich idealne zawody, gdyż mogą pracować na własnych zasadach i wyrażać swoje poglądy w twórczy sposób. Ich zdolność do obserwacji i dostrzegania niuansów to cechy, które predysponują do zostania dobrym aktorem. Poznawanie ludzkich emocji poprzez obserwację pomaga stworzyć wiarygodną postać.

 

Pośrednicy mają umiejętności komunikacyjne i zdolności językowe, które czynią z nich doskonałych poliglotów. Osoby o tym typie osobowości mają naturalną łatwość w opanowywaniu języków obcych, dlatego często potrafią władać kilkoma językami. Sprawdzą się na stanowisku nauczyciela w kameralnej szkole językowej.

 

Pośrednicy dzięki swej wrażliwości i troskliwości sprawdzą się również w zawodach społecznych. Lubią pomagać innym i ich edukować. Mogą z nich być doskonali psycholodzy, terapeuci i mediatorzy. Potrafią dobrze przekazywać wiedzę, zwłaszcza tę, która dotyczy ich poglądów lub zainteresowań. Kiedy będą mieli okazję podjęcia pracy związanej z edukacją i głoszeniem szczytnych idei, mogą odnaleźć swoje prawdziwe powołanie.

 

Inne zawody, w których mogą sprawdzić się INFP to: bibliotekarz, dziennikarz, muzyk, kompozytor, rzeźbiarz, konsultant do spraw rozwoju osobistego, pracownik społeczny, tłumacz, copywriter, krawcowa, projektant wnętrz, ilustrator, redaktor, doradca zawodowy, ekolog, wydawca.

 

Zobacz koniecznie:

Osobowość INTJ – co to jest?

 

INFP w miłości

 

INFP w miłości zanurzają się niczym w rzece i płyną z jej prądem. Do rozwoju relacji potrzebują pełni uczuć. Nie szukają romansu, a tworzą bliskie więzi.

 

Pośrednicy, chociaż sprawiają wrażenie cichych i zamkniętych w sobie, w rzeczywistości mają bogate życie wewnętrzne. Są wrażliwi, emocjonalni i dobroduszni. Takich cech poszukują również u przyszłego partnera. Pragną silnych i głębokich relacji opartych na szczerości i zaufaniu. Muszą czuć się komfortowo i być w pełni sobą i tego samego chcą dla swojego partnera. Dla Pośredników związek to nie tylko połączenie osób o wspólnych celach i poglądach, ale również zjednoczenie na poziomie emocjonalnym i duchowym.

INFP w związkach

Z kim stworzy relację romantyczną INFP? Partner najlepiej pasujący do Pośrednika to ENFP „Działacz” i INFJ „Rzecznik”. Te typy osobowości mają pokrewne charaktery. Są zorientowani na ludzi i przyszłość. Mają też zdolność dostrzegania możliwości i dążenia do zmian na lepsze. W życiu kierują się uczuciami i wartościami, w które wierzą. Ich różnice względem Pośrednika są doskonałym dopełnieniem jego osobowości.

 

Działacz w przeciwieństwie do Pośrednika jest zorientowany na zewnątrz. To ekstrawertyk, który ładuje baterie wśród ludzi i tam też czuje się najlepiej. Razem z introwertycznym Pośrednikiem mogą się świetnie uzupełniać. Działacz nauczy się wyciszać i bardziej skupiać na sobie niż na innych. Pomoże Pośrednikowi być bardziej otwartym i skłoni go, by czasem wyszedł ze swojej strefy komfortu. Dzięki temu Pośrednik będzie mógł skupić się na realizacji swojej misji.

 

Rzecznik jest osobą, która nie lubi spontaniczności. Woli struktury i schematy. Dużo planuje i żyje zgodnie z harmonogramem. Pośrednicy są bardziej otwarci i elastyczni. Cenią sobie wybór i wolne opcje bez ograniczeń, jakie stawiają zamknięte listy i plany. Niestety z tego powodu są kiepskimi organizatorami, w czym partner Rzecznik mógłby ich wyręczać. Z kolei Rzecznikowi przyda się więcej luzu i elastyczności.

 

infp w miłości

Pośrednik najlepszą relację stworzy z Działaczem lub Rzecznikiem/ zdj. Canva

 

INFP relacje

Pośrednik w relacjach jest dość powściągliwy. Nie wynika to z jego oschłości, a raczej z ostrożności. Zanim się przed kimś otworzy i mu zaufa, musi minąć odpowiedni czas. Z uwagi na to, że preferuje głębokie relacje, zawiera przyjaźnie na lata. Pośrednicy to zdecydowanie osoby, dla których nieważna jest ilość ludzi wokół, a jakość relacji z nimi. Wolą mieć jednego prawdziwego przyjaciela niż kilku dobrych znajomych.

ESFJ a INFP

ESFJ (Doradca) i INFP (Pośrednik) to typy osobowości należące do dwóch różnych wymiarów. Doradcy to Strażnicy, którzy są pragmatyczni, pracowici i cenią sobie porządek i bezpieczeństwo. Pośrednicy są w grupie Dyplomatów – osób, które łączy poszukiwanie powołania i silne poczucie misji.

Jakie są różnice pomiędzy ESFJ a INFP?

Pośrednicy w życiu kierują się intuicją, widzą szerszą perspektywę sytuacji i nieoczywiste powiązania między faktami. Lubią fantazjować i wybiegać myślami daleko w przyszłość. To wolne duchy o elastycznym usposobieniu. Cenią ekspresję i spontaniczność, a nie znoszą rutyny. Z kolei Doradcy są osobami pragmatycznymi i twardo stąpającym po ziemi. Skupiają się na tu i teraz i liczą się dla nich konkretne informacje i fakty. Są zorganizowani i sumienni. Wszystko planują, gdyż nie potrafią odnaleźć się w chaosie.

 

Doradcy, w przeciwieństwie do Pośredników mają ekstrawertyczne usposobienie. Podczas gdy Pośrednik lepiej czuje się w małym gronie bliskich osób lub w samotności, Doradca każdą chwilę lubi dzielić z innymi. Nieważne, czy jest to rodzina, przyjaciele, czy sąsiedzi, jego dom jest zawsze otwarty dla gości.

INFP – znane osoby

Znane osoby INFP to ludzie pełni pasji odznaczający się talentem i wysoce rozwiniętą wyobraźnią. W ich gronie są sławni pisarze, aktorzy i muzycy.

 

Zdolności twórcze Pośredników idealnie odzwierciedlają wybitni pisarze o tym typie osobowości. Należą do nich J.R.R. Tolkien – popularyzator literatury fantasy i twórca znanego na całym świecie „Władcy pierścieni”, jeden z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej dramaturg William Shakespeare i brytyjski poeta epoki romantyzmu William Wordsworth.

 

Osobowość INFP zobaczymy również na wielkim ekranie i wśród gwiazd muzyki. Aktorzy INFP to m.in. Julia Roberts, Johnny Depp oraz Tom Hiddleston. Sławni Pośrednicy wśród muzyków to Björk oraz Alicia Keys.

INFP – osoby fikcyjne, bohaterowie filmów, seriali i powieści

Postaci fikcyjne, którym przypisywany jest typ osobowości Pośrednika, pojawiają się w popularnych filmach i serialach. W książce i filmie „Władca pierścieni” mamy dwóch Pośredników Frodo Bagginsa i Arwenę. Obie te postaci podchodzą do wszystkiego osobiście, a ich motywacją są emocje. W podejmowaniu decyzji kieruje nimi silne poczucie odpowiedzialności i niezachwiany idealizm. Podążają za głosem swych serc, dokonując wyborów na podstawie tego, co cenią.

 

Wrażliwy aspekt osobowości Pośrednika doskonale reprezentują Amélie Poulain z filmu „Amelia” oraz Ania Shirley z powieści „Ania z Zielonego Wzgórza”. Amelia i Ania to wrażliwe dusze, które potrafią dostrzegać piękno w niuansach. Obie są romantyczkami, które widzą świat przez różowe okulary. Mają tendencję do zamykania się w swojej rzeczywistości i pogrążania się w marzeniach.

 

Inni fikcyjni Pośrednicy to: Fox Mulder „Z archiwum X”, Sybil Branson „Downton Abbey”, Lance Sweets „Kości” oraz Konstantin Levin „Anna Karenina”.

 

Przeczytaj również:

Osobowość ESFJ – co to jest?

Z wykształcenia zielarka i florystka z zamiłowaniem do pisania. Jest prawdziwym plant freakiem. Kocha przyrodę i kontakt z naturą, dlatego w każdej wolnej chwili chodzi na piesze wędrówki po lesie i amatorsko robi zdjęcia.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ