Tylko dla dorosłych! Głośne czytanie w Księgarni Pod Globusem. Wit Szostak
W czwartek 25 kwietnia spotkamy się z Witem Szostakiem, pisarzem i filozofem, autorem m.in. trylogii krakowskiej
Spotkanie z pisarzem i głośne czytanie fragmentów jego książek w interpretacji aktorów to pomysł na kontakt z książką, który proponują księgarze z Księgarni Pod Globusem. W czwartek 25 kwietnia na początek ogólnopolskiego Weekendu Księgarń Kameralnych zapraszają na Długą 1 na „Głośne czytanie dla dorosłych”
Głośne czytanie dla dorosłych w Księgarni Pod Globusem
– Inspiracją do przygotowania cyklu było zeszłoroczne spotkanie w naszej księgarni podczas Festiwalu Conrada – wyjaśnia Paulina Bandura, PR Manager księgarni – czytaliśmy fragmenty książek greckich pisarek Leny Kitsopoulou i Amandy Michalopoulou. Publiczność była zachwycona interpretacją tekstów przez aktorów. Nie było kostiumów, scenicznych świateł ani innych dodatków. Był świetnie przeczytany dobry tekst literacki. I to wystarczyło. Chcemy więc czytać głośno więcej – dodaje.
„Głośne czytanie dla dorosłych w Księgarni Pod Globusem” to cykl spotkań z pisarzami, na które będą składać się: rozmowa z autorem, którą poprowadzi dziennikarka Ewa Stanek-Misiąg oraz performatywne czytanie fragmentów książek gościa spotkania. Autorskiej interpretacji wybranych tekstów dokonają aktorzy teatralni młodego pokolenia: Anna Kończal i Filip Bochenek.
Pierwsze z cyklu spotkań odbędzie się w Weekend Księgarń Kameralnych – święto niezależnych księgarń organizowane w całej Polsce z okazji Światowego Dnia Książki. W czwartek 25 kwietnia spotkamy się z Witem Szostakiem, pisarzem i filozofem, autorem m.in. trylogii krakowskiej: „Chochoły”, „Dumanowski”, „Fuga” oraz „Oberków do końca świata” czy „Stu dni bez słońca”.
Wit Szostak
Wit Szostak – mąż mądrej kobiety i ojciec trójki wspaniałych dzieci. W czasie wykradzionym rodzinie i sobie samemu stara się praktykować filomitię. Dawniej pisanie i filozofowanie traktował jako osobne ścieżki. Od niedawna, dzięki mitowi, ścieżki te przecinają się i sąsiadują. Myślenie i opowiadanie spotykają się w – jak pisał Bruno Schulz – twórczym badaniu słowa. Wydał 10 książek literackich i dwie filozoficzne. Ostatnio ukazała się „Zagroda zębów” (2016), literacka medytacja nad „Odyseją” i wielogłosowością mitu. W maju ukaże się „Poniewczasie”, powieść o bezdomności i uchodzeniu. Na podstawie powieści „Dumanowski” Jan Klata wyreżyserował całodzienne słuchowisko na antenie Radia Kraków, a w Teatrze Starym w Krakowie przygotowano dwie inscenizacje. Jego książki nominowane były do Paszportów Polityki i Literackiej Nagrody Nike.
Co: Głośne czytanie dla dorosłych. Wit Szostak
Gdzie: Księgarnia Pod Globusem, ul. Długa 1, Kraków
Kiedy: czwartek, 25 kwietnia, godz. 18.00
Wstęp wolny!