Friday, July 12, 2024
Home / POLECAMY  / Twórcze przerwy. Jak odpoczywać bez wyrzutów sumienia?

Twórcze przerwy. Jak odpoczywać bez wyrzutów sumienia?

Zwykłe przerwy są passe. Czas na TWÓRCZE przerwy

Kobieta w swetrze czyta książkę

Słyszałaś o twórczych przerwach? / fot. Canva/elenaelonova

Twórcze przerwy. Bez wyrzutów sumienia i poczucia zmarnowanego czasu.
Nie wiem jak udawało mi się bez nich żyć do tej pory. Zanim je odkryłam, nie wiedziałam, że odpoczywanie może być nie tylko przyjemne, ale również efektywne. Że może skutecznie doładowywać pozytywną energią i regenerować.
To odkrycie wniosło nową jakość do mojego odpoczynku. 

 

Zmień perspektywę

Podczas dnia zdarza się często, że przez sporą ilość czasu znajdujemy się w jednym miejscu, wpatrzone w ekran komputera lub telefonu.
Dlatego daj swoim oczom odpocząć. Spójrz przez okno, zauważ otaczającą cię naturę. Popatrz w dal dla rozluźnienia mięśni oka. Jeśli zdołasz pójść na krótki spacer na świeżym powietrzu, może przynieść ci to nowy powiew dla twojej kreatywności.

Książki, książki, książki

Zanurzenie się w świecie literatury to dla mnie jak pobyt w innej rzeczywistości. Nawet krótki rozdział, artykuł czy przeczytany wiersz mogą być dla mózgu stymulujące jak filiżanka dobrej kawy.
W trakcie lektury, nasz umysł się pobudza, a to sprzyja rozwijaniu kognitywnych zdolności, czyli tych związanych z myśleniem. Ma to bezpośredni wpływ na to, z jaką jakością myślimy, uczymy się, zapamiętujemy, rozwiązujemy problemy i podejmujemy decyzje.

 

Może też cię zainteresuje:
Dolce far niente – czyli jak odpoczywać?

 

Słuchaj muzyki

Stwórz playlistę, którą możesz dopasować do swojego obecnego nastroju. Lub po prostu miej pod ręką ulubioną płytę czy stację radiową. Słuchanie odpowiedniej muzyki może znacząco wpłynąć na naszą wydajność i inspirację w pracy. Dźwięki stymulują obszary mózgu związane z kreatywnością, a rytmiczne kompozycje muzyczne poprawiają nastrój, redukują stres i zwiększają poziom energii.

Dla mnie muzyka jest jak „dźwiękowy zastrzyk motywacji”. Ważne by dobrze dobrać jej rodzaj do naszych potrzeb na dany moment.

 

Krótki trening

Rusz się! Krótki trening, nawet 15-minutowy, to idealny sposób na rozruszanie ciała i ożywienie umysłu. Joga, taniec, czy krótka sesja fitness – rodzaj ma tutaj drugorzędne znaczenie. Wystarczy nawet zmiana pozycji czy pojedyncze rozciąganie różnych partii ciała, a od razu zauważysz inną jakość w swoim samopoczuciu. Po prostu się rusz.

Kreatywność na papierze

Weź kartkę i coś do pisania. Rysuj, maluj, pisz, bazgraj – daj upust swojej kreatywności w danej chwili. To nie tylko forma relaksu, ale też sposób na rozwijanie twojego potencjału artystycznego.
Kreowanie obrazów na papierze wymaga naszej większej skoncentrowanej uwagi, a to z kolei pomaga w oderwaniu się od codziennych zmartwień i zredukowaniu stresu.
Dodatkowo, proces artystycznego wyrażania siebie może prowadzić do wydzielania endorfin, czyli hormonów szczęścia, a to już prosta droga do poprawy nastroju i uczucia ogólnej satysfakcji.
Taka przerwa to doskonały sposób na odpoczynek dla mózgu.

Zmień otoczenie

Jeśli to możliwe, przenieś się podczas swoich rutynowych zajęć do innego pomieszczenia. To odświeży twoje myśli i da nową perspektywę na stare sprawy.
Odświeżysz umysł.
Nie ważne, czy przeniesiesz się ze swojego biurka do przytulnego kąta w salonie, czy wyjdziesz na balkon lub do parku. Nowa sceneria zawsze otwiera drzwi do świeżych perspektyw, poczujesz nowy powiew świeżości dla swoich pomysłów i utartego dotychczas podejścia do zadań.
Bodźce sensoryczne takie jak: świeże powietrze, naturalne światło czy odgłosy otoczenia wywołują zmiany w naszym nastroju.
Takim przerwaniem monotonii, postawisz wyzwania rutynie i zresetujesz umysł.

Krótka medytacja

Nie musisz bawić się w Buddę czy lewitować.
Krótka zwyczajna sesja medytacyjna może zdziałać cuda. Wystarczy, że znajdziesz spokojne miejsce, skoncentrujesz się na oddechu i wyciszysz na chwilę umysł odsuwając się od codziennych zmartwień.
Przykład:
Znajdź miejsce, które kojarzy ci się z kreatywnością i spokojem. To może być kącik w salonie, okno z widokiem na podwórko, czy nawet wygodne miejsce na balkonie. Zanim sięgniesz po telefon, wpuść chwilę refleksji i zastanów się czy na pewno potrzebne ci teraz korzystanie z Internetu. Usiądź wygodnie, zamknij oczy i zanurz się na chwilę w ciszy. Skup się na oddechu – wdychaj powoli, zatrzymaj na chwilę powietrze, a następnie wydychaj równie spokojnie. W tym procesie poczujesz, jak powoli przychodzi do ciebie spokój i harmonia.
Odsuń na chwilę od siebie codzienne zmartwienia. Pozwól myślom swobodnie przepływać, nie koncentrując się na nich zbyt długo. To twój bezcenny moment oddania się błogiej chwili spokoju.
Gdy poczujesz gotowość, otwórz oczy i wróć do otaczającej rzeczywistości.
Po tej krótkiej przerwie wrócisz do pracy z odświeżonym umysłem i nowym zapałem do zadań. Niby nic, a jednak bardzo wiele dla naszego ciała i mózgu.

 

Przeczytaj teraz:
Medytacja – jak zacząć? Zalety i techniki medytacji dla początkujących

 

Rozmowa z przyjacielem

Przerwa na krótką rozmowę z przyjacielem może poprawić ci humor i dostarczyć świeżego spojrzenia na sprawy.
To może być ktoś, z kim łatwo się komunikujesz, lub po prostu lubisz. Podczas takiej rozmowy pośmiejcie się razem, podzielcie radość czy smutek. Moment relaksującej rozmowy wnosi inną jakość do twojego dnia. Pozwala również znaleźć nowe spojrzenie na problem, którego nie dostrzeglibyśmy sami.

Myślenie o planach na przyszłość

To co chcielibyśmy osiągnąć w najbliższej przyszłości może nas dodatkowo motywować do działania. Ważne, aby dać sobie przestrzeń na myślenie o tym bez presji i nacisku, że „coś muszę”.
Wyobraź sobie, jakie cele chcesz osiągnąć w najbliższych miesiącach lub latach. Zobacz siebie oczami wyobraźni i siebie realizującą cele i cieszącą się z ich osiągnięcia.
Zastanów się, jakie kroki warto byłoby podjąć, aby zbliżyć się do tych celów.
Nie bój się marzyć, kiedy planujesz! Pomyśl o tym, czego naprawdę chcesz i co sprawiłoby, że twoje życie byłoby pełniejsze i bardziej dla ciebie przyjazne.

Baw się!

Zrób coś, co sprawi ci przyjemność lub rozbawi. Odrobina szaleństwa pomaga spojrzeć na świat z innej, jaśniejszej strony. Tutaj pomoże ci już własny temperament i osobnicze cechy, bo dla każdego z nas zabawa wygląda inaczej.

Zrób sobie kawę lub ulubiony napój

Nawet mały łyk wniesie nową jakość do twojej pauzy.

 

Proszę pamiętaj o tym, że odpoczynek nie jest luksusem lecz koniecznością, która wzmacnia twoją wydajność i witalność.
W przerwie od pracy tkwi siła, która odświeża umysł i dodaje energii do kolejnych wyzwań.
Nawet najkrótsza pauza może zmienić naszą perspektywę. Szanuj swoje przerwy i dbaj o to, by mieć na nie czas, bo każdy moment twojego wytchnienia to nieoceniona inwestycja.

Nie daj sobie odebrać prawa do spokoju.

Właścicielka salonu Beauty, trenerka, linergistka. Autorka publikacji o tematyce psychologiczno-społecznej. Prowadzi blog www.na-nowo.pl. Ukończyła m.in. Psychologię Przywództwa i Beauty Coach Academy. Studentka psychologii na WSB National Louis University. Uwielbia pracę z ludźmi. Szczęśliwa mama i babcia. Fascynatka podróży i kuchennych wariacji.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ