Friday, June 21, 2024
Home / Miasto Podróży  / Podróżowanie śladami popularnych filmów i seriali

Podróżowanie śladami popularnych filmów i seriali

Nie tylko erotyczna albo kulinarna! Turystyka może też być filmowa!

turystyka filmowa

Turystyka filmowa i serialowa potrafi sprawić frajdę! Na zdjęciu: Barcelona / fot. materiały prasowe

Czy zdarza wam się oglądać film lub serial, którego akcja toczy się w miejscach, które tak bardzo was zachwycą, że od razu planujecie tam swoje kolejne wakacje? Wspaniałe nadmorskie lub górskie krajobrazy albo fantastyczny klimat miast, w których główni bohaterowie przeżywają swoje przygody, mogą niejednokrotnie zainspirować do podejmowania decyzji o wyjeździe na wymarzony urlop. Poniżej krótka lista takich podpowiedzi

1. „Mamma Mia! Here We Go Again” Ol Parker

To druga część słynnego przeboju z 2008 roku “Mamma Mia”, której filmowa akcja toczyła się na wyspie Skopelos . Scenerii do pierwszej części filmu użyczyła wtedy grecka wyspa Kalokairi, natomiast w drugiej części większość scen kręcono na chorwackiej wyspie Vis, w szczególności w Zatoce Barjaska (aż 70% wszystkich scen). Samo miasto Vis również występuje wielokrotnie w filmie – między innymi przystań portowa. Jeśli planujecie wakacje w Chorwacji naprawdę warto zajrzeć na Vis.

2. „Gra o Tron”

I znów przenosimy się do Chorwacji. A dlaczego Chorwacja stała się ulubionym miejscem ekip filmowych? Otóż przede wszystkim ze względów finansowych – tam podatki dla producentów są korzystne na tyle, aby przenieść plan filmowy nawet zza oceanu. W przypadku „Gry o tron” w roli głównej wystąpił chorwacki Dubrovnik. Wszyscy fani kultowego już chyba serialu celowo wybierają Południową Dalmację w Chorwacji na swoje wakacyjne wojaże i organizują wycieczki po Dubrovniku śladami bohaterów serialu.

3. „Pod słońcem Toskanii” Audrey Wells

Film oparty na książce Frances Mayes opowiada historię kobiety, która niespodziewanie dowiaduje się, że była przez długi czas oszukiwana przez męża, a jej związek nie jest tak szczęśliwy, jak jej się wydawało. Za namową przyjaciółek wyjeżdża na wycieczkę do Toskanii i tu się wszystko zaczyna. Wiele osób właśnie po obejrzeniu tego filmu zamarzyło wybrać się do Toskanii. W filmie widzimy Florencję, Arezzo i Sienę a także Rzym i Positano. Jeśli macie ochotę zmienić coś w swoim życiu warto zacząć wszystko od nowa w Toskanii – tam życie wydaje się łatwiejsze. A jeśli nie chcecie robić życiowych rewolucji a jedynie odsapnąć troszkę od codzienności warto wynająć typowy kamienny dom w Toskanii na wakacje i po prostu cieszyć się chwilą.

4. „Utalentowany Pan Ripley” Anthony Minghella

Nadal pozostajemy we Włoszech, które są miejscem akcji kolejnego popularnego filmu z całą plejadą gwiazd: Matt Damon, Gwyneth Paltrow, Jude Law i Cate Blanchett. Widoki z filmu na pewno skuszą Was do spędzenia wakacji we Włoszech i chyba trudno będzie się Wam zdecydować na jeden konkretny region, bo w filmie zobaczycie Rzym, Wenecję, Sycylię, Neapol i Wybrzeże Amalfi .

5. „Listonosz” Michael Radford

I znów Włochy – po obejrzeniu tego filmu Sycylia będzie z pewnością celem Waszych wakacyjnych wojaży. Śledząc losy tytułowego Listonosza poznacie najpiękniejsze miejsca na wyspie, a do tego dowiecie się na czym tak naprawdę polega szczęśliwe życie. Będąc na wakacjach na Sycylii zajrzyjcie koniecznie do tawerny La Locanda del Postino, w której kręcono wiele scen filmu. Pozycja obowiązkowa do obejrzenia zwłaszcza, że film otrzymał 5 nominacji do Oscara.

6. „Przed wschodem słońca” Richard Linklater

Jadąc na wakacje samochodem do Włoch czy Chorwacji warto na dłużej zatrzymać się w Wiedniu. Najpiękniejsze zakątki tego miasta macie możliwość obejrzeć w filmie „Przed wschodem słońca” z Ethanem Hawke w roli głównej. Zabytki, ciche uliczki, nieznane zakamarki miasta – wszystko to zobaczycie śledząc romans pary głównych bohaterów.

7. „Vicky Cristina Barcelona” Woody Allen

Najpiękniejsze ujęcia Barcelony możecie zobaczyć właśnie w tym filmie. La Sagrada Familia, Parc Guell , Passeig de Gracia, Casa Mila i wiele innych symboli stolicy Katalonii są tłem dla przygód głównych bohaterów. Film jest lekki i romantyczny – idealny do obejrzenia przed wakacjami, żeby wprawić się w dobry nastrój. A sama Barcelona … zachwyca – nic dodać, nic ująć.

źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ