Sunday, March 3, 2024
Home / Uroda  / Trendy  / TESTUJEMY: Turecki Hammam – szorowanie, masowanie, odprężanie

TESTUJEMY: Turecki Hammam – szorowanie, masowanie, odprężanie

Wizyta w tradycyjnych łaźniach tureckich i poddanie się głęboko oczyszczającemu rytuałowi hammam jest niemal obowiązkowym punktem pobytu w tym kraju. Ale z tego rytuału można skorzystać też w Krakowie.

Turecki Rytuał Hammam

Turecki Rytuał Hammam / fot. SPA Galaxy

Hammam to dobro narodowe Turcji. Nic więc dziwnego, że wizyta w tradycyjnych łaźniach tureckich i poddanie się głęboko oczyszczającemu rytuałowi jest niemal obowiązkowym punktem pobytu w tym kraju. Ja, by skorzystać z tego zabiegu, nie musiałam wyjeżdżać aż tak daleko, bo hammam znalazłam w Krakowie.

Turecki Rytuał Hammam / fot. SPA Galaxy

Turecki Rytuał Hammam / fot. SPA Galaxy

Jak wygląda Hammam w spa w Krakowie

W krakowskim Spa Galaxy pod nazwą Turecki Hammam kryje się bardzo odprężający dwuipółgodzinny rytuał. Wykonywany jest w specjalnym gabinecie, który – wyłożony kolorowymi mozaikami, z kamiennym stołem pośrodku – idealnie wprowadza we wschodni, bizantyjski klimat.

Rytuał Hammam krok po kroku

Rytuał składa się z czterech części: łaźnia, piling, błotna maska i masaż. Najpierw kąpiel w łaźni parowej. Na początku z trudem oddycham, choć temperatura wynosi ledwie 33 stopnie. Jednak szybko się przyzwyczajam i oddaję się przyjemnemu „roztapianiu” po to, by oczyścić i zmiękczyć skórę, aby mogła dobrze przyjąć składniki odżywcze. Po kilkunastu minutach wychodzę i kładę się na rozgrzanym kamiennym stole. Wbrew moim obawom wcale nie jest mi twardo. Może dlatego, że tym, co głównie czuję, jest przyjemne ciepło.

Zaczyna się piling, wykonany szorstką rękawicą kessa i przy użyciu savon noir – czarnego mydła ze zmiażdżonych oliwek. Pani Anna, która wykonuje zabieg, robi najpierw ogromne kule z piany, a potem mocno szoruje rękawicą moją skórę. Cel – złuszczenie naskórka, pobudzenie krążenia, wspomaganie usuwania toksyn z organizmu. Dowiaduję się, że szorowanie, którego właśnie doświadczam, jest dużo łagodniejsze niż to, jakie stosuje się w tradycyjnym tureckim hammamie. Kolejny etap to nałożenie na całe ciało marokańskiej glinki wulkanicznej. Bogata w minerały, ma odżywić ciało, wchłonąć toksyny i ujędrnić. Jestem już bardzo mocno zrelaksowana i tę część zabiegu… przesypiam. Po zmyciu glinki przechodzę do innej sali na masaż kończący rytuał. Czuję, jak całkowicie znika napięcie w górnej części pleców i jak całe ciało ogarnia błogi spokój.

Aneta Pondo

***

Turecki Rytuał Hammam

Turecki Rytuał Hammam / fot. SPA Galaxy

W Spa Galaxy wykonywane są różne zabiegi inspirowane tureckim hammamem. Od najprostszego pilingu rękawicą kessa (100 zł za 30 min) przez zabiegi w różnych konfiguracjach łączące saunę z pilingiem, maską i masażem (np. turecki masaż pianą – 180 zł za1 h, turecki rytuał Beldi – 250 zł za 1,5 h) aż do pełnego rytuału, którego miałam przyjemność doświadczyć (350 zł za 2,5 h).

Galaxy Spa&Wellness (Hotel Galaxy), Kraków, ul. Gęsia 22a, tel. 12 342 81 00 w. 686, www.galaxyhotel.pl

Dziennikarka i redaktor naczelna „Miasto Kobiet”, które wymyśliła i wprowadziła na rynek w 2004 rok. „Miasto Kobiet” to jej miłość, duma i pasja. Prezeska Fundacji Miasto Kobiet, która wspiera kobiety w odkrywaniu ich potencjału oraz założycielka Klubu Miasta Kobiet – cyklu spotkań dla kobiet z inspirującymi gośćmi.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ