Tuesday, June 18, 2024
Home / Rozwój  / Rozwój osobisty  / Tryb „autopilot”: Twoje ciało robi jedno, ale myślami jesteś już przy kolejnych zadaniach?

Tryb „autopilot”: Twoje ciało robi jedno, ale myślami jesteś już przy kolejnych zadaniach?

Wypróbuj 3 ćwiczenia Zuzanny Ziomeckiej, dzięki którym docenisz uważność

zestresowana kobieta w łazience

Niezliczona liczba obowiązków i próba nadążenia za światem powodują, że chcemy wykonywać wiele czynności w tym samym czasie / fot. Canva/Alliance Images

Niezliczona liczba obowiązków, dążenie do niedoścignionego ideału oraz próba nadążenia za ciągle zmieniającym się światem powodują, że próbujemy wykonywać wiele czynności w tym samym czasie. Funkcjonujemy w trybie „autopilota” – ciało robi jedno, ale myślami jesteśmy już przy kolejnych zadaniach

 

Znajdź czas, by być szczęśliwą

Czy, aby na pewno staliśmy się wielozadaniowi i bez strat na jakości naszego życia możemy mówić o podzielności uwagi? Badania przez przeprowadzone przez Kneipp pokazują, że przynajmniej raz w tygodniu lub częściej m.in.

  • w pośpiechu pijemy zimną kawę lub herbatę (41%),
  • wracamy do domu, ponieważ czegoś zapomnieliśmy (31%),
  • zapominamy o jedzeniu (25%)
  • sięgamy po telefon ale zapominamy, co mieliśmy poprzez to działanie zrobić (24%)

– to wnioski z badania „(Nie)uważność w codziennym życiu”, któreprzygotował dom badawczy IRCenter.

Polacy chcą być uważni, ale nie mają czasu

Aż 70% Polaków dostrzega jak ważne jest znalezienie czasu na zatrzymanie się oraz bycie uważnym tu i teraz. Na co dzień jednak mniej niż co trzeciej osobie się to udaje, a co dziesiąta Polka deklaruje, że w ogóle w życiu nie ma takich momentów, mimo, że czuje, że jest jej potrzebny. Może to oznaczać, że intensywnie pracując, wychowując dzieci, poświęcając czas rodzinie, wypełniając dni codziennymi obowiązkami, trudno odnaleźć nam w życiu chwile uważności, które przynoszą im oddech.

Co ciekawe, mężczyźni zdecydowanie rzadziej korzystają z technik, które pomagają im w zatrzymaniu się i byciu uważnym, a mimo to są bardziej uważni od kobiet.

 

Może też cię zainteresuje:
Michał Godlewski: Człowiek jest oddechem

 

Natura, muzyka, książki i ciepłe kąpiele… budują uważność Polek

Najczęściej wskazywaną przez kobiety czynnością, która pomaga im w zatrzymaniu się i byciu uważnym jest kontakt z naturą (38%), czytanie książek (31%), kontakt z muzyką (30%), a co piątej z nas pomaga ciepła kąpiel. Mężczyźni w odróżnieniu od kobiet natomiast częściej wybierają sport (18%), wysiłek intelektualny (15%) oraz alkohol (9%).

3 ćwiczenia: Uważność. Ciekawość. Przyjemność

Praktyka uważności ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i zwiększenie odporności na stres. Skupiając się na jednej czynności, jesteśmy w stanie dostrzec więcej, intensywniej i w pełnym zaangażowaniu w doświadczenie, a jak pokazują nasze badania zwiększona uważność ma również wpływ na zadowolenie z życia.

To właśnie dlatego zachęcamy do zapoznania się z materiałami przygotowanymi na potrzeby kampanii „Zatrzymaj chwilę z Kneipp” oraz ćwiczeniami przygotowanymi przez Zuzannę Ziomecką – dziennikarkę i trenerkę mindfulness, które pozwolą ćwiczyć pełną obecność, poprzez odkrywanie odpoczynku, ciekawości i przyjemności. 

1. Wybierz strefę spokoju

2. Daj sobie czas na ciekawość

3. Uchwyć przyjemność

 

TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ