Saturday, June 22, 2024
Home / Kultura  / Recenzje  / Trudne tematy w Teatrze Nowym

Trudne tematy w Teatrze Nowym

Nazistowska agresja na deskach teatru

rez. Maria Spiss

rez. Maria Spiss

Nazistowska agresja na deskach teatru

Krakowski Teatr Nowy ponownie sięga po trudne tematy – tym razem podgrzewa atmosferę wokół nazistowskich zbrodni wyrządzonych (a często również przemilczanych) przez Austriaków.

„Tanzcafe Treblinka” Wernera Koflera jest jednym z niewielu współczesnych austriackich tekstów dramatycznych poruszających temat II wojny światowej i austriackiej współwiny. Autor pochodzi z Karyntii, regionu Austrii szczególnie zaangażowanego w ruch nazistow­ski w początkach jego istnienia.

 

rez. Maria Spiss

rez. Maria Spiss

Temat drażliwy i trudny, ale nie niemożliwy do zrealizowania. Współczesna aranżacja tekstu i teatralna metafora pozwala nam na prześledzenie różnych punktów widzenia i zmierzenie się z prawdą na temat nazistowskich zbrodni – mówi Maria Spiss, reżyserka spektaklu.

Austriaccy żołnierze mieli współudział w agresji na Polskę w 1939r., dozorowali i kierowali obozami zagłady, ale ich współudział został przemil­czany,  roztapiając się w niemieckich zbrodniach.

Spektakl będzie polską perspektywą spojrzenia na źródła austriackiego nazizmu, na obecność austriackich żołnierzy w Polsce, a celem próba przyczynienia się do usunięcia białych plam ze wspólnej historii i podjęcia nieobciążonej obustronnej dyskusji o niej.

Sztuką już zainteresowały się zagraniczne ośrodki kulturowe – tydzień po premierze „Tanzcafe Treblinka” zostanie pokazana w Wiedniu. Poza pokazami w Teatrze Nowym spektakl będzie można obejrzeć również na terenie Niemiec.Realizacja spektaklu jest częścią projektu „Sztuka Gniewu – festiwal sztuki angażującej”, realizowanego przez krakowski Teatr Nowy. Spektakl powstaje w koprodukcji z Fundacją CULTURA Kultury.

 

Premiera 19.10.2012
Teatr Nowy, ul. Gazowa 21
Godz. 19.15

Spektakle: 20, 21.10, Godz. 19.15

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ