Saturday, March 2, 2024
Home / Uroda  / Pielęgnacja ciała  / Troska o miejsca intymne nie dotyczy tylko kobiet. Specjalistka wyjaśnia, jak mężczyźni powinni dbać o ich zdrowie i pielęgnację

Troska o miejsca intymne nie dotyczy tylko kobiet. Specjalistka wyjaśnia, jak mężczyźni powinni dbać o ich zdrowie i pielęgnację

Całe życie robiłeś to źle? Pamiętaj o kilku prostych zasadach

Mężczyzna pod prysznicem

Jak często się myć? Podpowiadamy! / fot. Canva/ArtRepublic

Choć może się wydawać, że troska o miejsca intymne jest domeną kobiet, to mężczyźni nie powinni traktować jej jako tematu tabu. Ogromne znaczenie w profilaktyce zdrowotnej odgrywa codzienna, odpowiednia higiena i pielęgnacja. Od czego zacząć?

 

Jakie nawyki warto zatem wprowadzić? Na co zwrócić uwagę w codziennej higienie? Praktyczne porady przygotowała dr Edyta Engländer, dermatolożka, wenerolożka oraz ekspertka marki true™ men skin care.

Regularna higiena

Mężczyźni powinni myć okolice intymne przynajmniej raz dziennie, aby utrzymać odpowiednią higienę i komfort. Jest to szczególnie ważne w zapobieganiu chorobom skóry oraz utrzymaniu równowagi naturalnej flory bakteryjnej. W sytuacjach, gdy mężczyzna intensywnie ćwiczy, poci się, korzysta z basenu lub sauny, wskazane jest częstsze mycie tych obszarów, żeby zapobiec rozwojowi bakterii i grzybów. Podobnie, zaleca się wykonanie zabiegów higienicznych przed i po aktywności seksualnej, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. Częstotliwość mycia powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb, zachowując balans i unikając nadmiernego oczyszczania, które może prowadzić do podrażnień czy przesuszenia skóry.

Dokładne, ale delikatne mycie

Jak prawidłowo myć okolice intymne? Na początek przyjrzyjmy się temperaturze wody, która powinna być letnia lub ciepła. Gorąca woda może zaburzyć naturalną barierę ochronną naskórka i wywołać podrażnienia. Po drugie – rezygnujemy z gąbek lub myjek, które mogą prowadzić do uszkodzeń cienkiej i wrażliwej skóry w tych sferach, co więcej gromadzą się na nich bakterie. Wystarczą dłonie, odpowiedni kosmetyk i dokładność – należy delikatnie oczyścić narządy z zewnątrz, a w razie potrzeby odciągnąć nieco skórę, aby dotrzeć do bardziej newralgicznych miejsc. Po umyciu konieczne jest dokładne spłukanie, aby usunąć resztki żelu do higieny intymnej, które mogłyby podrażnić skórę i powodować uczucie pieczenia. Po kąpieli zwykle suszymy całe ciało jednym ręcznikiem, ale dla zachowania najlepszej higieny, warto mieć osobny ręcznik przeznaczony wyłącznie do osuszania stref intymnych.

Odpowiedni kosmetyk myjący

Do prawidłowego mycia okolic intymnych niezbędny jest odpowiedni produkt – sama woda nie wystarczy, a żel pod prysznic czy kosmetyk partnerki nie są najlepszą opcją. Warto sięgać po preparaty przeznaczone specjalnie dla mężczyzn, które delikatnie oczyszczą skórę, przywracając jej równowagę pH. Taki żel powinien zawierać też substancje łagodzące jak D–panthenol, który zapobiega przesuszeniu, łuszczeniu i swędzeniu, a także niweluje uczucie ściągnięcia. Dobrze, jeśli na liście składników znajdą się również prebiotyki o właściwościach odnawiających florę bakteryjną i ją wzmacniających.

 

Może też cię zainteresuje:
Co na infekcje intymne? Dieta! Wystarczy, że zrezygnujesz z tego jednego produktu…

Depilacja

Decyzja o depilacji miejsc intymnych jest indywidualną kwestią i zależy od osobistych preferencji każdego mężczyzny. Nie ma medycznych wskazań, które wymagałyby golenia tych obszarów – włosy pełnią funkcję ochronną przed otarciami czy bakteriami. Pozbycie się owłosienia może jednak zwiększać poczucie czystości i ułatwiać utrzymanie higieny. Jeśli mężczyzna decyduje się na depilację, ważne jest, aby robił to bezpiecznie i delikatnie, aby zminimalizować ryzyko podrażnień i innych problemów skórnych.

Obserwacja ciała i wizyty u specjalistów

Nieodłącznym elementem dbania o męskie miejsca intymne jest obserwacja ciała. Około 20. roku życia mężczyźni powinni zacząć wykonywać samobadanie jąder raz w miesiącu. Najlepiej przeprowadzać je w trakcie brania ciepłego prysznica, po namydleniu żelem do higieny intymnej, który zapewni poślizg i ułatwi badanie. Guzki, zgrubienia, obrzęk czy ból są sygnałami, które wymagają jak najszybszej konsultacji z lekarzem. Po czterdziestce zalecana jest profilaktyczna wizyta u urologa raz na rok. Oczywiście, niezależnie od wieku, każdy niepokojący objaw, taki jak zmiana koloru skóry, ból, swędzenie czy nietypowa wydzielina wymaga sprawdzenia przez specjalistę.

Przewiewna bielizna

W utrzymaniu zdrowia męskich narządów płciowych istotny jest również wybór odpowiedniej bielizny. Luźne, przewiewne bokserki z bawełny lub innych naturalnych materiałów pozwolą skórze oddychać i pomogą zapobiegać podrażnieniom oraz infekcjom. Zbyt ciasna bielizna może ograniczać przepływ krwi i prowadzić do dyskomfortu, a nawet działać negatywnie na płodność czy zwiększać ryzyko nowotworów. Regularna wymiana bielizny, zwłaszcza po kąpieli, intensywnych ćwiczeniach lub w sytuacji nasilonego pocenia się, jest prozaicznym, lecz niezwykle ważnym aspektem higieny. Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów, głównie wywołujących grzybice drożdżaków.

 

Może też cię zainteresuje:
Zdradzamy najpilniej strzeżone sekrety penisów. Jak naprawdę uprawiają seks polscy faceci?

 

Regularna higiena, obserwacja własnego ciała i wizyty u specjalistów, a także odpowiedni dobór bielizny to kluczowe aspekty, które każdy mężczyzna powinien włączyć do swojej codziennej rutyny. Pamiętając o kilku prostych zasadach, panowie mogą znacząco poprawić jakość swojego życia, dbając przy tym o swoje zdrowie i komfort na co dzień.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ