Trener personalny i spersonalizowany trening – czy warto?
Z myślą o wiośnie także zimą warto wycisnąć z siebie trochę potu
Planujesz regularnie ćwiczyć? A może chcesz schudnąć? Zamiast działać na własną rękę, rozważ zatrudnienie profesjonalisty, jakim jest trener personalny, który nie tylko ułoży plan treningowy, ale też dietę. Ma to wiele swoich plusów, ale tylko pod warunkiem, że wybierzesz rozsądnie i dokładnie przeanalizujesz dostępne oferty
Niezależnie od tego, czy jesteś osobą, która dopiero zaczyna swoją przygodę z fitnessem, doświadczonym bywalcem siłowni czy też sportowcem rekreacyjnym, skorzystanie z pomocy trenera personalnego umożliwi Ci szybsze, bezpieczniejsze i skuteczniejsze osiągnięcie zakładanych celów. Zyskasz też mentora, który będzie czuwał nad ćwiczeniami indywidualnymi, monitorował postępy i zagrzewał do dalszej wytężonej pracy.
Trening indywidualny to same korzyści
Praktyka pokazuje, że osoby, które dopiero zaczynają przygodę z siłownią, dietą i ćwiczeniami, popełniają masę błędów. Eksperci zauważają, że dopiero po 3 latach od startu rozpoczynają efektywne ćwiczenia. Wcześniej ich praca idzie po prostu na marne, a cały wysiłek jest okupiony błędami i próbą wypracowania odpowiednich nawyków. Nie okłamujmy się – niektórzy nawet nie docierają do tego etapu, zniechęcając się brakiem wyników.
Dodajmy, że długoterminowe wykonywanie ćwiczeń złą techniką może utrwalić złe wzorce, a nawet doprowadzić do poważnych kontuzji i dalszych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego tak ważne jest odpowiednie podejście i zaufanie ekspertom, którzy zaplanują trening indywidualny tak, aby był nie tylko bezpieczny i komfortowy, ale też motywował i dawał konkretne wyniki.
Korzyści płynące z treningu osobistego mogą być nieskończone, ale tutaj skupimy się na pięciu najważniejszych:
1. Trening personalny pomaga uzyskać lepsze efekty w znacznie krótszym czasie.
2. Zyskujesz indywidualny plan treningowy dopasowany do stylu życia, zainteresowań, stanu zdrowia, kondycji i innych preferencji.
3. Trener personalny czuwa nad poprawną techniką wykonywania ćwiczeń, co zmniejsza ryzyko kontuzji, a także przekłada się na lepsze wyniki.
4. Ćwiczenia indywidualne są urozmaicone, często też trener dorzuca wyzwania, co bardziej motywuje do ćwiczeń.
5. Prywatny trener personalny dba o bezpieczeństwo, dobre samopoczucie oraz motywuje.
Co więcej, trener personalny to nie osoba, której pomoc sprowadza się tylko do obecności na siłowni. Profesjonalni trenerzy mają wykształcenie dietetyczne, dzięki czemu oferują również diety oraz wskazówki żywieniowe. Często też wspierają swoich podopiecznych poza siłownią – na przykład oferując materiały online, wideorozmowy czy też zachęcają do nagrywania siebie podczas ćwiczeń (kiedy ćwiczysz w domu), a następnie analizują wideo i dają wskazówki, co warto poprawić następnym razem. Jest to szczególnie istotne, jeśli dopiero startujesz i są to Twoje początki z treningiem.
>> Czytaj więcej o budowaniu kondycji od podstaw!
Trener personalny ‒ ile to kosztuje?
Nie ulega wątpliwości, że trenowanie z doświadczonym specjalistą to same zalety, co jednak z kosztami? Wbrew pozorom trener personalny nie jest osobą, na którą pozwolić sobie mogą osoby tylko z większym z budżetem. Średni koszt takiego wsparcia wynosi 60 zł (dla mniejszego miasta) do 100 zł (dla większego miasta typu Warszawa) za 60-minutową konsultację. Są również tańsze opcje, a nawet niektóre kluby fitness oferują darmowe pierwsze godziny. Jednak nie jest ważna cena, tylko to, co ona obejmuje.
W usłudze otrzymujesz rozpisany plan treningowy, konsultacje dietetyczne, wspólne ćwiczenia (pod okiem trenera) oraz naukę techniki ćwiczeń. Dobry trener personalny będzie nad Tobą cały czas czuwał, dbał o komfort i odpowiednio mobilizował w chwilach spadku. Ponadto będzie dbał o aspekty prozdrowotne treningu tak, abyś nie wyrządziła sobie krzywdy i miała siłę na kolejne ćwiczenia. To, co jest najważniejsze, to efekt terapeutyczny – trener zadba o Twoją psychikę, postara się wprowadzić w dobry nastrój, pomoże rozładować stresy i frustracje. Ponadto zdecydowanie lepiej się ćwiczy ze świadomością, że ktoś jest z boku i wspiera. Z punktu widzenia korzyści, koszt trenera personalnego wcale nie okazuje się taki duży, zwłaszcza że większość profesjonalnych trenerów jest dostępnych przez 24h/dobę.
Reasumując, na profesjonalnym trenerze personalnym nie ma co oszczędzać. Upewnij się jednak, że oferta jest adekwatna do ceny i zapytaj o szczegóły usługi, a także dostępność trenera.
Jak układany jest trening osobisty?
Ważna rzecz: unikaj ogólnodostępnych planów treningowych dostępnych na forach internetowych czy w gazetach. Mają jedną zasadniczą wadę, a mianowicie są ogólnodostępne i dla wszystkich, a zatem nie dla Ciebie. To, czego potrzebujesz, to indywidualny trening, który będzie uwzględniał konkretne potrzeby i preferencje. Doświadczony trener nie tylko zapyta o cele treningowe (czy chcesz schudnąć, czy nabrać mięśni), zmierzy obwody, ale też przeprowadzi szczegółowy wywiad o przebytych chorobach, a nawet poprosi o wykonanie badań (najczęściej są to badania krwi i moczu).
Bardzo ważną informacją dla trenera jest określenie cyklu dobowego, czyli tego, ile przeznaczasz czasu na sen, jak wygląda standardowy dzień, kiedy masz czas na ćwiczenia indywidualne, jakie są Twoje nawyki żywieniowe i jak wygląda rozkład pór posiłków. Dopiero na podstawie kompletu omawianych tu danych układany jest indywidualny plan treningowy, który uwzględnia cele i ćwiczenia dopasowane do możliwości organizmu.
Co ważne, przy wyborze trenera osobistego nie kieruj się wyłącznie czyimś obserwowaniem w social mediach, obecnością online lub sylwetką – to nie są oznaki świetnego trenera. Zamiast tego zajrzyj na stronę internetową, zapoznaj się z dotychczasowym doświadczeniem i kwalifikacjami. Wprawdzie zawód trenera personalnego nie jest regularny prawnie, co oznacza, że może nim zostać każdy (tu powinna zapalić się czerwona lampka!), jednak większość z nich ma potwierdzone doświadczenie, np. rekomendacjami lub certyfikatami z kursów. Kursy nie są respektowane przez branżę fitness, ale potwierdzają, że trener jest zainteresowany pogłębianiem wiedzy i chce się rozwijać w danym kierunku.
A może trener personalny on-line?
Badania wskazują jednoznacznie, że skuteczny trening to taki, który uwzględnia zarówno zdrowe nawyki żywieniowe, jak i sprecyzowany plan treningowy, najlepiej w połączeniu z eksperckimi poradami. Wystarczy wspomnieć o badaniu opublikowanym w „Annals of Behavioral Medicine” przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu w Stanford z udziałem 200 nieaktywnych sportowo osób, przy czym większość miała nadwagę. Wykazało ono, że ludzie odnoszą zdecydowanie większe sukcesy, kiedy w jednym momencie zajmują się dietą i ćwiczeniami. Prawdopodobnie wynika to z pełnej koncentracji na celu – myślisz o nim cały dzień, przez co łatwiej jest go kontrolować. Potwierdza to więc ogromne znaczenie aspektu psychologicznego kompleksowego wsparcia trenera personalnego.
Co, jeśli nie lubisz siłowni lub chcesz ćwiczyć po prostu w domu? Sam plan treningowy, rozpisana przez dietetyka dieta lub obejrzenie kilku filmów instruktażowych mogą okazać się niewystarczające, kiedy brak Ci motywacji. Z pomocą przychodzą programy on-line, jak na przykład BiotechUSA Life, przygotowany przez ekspertów ds. żywienia i treningów.
Przy takich programach nie musisz obawiać się, że otrzymasz tzw. gotowca, który nie uwzględni potrzeb i ćwiczeń indywidualnych. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz na stronie, podając takie dane jak wiek, płeć, waga, wzrost, cel, codzienny poziom aktywności itd., a specjalista BioTechUSA skontaktuje się z Tobą i przedstawi ofertę. Otrzymasz więc program szyty na miarę. Ponadto czuwać nad Tobą będzie prywatny trener personalny, zatem zachowasz korzyści płynące z treningu osobistego bez konieczności wizyty w siłowni.