7 rzeczy o zakładaniu trawnika z rolki, o których powinieneś wiedzieć
Poznaj wady i zalety takiego rozwiązania.
Jeśli zależy nam na tym, by jak najszybciej uzyskać piękny zielony trawnik, warto rozważyć inwestycję w trawę z rolki. Choć wielu miłośnikom pracy w ogrodzie to rozwiązanie może wydać się nieco ekstrawaganckie, ma ono sporo zalet, takich jak szybkość i trwałość, które przekonują do niego coraz więcej osób. Podpowiadamy więc, co trzeba wiedzieć o trawie z rolki
1. Trawa z rolki czy z siewu?
Trawa z rolki sprawdzi się w sytuacji, gdy zależy nam na szybkim uzyskaniu ładnego trawnika. Tradycyjny wysiew i oczekiwanie na dobrze ukorzenioną darń to kwestia kilku lub nawet kilkunastu tygodni. Trawę rolowaną układa się w ciągu kilku godzin. Dlatego świetnie spisze się ona nie tylko w przydomowym ogrodzie, ale także na nowo wybudowanych posesjach, placach zabaw czy stadionach. Trawnik z rolki jest zadbany, równy i intensywnie zielony – nie ma w nim chwastów czy przerzedzeń.
Trawa z rolki to również dobrze rozwiązanie na stromych terenach, gdzie tradycyjne nasiona łatwo się wypłukują podczas deszczu lub w trakcie podlewania.
2. Jak powstaje trawa z rolki?
Trawa w rolce hodowana jest na specjalnych farmach i powstaje z wyselekcjonowanych mieszanek nasion – dzięki temu jest bardzo trwała – mówi ekspertka z firmy grasslandfarms.pl. – Może być wysiewana bezpośrednio do ziemi lub na cienką warstwę gleby na specjalnej folii. Zazwyczaj rośnie przez około rok lub dwa, zanim stanie się jednolitym trawnikiem – wówczas razem z warstwą ziemi zostanie zebrana i zwinięta w rolki przez kombajny. Tak zwinięta, jest jak najszybciej dostarczana do nabywcy.
3. Jak wybrać trawę z rolki dobrej jakości?
Wybierając darń z rolki, zwróćmy uwagę na jej wygląd – kolor trawy powinien być jednolity i intensywny, a korzenie gęste. Pamiętajmy również o tym, by zawsze kupić nieco więcej trawy w rolce niż potrzeba na teren, który chcemy obsiać.
4. Trawa z rolki – jak przygotować podłoże?
Aby rozkładanie trawy rolowanej poszło szybko i sprawnie, a sama trawa dobrze się przyjęła, konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Powinno być ono równe i dobrze nawilżone. Należy też koniecznie usunąć wszelkie kamienie, liście czy chwasty, które mogłoby przeszkadzać w ukorzenieniu się trawy.
5. Kiedy można układać trawę z rolki?
W przeciwieństwie do tradycyjnej trawy, trawnik z rolki możemy układać niemal przez cały rok – poza najzimniejszymi miesiącami, gdy gleba zamarza. – mówi ekspertka grasslandfarms.pl. – Najlepsze i najszybsze efekty uzyskamy w miesiącach wiosennych, czyli w kwietniu lub maju, oraz późnym latem, we wrześniu, gdy jest ciepło, ale nie upalnie. Jednak w pozostałych miesiącach również możemy układać trawnik rolowany – latem będziemy musieli po prostu częściej go podlewać, a zimą nieco dłużej czekać na jego ukorzenienie.
6. Jak układać trawę z rolki?
Jak już wspominaliśmy, aby ułożyć trawę z rolki, musimy zadbać o odpowiednie podłoże – warto przed rozpoczęciem pracy jeszcze dodatkowo je zagrabić. Samo rozkładanie trawy nie jest skomplikowane – wystarczy jedynie starannie i powoli rozwijać rolki, pamiętając o tym, by dociskać je do podłoża oraz do sąsiednich pasów. Warto jest miejsca styku z betonowym krawężnikiem czy chodnikiem oddzielić folią, w przeciwnym razie miejsca te będą żółkły, gdyż beton czy podobne materiały wyciągają wilgoć z trawy.
Po rozłożeniu trawnika z rolki możemy jeszcze docisnąć go walcem. Następnie całość należy podlać.
7. Jak pielęgnować trawę z rolki?
Intensywne użytkowanie trawy rolowanej powinniśmy rozpocząć dopiero po około dwóch tygodniach – mówi specjalistka firmy grasslandfarms.pl. – Warto też przez pierwsze kilka dni wstrzymać się z chodzeniem po niej. Przede wszystkim jednak pamiętajmy o regularnym podlewaniu – zwłaszcza w miesiącach letnich, gdy bardzo szybko mogą nas dotknąć upały, przez co świeżo posadzona trawa narażona jest na przesuszenie. Aby sprawdzić, czy trawa dobrze się ukorzeniła, po kilku dniach możemy spróbować delikatnie oderwać ją od podłoża. Jeśli nam się to nie udaje – oznacza to, że odnieśliśmy sukces.
Pierwsze koszenie świeżo położonej trawy możemy wykonać, gdy źdźbła będą miały wysokość około 6 cm.
Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom na piękny i zadbany trawnik nie musimy czekać kilku miesięcy. Możemy mieć go już w ciągu kilku dni. To świetne rozwiązanie dla osób, które lubią spędzać czas w ogrodzie, ale nie mają czasu lub ochoty na jego wyszukaną i wielomiesięczną pielęgnację. W takiej sytuacji trawa z rolki pomoże nam zaoszczędzić na czasie, byśmy już w ciągu kilku dni mogli cieszyć się pięknym, zielonym trawnikiem.
Darek 17 grudnia, 2017
Bardzo dobry artykuł. Autor opisuje krok po kroku jak zakłada się trawnik z rolki. Warte przeczytania przez osoby, które planują kupno trawy z rolki.
Rafał 25 marca, 2019
Artykuł dobrze pokazuje zalety układania trawnika z rolki, jedynym minusem jest cena. Taki trawnik zwykle kosztuje minimum 2x drożej od trawnika z siewu. Na naszym rynku, nie też wielkiego wyboru jeśli chodzi o mieszankę traw – jest to jedna uniwersalna mieszanka na trawnik z rolki. Jeśli mamy specyficzne warunki- cieniste miejsce lub piaszczystą glebę- warto rozważyć założenie trawnika z siewu- tu możemy dobrać sobie mieszankę o odpowiednim składzie.
Ewa 24 kwietnia, 2020
Zakładałam trawnik czytając po kolei Państwa artykuł. Zobaczymy jak wyjdzie 🙂 Mam nadzieję, że OK 🙂
Trawa w rolkach 12 stycznia, 2021
Ciekawy artykuł, całkiem dużo przydatnych informacji. W tym roku zakładałam trawnik i wybrałam trawę z rolki, postępowałam podobnie, jak w tym poradniku.