Tuesday, June 18, 2024
Home / Kultura  / TranssMisja – Kobiece Granie

TranssMisja – Kobiece Granie

Festiwal Kobieca TranssMisja w Krakowie już w przyszłym tygodniu! O tym czy to zlot feministek czy wydarzenie, na którym kobiety mogą się po prostu twórczo i artystycznie „wyżyć" opowiadają Organizatorki.

Festiwal Kobieca TranssMisja

Festiwal Kobieca TranssMisja

TranssMisja – muzyczny festiwal dla kobiet odbędzie się w Krakowie już w przyszłym tygodniu. Czy to zlot feministek czy wydarzenie, na którym kobiety mogą się po prostu twórczo i artystycznie wyżyć”? Na te i na inne pytania odpowiadają Ewa Langer i Paulina Bisztyga – Organizatorki festiwalu.

Festiwal Kobieca TranssMisja

Festiwal Kobieca TranssMisja

Oto fragmenty tego co Ewa i Paulina powiedziały „Miastu Kobiet” a co w całości będzie można przeczytać w najbliższym numerze, który ukaże się w połowie listopada.

Paulina Bisztyga: Dlaczego kiedy faceci robią „męskie granie”, nikt ich nie pyta, czy są męskimi szowinistami? My robimy babski festiwal, więc od razu jesteśmy feministkami.

Ewa Langer: Na dodatek musimy się wszystkim z tego tłumaczyć. „Dlaczego robisz babski festiwal?” Wiem dlaczego! To dzięki Transsmisji doszło do reaktywacji grupy Oczy Cziornyje. Dziewczyny przez lata nie grały, a teraz przyjeżdżają na nasz festiwal. (…)Po prostu znam wiele dziewczyn, które robią wspaniałe rzeczy i upychają je pod poduszki. Zawsze mi żal, że to gdzieś zalega, bo nie mają siły, by wyjść z tym do ludzi.

P.B. To jest chyba najbardziej frustrujące. Męskie granie jest OK, babskie – wojna z facetami i rewolucja. Aktywny facet – świetnie; aktywna kobieta – o coś jej pewnie chodzi. My nie chcemy nikogo obalać i z nikim walczyć. Chcemy pokazać, co dobrego robimy. To nie jest jedynie babskie – jest po prostu świetne, wartościowe artystycznie. Śliczne, fajnie ubrane dziewczyny wychodzą na scenę, żeby świetnie zagrać, a nie na wiec rewolucyjny.

E.L. Myślę, że zmiana stereotypów potrwa jeszcze wiele lat, ale małymi krokami dojdziemy do tego, by patrzeć po ludzku, a nie po babsku czy po męsku.

Translola, fot. Joanna Gontkiewicz

Translola, fot. Joanna Gontkiewicz

 

Jedną z głównych gwiazd wydarzenia będzie znakomita amerykańska wokalistka Rykarda Parasol.

„Miasto Kobiet” popiera kobiecą twórczość dlatego jesteśmy patronem medialnym wydarzenia i zachęcamy wszystkie nasze Czytelniczki do pojawienia się na Festiwalu. Program TranssMisji jest dostępny na naszym portalu.

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ

Home / Festiwal Kobieca TranssMisja
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ