Thursday, October 10, 2024
Home / POLECAMY  / Trądzikowa mapa twarzy – poznaj najczęstszy powód problemów

Trądzikowa mapa twarzy – poznaj najczęstszy powód problemów

Dowiedz się, co o swoim zdrowiu wyczytasz z pryszcza.

trądzikowa mapa twarzy - kobieta

Czy wiedziałaś, że istnieje coś takiego jak mapa twarzy? Trądzik w jej konkretnych obszarach może mieć różne przyczyny / fot. Canva

„Mapa trądzikowa twarzy” to pojęcie, które zawdzięczamy ajurwedzie i chińskiej medycynie ludowej. Według ich zwolenników o tym, że coś niepożądanego dzieje się w naszym organizmie, alarmują… wypryski. A dokładnie miejsca i konkretne obszary na twarzy, w jakich się pojawiają. Mapowanie twarzy to zatem nic innego jak określenie zależności między wyglądem skóry twarzy a stanem naszego zdrowia. Co nam umożliwia trądzikowa mapa twarzy? Podjęcie konkretnych działań w celu poprawy zdrowia, a przez to – kondycji skóry

 

Jak mówi w podcaście Justyny Świetlickiej Zuzanna Przybylak, technik farmacji i kosmetolog w nurcie holistycznym:

Przyczyn trądziku jest wiele, one mogą się na siebie nakładać. Po wstępnym wywiadzie i samej lokalizacji trądziku już jestem w stanie wiele powiedzieć. Często dopiero po wdrożeniu zmian na wielu płaszczyznach, nie tylko w obrębie pielęgnacji, obserwujemy relatywnie szybką i trwałą poprawę skóry. Dlatego niezwykle ważna jest według mnie współpraca z innymi specjalistami: dietetykiem, diabetologiem, endokrynologiem, ginekologiem czy nawet psychologiem, jak np. w przypadku osób z trądzikiem neuropatycznym (z rozdrapania, na tle nerwowym)

 

 

Zaznacza też, że sama pielęgnacja i zabiegi to często tak naprawdę wierzchołek góry lodowej:

Jeśli widzę, że problem jest bardziej złożony, staram się dojść do tego, co jest przyczyną. Nie skupiam się tylko na beauty planie. Wychodzę z założenia, że problemy skórne zawsze mają jakieś swoje źródło. Bez odkrycia tego, czym ono jest, bez wyeliminowania czynnika wewnętrznego, efekty nie będą trwałe, mimo że działaniem zewnętrznym na jakiś czas zaleczymy ten stan

 

Czemu służy mapa twarzy? Pryszcze mogą być sygnałem, by baczniej obserwować swoje ciało. Ich pojawienie się może wynikać ze stylu życia, błędów w pielęgnacji czy niezdrowej diety. A może kryją się za tym poważniejsze problemy i wewnętrzne potrzeby naszego organizmu? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

 

Pryszcze na nosie – co oznaczają?

To jak funkcjonujemy na co dzień odzwierciedla stan naszej skóry. Jak powstają pryszcze na nosie? Przyczyny ich występowania mogą być bardzo prozaiczne i wynikać z błędów w pielęgnacji, higienie czy… codziennych nawykach. O czy mowa? O dotykaniu twarzy.

 

Gruczoły łojowe produkują sebum (oleistą “wydzielinę”, która nawilża i chroni skórę). Nadmierna aktywność gruczołów łojowych i/lub roznoszenie sebum po całej twarzy brudnymi rękami zatyka pory, a to prowadzi do powstania zaskórników i w rezultacie najczęściej do pryszczy.

 

 

Jednak zmiany w tej części twarzy mogą wynikać nie tylko z nieprawidłowej pielęgnacji. Co o naszym zdrowiu mówi trądzik na nosie? Badania wykazały, że stres może być przyczyną zaostrzenia problemów skórnych. Nasze ciało odreagowuje długotrwałe napięcie i zdenerwowanie wykwitami na skórze. Problem pogłębia się również wtedy, gdy niewystarczająco dbamy o odpowiednią higienę snu. Przemęczone i zestresowane jesteśmy bardziej podatne na pojawienie się niespodzianek w tej części twarzy. Zbawieniem może okazać się jakościowy sen oraz naturalne sposoby walki ze stresem, jak joga, aromaterapia czy inne techniki relaksacyjne.

 

trądzikowa mapa skóry - nos przyczyny

Pryszcze na nosie – od czego? Powodów jest wiele! Przybliżamy je wszystkie / fot. Canva

 

Pod lupę trzeba wziąć też dietę. Nieprawidłowo zbilansowana, szczególnie uboga w witaminy z grupy B, może być źródłem kłopotów ze skórą. Pryszcze na nosie to z dużym prawdopodobieństwem następstwo podwyższonego cholesterolu i cukru we krwi. Wszystkiemu winne tłuszcze nasycone i cukier w produktach, które spożywamy na co dzień. Dlatego dobrze regularnie wykonywać (nie tylko z myślą o pięknej skórze) podstawowe badania krwi. Rozwieją wątpliwości i podpowiedzą, jak zmienić dietę w trosce o lepsze zdrowie i gładką cerę: co do niej wprowadzić, a co wyeliminować lub ograniczyć.

 

Przed pierwszą wizytą proszę o wykonanie podstawowych badań: morfologię, glukozę, insulinę, witaminę D3, badanie tarczycy czy żelaza. Takie przeglądowe badania, które każdy z nas raz do roku powinien zrobić, żeby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

– komentuje Zuzanna Przybylak.

 

Trądzik na nosie może też, niestety, zwiastować poważniejsze problemy – z sercem, krążeniem lub nadciśnieniem. Dobrze mieć to na uwadze i skonsultować się z lekarzem, jeśli dokuczają nam regularnie nawracające pryszcze na nosie.

 

Pryszcze na czole – przyczyny

trądzikowa mapa twarzy - czoło - kobieta

O czym mogą świadczyć pryszcze na czole? Przyczyny mogą być związane z zaburzoną równowagą układu trawiennego / fot. Canva

 

Gdy borykamy się z niewdzięcznym problemem, jakim jest trądzik na czole, powinnyśmy zwrócić szczególną uwagę na dietę. Nieodpowiedni sposób odżywiania może powodować zaburzenia w pracy jelita cienkiego i grubego. Doktor Maja Czerwińska, dietetyk, wspomina o tym, że jelita to nasz drugi mózg oraz zaznacza, że istnieje też zależność między jelitami a skórą (tzw. oś jelito-skóra):

 

 

Jak wspomóc jelita i się nimi zaopiekować? Najlepiej wprowadzić do diety kiszonki, zielone warzywa i prebiotyki (również jogurty), bo świetnie wspomagają florę bakteryjną jelit. Dobrze stosować dietę o niskim indeksie glikemicznym. Więcej o diecie w trądziku posłuchasz na kanale Studio Dietetyki:

 

 

W celu przywrócenia równowagi trawiennej dobrze pamiętać o odpowiednim nawodnieniu oraz ograniczyć spożycie produktów przetworzonych, które mogą powodować pryszcze na czole. Od czego jeszcze powinnyśmy trzymać się z daleka (lub ograniczyć spożycie), w walce o piękny wygląd skóry?

 

Niespodzianki na czole w okolicach brwi mogą świadczyć o problemach z wątrobą na skutek nadmiernego spożycia alkoholu i tłustego jedzenia. Pryszcze na czole również mogą sugerować kłopoty z pęcherzem moczowym albo nerkami.

 

Jeśli niedoskonałości pojawiają się zwykle na linii włosów, przy skroniach, czole czy uszach, winę ponosi prawdopodobnie nieodpowiedni demakijaż. Nie dość dokładnie zmyty makijaż albo resztki kosmetyków po wieczornej pielęgnacji, mogą zapychać pory. A stąd już prosta droga do trądziku na czole. Szczególną uwagę należy też zwrócić na kosmetyki do stylizacji i pielęgnacji włosów.

 

A co, gdy masz już pryszcze na czole – jak się pozbyć niedoskonałości z tej części twarzy?

 

 

Nie działaj pochopnie:

 

  • zadbaj o odpowiednią pielęgnację  (delikatne: podwójne oczyszczanie, złuszczanie, nawilżanie),
  • działaj punktowo odpowiednimi preparatami,
  • nie wyciskaj pryszczy, bo możesz sprawić, że rozniosą się po całej twarzy,
  • stosuj maseczki z glinki (nie pozwól im zaschnąć, spryskuj je), najlepiej sprawdzi się glinka zielona

 

Pryszcze na brodzie co oznaczają?

trądzikowa mapa skóry - broda - pryszcze

Skóra na brodzie (podobnie jak nos czy czoło) należy do tzw. strefy T, która na ogół mocniej się przetłuszcza / fot. Canva

 

Pryszcze na brodzie – co oznaczają? Bardzo często to objaw wahań czy też zaburzeń hormonalnych. Dają o sobie znać szczególnie w okresie dojrzewania, ale też przed okresem (lub w trakcie owulacji), menopauzy, a nawet w ciąży. Jeśli niedoskonałości w tej części twarzy długo się utrzymują i są oporne na zabiegi pielęgnacyjne, być może konieczna będzie wizyta u specjalisty.

 

Na ogół jednak z problemami w tym obszarze twarzy jesteśmy w stanie rozprawić się na własną rękę, z pomocą kilku specyfików. Tego typu podskórne pryszcze na brodzie nie dość, że bywają bolesne, to mija chwila, nim się ich pozbędziemy. Marta Grzegorzak radzi, co na pryszcze na brodzie sprawdzi się najlepiej:

@martagrzegorzak

Więcej info odnośnie pielęgnacji w zapisanych stories, konto publiczne ofc 😊 @martagrzegorzak #apteka #zapteki #zaskórniki #wypryski

♬ Szklanki – Young Leosia

 

 

Pryszcze na brodzie bywają naprawdę uciążliwe i potrafią długo się goić, dlatego najlepiej działać szybko. W momencie, gdy wyczuwasz początki tworzenia się zmiany, reaguj od razu:

 

  • jeśli pryszcz jest jeszcze pod skórą, stosuj punktowo np. maść ichtiolową (na to plaster) lub olejek herbaciany / z tamanu (kropla rozcieńczona w wodzie),
  • jeśli pryszcz jest już na wierzchu, smaruj pastą cynkową.

 

Pryszcze na plecach – jak się pozbyć?

Twarz to jednak nie jedyna część naszego ciała, na której mogą występować uciążliwe niedoskonałości. Pryszcze mogą pojawić się też na plecach, dekolcie, ramionach czy nawet pośladkach. Co ważne, trądzik na plecach może dotyczyć też osób, które nie mają problemów ze zmianami skórnymi w innych częściach ciała. Dlaczego niektóre z nas borykają się z trądzikiem na twarzy, a problem innych to pryszcze na plecach? Przyczyny mogą zaskakiwać.

 

Skincaremanagerka wskazuje m.in. na nadmierną produkcję sebum, bakterie, czynniki hormonalne, ale też nasze otoczenie (to, z czym skóra pleców ma bezpośredni kontakt) i złe przyzwyczajenia.

 

 

Pryszcze na plecach – jak się pozbyć? Pamiętaj, że ten problem dotyka wielu z nas (niezależnie od płci), szczególnie latem, gdy więcej się pocimy. Oto, co radzą osoby borykające się z pryszczami na plecach:

 

  • nie drap pleców,
  • myj plecy łagodnymi produktami, być może będą potrzebne te z kwasem, np. glikolowym czy salicylowym,
  • rób peeling (również na sucho),
  • nawilżaj skórę,
  • kupuj ubrania, które oddychają i są przewiewne (bawełna, len),
  • noś jak najczęściej ubrania, które nie przylegają do skóry,
  • zmieniaj regularnie ręczniki, poszewki na pościel i piżamę,
  • nie drap pleców,
  • myj włosy głową w dół,
  • plecy myj zawsze na końcu, po spłukaniu kosmetyków do włosów

 

Trądzik hormonalny – pryszcze na szyi i żuchwie

 

trądzikowa mapa twarzy - żuchwa i szyja, trądzik hormonalny

Trądzik hormonalny pojawia się najczęściej u kobiet powyżej 25 roku życia / fot. Canva

 

Podobnie jak na brodzie, trądzik na szyi i żuchwie również ma związek z problemami hormonalnymi. Nieprawidłowe wydzielanie hormonów zwiększa produkcję sebum przez gruczoły łojowe, co powoduje wysyp. Wiele kobiet boryka się z niedoskonałościami na żuchwie i szyi regularnie w określonych dniach cyklu – przez wzgląd na zmiany w poziomie hormonów. Pryszcze na żuchwie to skutek niepoprawnie wydzielanych:

 

  • androgenów (np. testosteron),
  • estrogenów,
  • progesteronu, kortyzolu (hormon stresu) czy hormonów tarczycy.

 

Trądzik hormonalny może pojawić się przy Hashimoto, niedoczynności tarczycy, cukrzycy, insulinooporności czy PCOS (policystyczne jajniki).

 

 

Trądzik hormonalny – jak wygląda? Różnie, w zależności od rodzaju zaburzeń hormonalnych. U kobiet występuje głównie na twarzy. Skóra jest napięta, lepka, błyszczy się i świeci. W przypadku zaburzeń androgenowych zmiany trądzikowe pojawiają się na żuchwie, brodzie, dolnej części policzków. Natomiast przy estrogenowych – dodatkowo na czole czy nosie. Pryszcze mają formę bolesnych stanów zapalnych: cyst, ropnych torbieli, zaskórników albo guzków. Często pozostawiają blizny.

 

trądzikowa mapa twarzy - trądzik hormonalny na szyi i żuchwie

Trądzik hormonalny może wymagać pomocy specjalisty i farmakologii / fot. Canva

 

Co w przypadku, gdy mamy trądzik hormonalny? Leczenie farmakologiczne, jeśli zachodzi taka potrzeba, powinno być dopasowane indywidualnie do pacjenta i poprzedzone badaniami hormonalnymi (z uwzględnieniem poszczególnych dni cyklu menstruacyjnego). Dermatolog może przepisać leki doustne i/lub maści czy żele stosowane zewnętrznie (punktowo) na zmiany trądzikowe. W leczeniu trądziku hormonalnego pomocne bywają antybiotyki, retinoidy czy tabletki antykoncepcyjne. Istotny jest również dobór odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych wzbogaconych o:

 

  • kwasy złuszczające,
  • niancynamid,
  • ceramidy,
  • pantenol

 

Dodatkowo skóra powinna być dokładnie oczyszczana (delikatnie) i nawilżana, ważną rolę odgrywa również ochrona przeciwsłoneczna. Bez względu na przyczyny trądziku i jego lokalizację.

 

Zdarza się, że po odstawieniu leków dermatologicznych problem trądziku nawraca. Dlaczego?

Bo prawdziwa przyczyna nie została zdiagnozowana. Niektórzy traktują przyjmowanie leków jak remedium na swój trądzik. Nie dbają o dietę, jedzą fast-foody, ogromną ilość nabiału, słodyczy, słodkich napojów. W momencie, gdy przyjmują lek, jest lepiej, ale gdy kończą go przyjmować… Cudów nie ma, trądzik najpewniej powróci. Absolutnie nie demonizuję leczenia dermatologicznego, czasami trzeba je zastosować, ale niekiedy istnieją wyraźne przesłanki, że należy zadbać też o styl życia. Czasem są to kwestie pokarmowe, nietolerancje, SIBO bardzo często, insulinooporność, dodatkowo stres. Często trzeba wprowadzać zmiany i leczenie na kilku polach jednocześnie

– przekonuje Zuzanna Przybylak w rozmowie z Justyną Świetlicką.

 

Jak dodaje, krzywdę potrafimy sobie wyrządzić dodatkowo nieodpowiednią, źle dobraną pielęgnacją. W walce o piękną skórę trzeba czasem wyeliminować wiele czynników. Leczenie trądziku trwa nieraz latami.

Trądzik jest chorobą zapalną. Stany zapalne w organizmie nasilają stan zapalny na skórze. Styl życia, dieta, stres ma ogromny wpływ na stan naszej skóry. To nie jest tak, że można sobie kupić maść czy krem i samo to załatwi problem. Pielęgnacja to nie czarodziejska różdżka. Tutaj wszystko musi iść ze sobą w parze: dieta, opieka specjalisty (lekarza), jeśli zachodzi konieczność, i do tego pielęgnacja

 

Ważne, żeby zadbać o skórę również  od wewnątrz. Przy problemach skórnych, szczególnie zaognionym trądziku, sprawdzi się dieta przeciwzapalna. Dietetyczka Irena Owsiak z kanału Healthy Omnomnom opowiada więcej o produktach, które pomagają walczyć ze stanem zapalnym w organizmie, i są zbawienne dla jelit:

 

 

Pamiętaj też o tych kilku krokach, za które twoja skóra będzie ci wdzięczna:

 

  • wycieraj twarz jednorazowym ręcznikiem (możesz też używać pociętej pieluchy tetrowej czy małych ręczników do twarzy, regularnie wymienianych, najlepiej codziennie),
  • zmieniaj poszewkę na poduszkę codziennie lub raz na 2-3 dni,
  • myj twarz delikatnymi preparatami co najmniej przez minutę (wieczorna pielęgnacja).

 

Pamiętaj! Trądzikowa mapa twarzy może  stanowić cenną wskazówkę i punkt wyjścia, ale nie jest profesjonalną diagnozą lekarską.

 

Bułgarystka i lektorka polskiego dla obcokrajowców z zamiłowaniem do pisania. Uwielbia dobre jedzenie, niszowe języki, koreańskie seriale i Bałkany. Zafascynowana dwujęzycznością. Mało śpi, bo dużo czyta.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ