Trądzik u dorosłych – czy jest to możliwe?
Gładka skóra? Nie dla wszystkich to takie oczywiste
Nie tylko osoby młode chorują na trądzik. Problem ten dotyczy sporego odsetka dorosłych. Zmaga się z nim nawet 8 proc. osób, które ukończyły 35 lat. Częściej są to kobiety. Sprawdź, jakie są przyczyny trądziku u osób dorosłych i jak można go leczyć
Dlaczego osoby dorosłe chorują na trądzik?
Trądzik jest jednym z najczęstszych problemów dermatologicznych u osób dorosłych. Schorzenie ma wiele przyczyn. Zwykle jest wynikiem zaburzeń hormonalnych – również tych związanych z przebiegiem cyklu miesiączkowego. Dlatego też częściej obserwuje się go u kobiet niż u mężczyzn.
Zmiany hormonalne to nie jedyna przyczyna trądziku. Zmiany skórne mogą pojawić się u osób, które od dłuższego czasu są poddawane działaniu stresu. Wiele mówi się również o wpływie niezdrowej diety na stan skóry oraz nasilenie trądziku.
Jedną z częstych przyczyn trądziku jest brak lub nieprawidłowa pielęgnacja. Zanieczyszczenia i nadmiar sebum prowadzą do zatkania gruczołów łojowych. Sprzyja to namnażaniu się bakterii. W efekcie na skórze można zobaczyć zaskórniki lub ropne krostki. Często rozwija się też stan zapalny.
Jak dolegliwość ta objawia się u dorosłych?
Trądzik u osób dorosłych objawia się przede wszystkim zmianami skórnymi. Są to zaskórniki (otwarte lub zamknięte), krostki wypełnione treścią ropną lub guzki (które często są bardzo bolesne). Oprócz tego obecny jest stan zapalny. Gruczoły łojowe produkują więcej sebum. Zmiany skórne występują głównie na twarzy. Zdarza się jednak, że są obecne też na szyi, plecach lub dekolcie.
Leczenie trądziku u dorosłych
Leczenie trądziku u dorosłych może być trudne i długotrwałe. Całkowite wyleczenie schorzenia jest jednak możliwe. Warto jednak pamiętać, że najważniejszym czynnikiem, który ma wpływ na skuteczność terapii, jest systematyczność.
W leczeniu trądziku dużą rolę odgrywa codzienna pielęgnacja skóry. Trzeba do niej stosować wysokiej jakości kosmetyki. Dobre preparaty można znaleźć w drogerii Ziko Dermo. Powinny być one przeznaczone do cery trądzikowej i wrażliwej. Podstawowymi produktami są żel do mycia, tonik i krem nawilżający z filtrem przeciwsłonecznym.
Stosuje się też metody farmakologiczne nz zastosowaniem maści lub żeli, które zawierają antybiotyki lub substancje złuszczające i zmniejszające wydzielanie sebum. Często lekarze zalecają antybiotykoterapię doustną lub retinoidy. Są to pochodne witaminy A o bardzo silnym i skutecznym działaniu. W leczeniu trądziku pomaga unormowanie poziomu hormonów (jeżeli to jest przyczyna choroby).
DER-MED Kraków 5 października, 2021
W przypadku występowania trądziku u dorosłych warto skonsultować się ze specjalistą – dermatologiem! To mogą być pierwsze oznaki trądziku różowatego, który jest przewlekłą, zapalną choroba skóry!