Trądzik różowaty – defekt urody czy choroba?
Czego unikać, aby mieć zdrową i lśniącą cerę?
Czy zdarzyło ci się kiedyś skosztować wina i poczuć jak twoje policzki błyskawicznie pokrywają się rumieńcem? Lub znaleźć się w niezręcznej sytuacji, w której twoja twarz zmieniła barwę na intensywną czerwień, tuż po krótkim wysiłku fizycznym? Niejedna z nas zmaga się z tego rodzaju sytuacjami na co dzień, będąc przekonaną, że na tę chorobę nie ma lekarstwa. Podpowiemy wam jak dbać o skórę, aby pozostała w jak najlepszej kondycji i nie sprawiała wiele kłopotów
Czym jest trądzik różowaty i kto jest na niego szczególnie narażony?
Trądzik różowaty jest to przewlekła, trudna do wyleczenia choroba skóry, z którą walczy wiele kobiet. To właśnie one znacznie częściej od mężczyzn zapadają na tę przypadłość objawiającą się zaczerwienieniem, pajączkami oraz krostami. Staje się to szczególnie uciążliwe w sytuacji nadmiernego wysiłku fizycznego lub spożyciu niektórych potraw czy alkoholu, kiedy rumień przybiera intensywną barwę. Zdarza się, że w bardziej zaawansowanej fazie choroby występuje uczucie pieczenia, palenia, napięcia skóry. Zmiany chorobowe w przebiegu trądziku różowatego rozpoczynają się na skórze nosa, następnie szerzą się na policzki, podbródek, czoło oraz powierzchnie boczne szyi i dekoltu. Wpływ na powstawanie trądziku mają czynniki:
- genetyczne (jasna karnacja, cera naczynkowa),
- pokarmowe (m.in. alkohol, kawa, herbata, niektóre przyprawy)
- psychogenne (stres),
- atmosferyczne (duże różnice temperatur).
Aby nasza skóra pozostała w dobrej kondycji ważna jest: odpowiednia pielęgnacja skóry, przemyślana dieta oraz stosowna aktywność fizyczna.
Dermokosmetyki – rozwiązanie dla skóry nawet najbardziej wymagającej
Stosowanie drogeryjnych kosmetyków przy towarzyszącym trądziku różowatym, może doprowadzić do zaostrzenia objawów choroby. Zawierają one bowiem wiele substancji drażniących, dlatego warto zamienić je na produkty hipoalergiczne, takie, które nie mają intensywnego koloru czy zapachu. W kosmetykach do cery z trądzikiem różowatym ważna jest również obecność składników aktywnych, które pomagają leczyć stany zapalne. Walcząc przez wiele lat z tą dolegliwością, przetestowałam mnóstwo preparatów oraz maści. Według mnie numerem jeden wśród dermokosmetyków są produkty firmy Cetaphil. Są one hipoalergiczne, bezzapachowe oraz bezpieczne dla skóry – nawet tej bardzo wrażliwej i problematycznej. Innymi polecanymi przeze mnie produktami są kremy i emulsje firmy Bielenda, Pharmaceris czy Ziajamed, które również bardzo dobrze reagowały na moją skórę. Na rynku istnieje bardzo dużo różnorodnych kosmetyków, które mogą zaszkodzić naszej cerze, dlatego ważne jest, aby wybierać dermokosmetyki przeznaczone konkretnie do naszego rodzaju skóry.
Czego unikać, aby mieć zdrową i lśniącą cerę?
Istnieje kilka produktów, które negatywnie wpływają na cerę trądzikową, powodując pogłębienie się rumienia. Aby tego uniknąć warto wyrzucić z jadłospisu:
- naturalną kawę,
- czarną herbatę,
- napoje alkoholowe
- ostre przyprawy
- słodkie napoje gazowane,
- słodycze,
- czekolada,
- kakao
- słone przekąski oraz produkty o wysokim stopniu przetworzenia, np. fast foody,
- gotowe dania instant.
Myślisz, że musisz zrezygnować ze wszystkiego co dobre? Niekoniecznie. Istnieje wiele zdrowych i smacznych przekąsek, które dodadzą ci dużo energii i witamin. Warto zrozumieć, że zdrowe odżywianie jeszcze nikomu nie zaszkodziło, a wpływa wyśmienicie na naszą cerę, ciało, zęby, włosy i paznokcie. A kto nie chciałby mieć odżywionej skóry, zdrowych zębów i pięknej sylwetki? Wyrzucenie ze swojego życia fast foodów i słodyczy na pierwszy rzut oka, wydaje się być bardzo ciężką decyzją. W gruncie rzeczy jest to tylko pożegnanie ze złymi nawykami, które nam szkodzą. Dlatego, aby zmniejszyć objawy trądziku warto zamienić czekoladę na pomarańczę, frytki na bataty a sok z kartonu na czystą, źródlaną wodę.
Jak wybrać odpowiednią do rodzaju skóry aktywność fizyczną?
Podczas intensywnego wysiłku, nasz organizm wytwarza pot, chroniąc nas przed przegrzaniem. Jak się okazuje gruczoły łojowe i potowe mają to samo pochodzenie, dlatego intensywny wysiłek fizyczny prowadzi do zaostrzenia chorób łojotokowych, w tym trądziku różowatego. Dla osób z takimi dolegliwościami odpowiednie będą harmonijne, spokojne aktywności fizyczne, takie jak joga czy jazda na rowerze. A chyba każda z nas lubi przybierać postać psa z głową do dołu, ćwicząc jogę na świeżym powietrzu, czy jeździć z przyjaciółką na rowerze w ciepły, wakacyjny wieczór. Powszechnie wiadomo, że sport jest dobry nie tylko dla naszej kondycji, ale również zdumiewająco wpływa na nasz umysł a do tego sprawia mnóstwo zabawy. Wystarczy tylko dobrać go do swoich możliwości, predyspozycji i rodzaju skóry, który mamy, a sprawi nam wiele przyjemności.
Marlena Szołdra
Dabara 13 marca, 2020
Jest to po prostu typ skóry, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji 🙂 Polecam szczególnie używanie na co dzien kremów normalizujących cerę
Świetny jest ten krem:
https://sklep.bellita.waw.pl/pl/p/-PURLES-132-SMART-BALANCE-CREAM-/629
Dobry krem pod makijaz dka skóry tłustej i mieszanej, ale również borykajacej się z trądzikiem rożowatym. Jego lekka konsystencja nie zapycha porów. Nieco zmniejszył ilość wyprysków, poza tym jak na taki krem daje dobre nawilżenie.
Polecam głównie z uwagi na skład, ktory jest bardzo dobry.
Iwanka 28 marca, 2020
Znalazłam super krem, który pomaga mi w zredukowaniu zaczerwienienia skóry. Jest to krem Cera Naczynkowa Bielendy. Super się u mnie sprawdza, do tego nawilżenie cery jest na wysokim poziomie.