Saturday, April 19, 2025
Home / Uroda  / Pielęgnacja ciała  / Trądzik na plecach – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?

Trądzik na plecach – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?

Pożegnaj trądzik i ciesz się gładką skórą pleców

trądzik na plecach kobiety

Trądzik na plecach – jak się go pozbyć? / fot. Freepik

Trądzik kojarzymy zazwyczaj z wiekiem nastoletnim, kiedy ciało dojrzewa a w organizmie zachodzą zmiany hormonalne – jest to proces naturalny i z czasem ustępuje. Niestety jednak, z trądzikiem borykają się także osoby dorosłe. Czynniki powodujące wypryski na plecach to często nieodpowiednia dieta, źle dobrana pielęgnacja, ubrania podrażniające skórę, a w niektórych przypadkach krostki na plecach wynikają z problemów hormonalnych. 

 

Z biologicznego punktu widzenia trądzik na plecach powstaje w wyniku blokowania gruczołów potowych przez nadmierną ilość sebum. W efekcie dochodzi do powstania tzw. czopu rogowego, który blokuje ujście mieszka włosowego, gdzie gromadzą się bakterie – tak powstaje stan zapalny skóry, czyli trądzik. Może on przybrać formę lekkiej wysypki, która samoistnie znika po niedługim czasie. Zdarza się jednak, że krostki są nabrzmiałe i bolesne, wówczas należy interweniować. Jakie są przyczyny pryszczy na plecach i jak sobie z nimi poradzić?

 

Wypryski na plecach – przyczyny

Trądzik na plecach to stan zapalny skóry, który nie bierze się znikąd, co w gruncie rzeczy jest dobrą informacją, bo znając przyczynę, możemy przejść do działania i pozbyć się problemu. Najczęstsze przyczyny powstawania trądziku na plecach to:

 

  • niezrównoważona dieta, a mianowicie spożywanie zbyt dużej ilości węglowodanów i nabiału,
  • kosmetyki niedostosowane do naszego rodzaju skóry – problemem mogą być produkty, które przesuszają naszą skórę, są perfumowane lub zawierają zbyt agresywne składniki aktywne,
  • noszenie ubrań z materiałów sztucznych, w których więcej się pocimy, a skóra nie oddycha,
  • noszenie zbyt obcisłych ubrań, które pocierają skórę i tworzą podrażnienia,
  • brak higieny – nie tylko zbyt rzadkie oczyszczanie skóry pleców, ale również rzadkie pranie pościeli i ręczników, na których gromadzą się bakterie,
  • przemęczenie i stres – powstawanie trądziku może mieć podłoże nerwowe, 
  • hormony – jeśli wyeliminowałaś wszystko, co powyżej, problemem mogą być hormony, wówczas warto skonsultować się ze specjalistą i wdrożyć zalecone leczenie.

 

blond dziewczyna z uśmiechem, ma trądzik na plecach

Jak uniknąć wyprysków na plecach? / fot. Freepik

Jak zapobiegać wypryskom na plecach?

Profilaktyka trądziku na plecach wydaje się być prosta, choć na początku może okazać się wyrzeczeniem. Problem możesz rozwiązać metodą prób i błędów, zmieniając codzienne nawyki, do momentu aż zobaczysz efekty.

 

Na początek warto wyeliminować ze swojej diety fast-foody i produkty wysoko przetworzone, takie jak: słodycze, słone przekąski, chleb tostowy, płatki śniadaniowe, dania typu instant i wiele innych. Aby wzbogacić swoją dietę o wartościowe składniki odżywcze, należy wprowadzić do codziennego jadłospisu sezonowe warzywa i owoce oraz pić conajmniej 1,5 l wody. Zbawienne może okazać się wyeliminowanie ostrych przypraw, nabiału czy też produktów zawierających gluten. 

 

Zapobieganie wypryskom na plecach to także zapewnienie swojej skórze odpowiedniej pielęgnacji i higieny. Zrezygnuj z kosmetyków perfumowanych i zastąp je hipoalergicznymi – są delikatne i bezzapachowe. Pod prysznicem staraj się dokładnie oczyszczać plecy, a jeśli nie jesteś w stanie dosięgnąć wszystkich miejsc rękami, pomóż sobie szczotką. Pamiętaj jednak, aby nie szorować pleców zbyt mocno! Po każdej kąpieli dokładnie opłucz plecy letnią wodą, aby na skórze nie pozostały resztki płynu bądź szamponu do włosów. 

 

Częste zmienianie ręczników i pościeli to kolejny sposób na to, jak uniknąć wyprysków na plecach. Dlaczego to ważne? Wilgotne ręczniki to idealne środowisko do gromadzenia się bakterii. Z pościelą jest podobnie – w trakcie snu pocimy się, czasem nawet bardziej niż w ciągu dnia, a łój wnika w materiał, na którym śpimy. Ustal jeden dzień w tygodniu, np. sobotę, i systematycznie, każdej soboty wymieniaj ręczniki i pościel na świeże. Być może warto także wymienić detergenty piorące na delikatniejsze – wypróbuj płyn piorący dla dzieci. 

 

Na koniec odzież. Jeśli w Twojej garderobie przeważają obcisłe ubrania, a co gorsza, są wykonane ze sztucznych tkanin, powinnaś rozważyć generalne porządki. Poliester, elastan, akryl i nylon to syntetyki, które nie są przyjazne skórze, zwłaszcza skórze wrażliwej. Najprzyjemniejsza dla ciała jest oddychająca i miła w dotyku bawełna, a na upały sprawdzą się zwiewne ubrania z lnu.

 

Przeczytaj także:

Trądzikowa mapa twarzy – poznaj najczęstszy powód problemów

 

Domowe sposoby na trądzik na plecach

Czy istnieją proste, domowe metody na wypryski na plecach? Oczywiście! Jeśli zmiana codziennych nawyków nie pomaga, a Ty chcesz cieszyć się zdrową skórą pleców, oto co może pomóc:

 

  • olejek z drzewa herbacianego – wykazuje silne właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne,
  • żel z aloesu – znany jest z łagodzenia podrażnień, przynosi ulgę w bólu, a dodatkowo nawilża skórę,
  • kurkuma – wykazuje działania antyseptyczne; można ją aplikować w formie pasty bezpośrednio na trądzik lub włączyć ją do swojej diety,
  • bratek polny – picie naparu z bratka oczyszcza organizm z toksyn, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie; 
  • drożdże – można stosować w formie pitnej lub jako maseczkę (rozrobić drożdże kuchenne z wodą), którą trzeba spłukać ze skóry pleców po około 20 minutach.

 

Naturalne sposoby leczenia trądziku na plecach to także dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne. Trądzik na plecach może być objawem przewlekłego stresu, przemęczenia czy też niedawno przebytej choroby. Zatroszcz się nie tylko o skórę, ale o całą siebie. Znajdź czas na odpoczynek, ale i aktywność fizyczną. Ruch pomoże nie tylko utrzymać sylwetkę w dobrej formie, ale także uregulować system nerwowy. 

 

naturalne kosmetyki do pielęgnacji skóry

Domowe środki na pryszcze na plecach / fot. Freepik

Trądzik na plecach – profesjonalne sposoby

Leczenie wyprysków na plecach może wymagać pomocy specjalistycznej. Jeśli chodzi o profesjonalne sposoby, to wybór jest naprawdę duży, tak więc możesz dopasować je do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości – zarówno czasowych, jak i finansowych. 

 

Dermatologiczne metody leczenia wyprysków na plecach obejmują m.in. liczne zabiegi w gabinetach kosmetologicznych, takie jak:

 

  • peeling chemiczny,
  • peeling kawitacyjny,
  • mikrodermabrazja,
  • laseroterapia.

 

Profesjonalne sposoby na pryszcze na plecach to także stosowanie kosmetyków przepisanych przez dermatologa. Tego typu produkty zawierać mogą:

 

  • kwas azelainowy,
  • kwas salicylowy,
  • kwas migdałowy.

 

Pamiętaj, że w trakcie kuracji kwasowej musisz zapewnić swojej skórze odpowiednie nawilżenie, a ponadto chronić ją przed promieniowaniem słonecznym.

 

Pielęgnacja skóry z wypryskami na plecach

Pielęgnacja skóry z trądzikiem na plecach jest nieco bardziej wymagająca niż zwykle. Zwłaszcza jeśli korzystamy z profesjonalnych zabiegów kosmetologicznych bądź też stosujemy kosmetyki z kwasami, które wysuszają i złuszczają skórę.

 

Barierę hydrolipidową trzeba systematycznie odbudowywać – w przeciwnym razie wszelkie zabiegi na trądzik na plecach mogą nie zadziałać lub wręcz pogorszyć stan skóry. Jak dbać o skórę z wypryskami na plecach? 

 

Przede wszystkim nie kupuj całej serii kosmetyków przeciwtrądzikowych – to pułapka. Tego typu produkty zawierają w sobie substancje aktywne, również kwasy, które w nadmiarze mogą przesuszyć i podrażnić skórę. Zbyt agresywna pielęgnacja przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego. Zarówno żel pod prysznic, jak i balsam powinien zmiękczać, nawilżać i koić skórę pleców. Bądź ostrożna z peelingami – najbezpieczniej stosować peeling enzymatyczny maksymalnie dwa razy w tygodniu.

Klaudia Rychtyk
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ