Friday, January 17, 2025
Home / PARTNER MK  / Tradycyjny masaż tajski ‒ zalety, przebieg i przeciwwskazania

Tradycyjny masaż tajski ‒ zalety, przebieg i przeciwwskazania

Niezawodny i skuteczny

fot. Depositphotos

Jednym ze sposobów jednoczesnej poprawy swojego samopoczucia, fizycznego i psychicznego, oraz ogólnego stanu zdrowia jest skorzystanie z masażu oferowanego przez renomowany salon świadczący tego typu usługi. Istnieje wiele rodzajów masaży pozwalających doświadczyć pełnego odprężenia, a jednym z częściej wybieranych, cieszących się olbrzymim zainteresowaniem, jest niewątpliwie tajski masaż klasyczny, odmiana masażu relaksacyjnego. Niesie ze sobą wiele efektów prozdrowotnych, pozwalając szybko przywrócić zaburzoną wewnętrzną harmonię organizmu

 

Czym jest klasyczny masaż tajski i skąd pochodzi?

Zanim zajmiemy się wszystkimi właściwościami leczniczymi, jakie daje masaż tajski wykonywany przez profesjonalnego masażystę z olbrzymim doświadczeniem zawodowym, powinniśmy dowiedzieć się, czym właściwie jest masaż tajski klasyczny. Pochodzi z Dalekiego Wschodu, nazywany jest czasami jogą pasywną, albo żartobliwie „jogą dla leniwych”, po raz pierwszy zaczęto stosować go w Tajlandii już kilka tysięcy lat temu i przez ten cały czas ewoluował. Stał się połączeniem kilku różnych odmian masaży, między innymi refleksologii, czyli masażu stóp, akupresury, masażu shiatsu, czerpie też ze staroindyjskiej sztuki leczniczej, ajurwedy.

Na czym polega klasyczny masaż tajski i jakie techniki stosuje masażystka?

Uznaje się go za rodzaj głębokiego masażu, w którego trakcie masażysta lub masażystka intensywnie pracują nad osobą masowaną, uciskają, rozciągają i ugniatają określone partie jej ciała. Technika masażu tajskiego obejmuje nie tylko użycie samych dłoni, ale i przedramion, łokci, a nawet stóp w celu zmaksymalizowania pozytywnych efektów tego leczniczego, orientalnego rytuału. Masaż wykonywany jest przeważnie w pozycji leżącej na materacu, pozwalającej w pełni się rozluźnić i dającej największe uczucie relaksu, a osoba masowana jednocześnie aktywnie w nim uczestniczy lub pozostaje bierna.

 

Masażysta podczas wykonywania masażu, pracując swoim ciałem, poprawia u masowanego swobodny przepływ energii, tak jak np. przy masażu balijskim. Do masażu trzeba też właściwie się przygotować, wziąć prysznic, założyć jednorazową, lekką i przewiewną bieliznę, a w dniu masażu ostatni posiłek należy zjeść najpóźniej godzinę przed rozpoczęciem zabiegu. Dokładne informacje, na czym polega masaż tajski i jak się do niego przygotować, możemy również sprawdzić na stronie oferującego go salonu, https://hatithai.pl.

Dlaczego warto regularnie wykonywać masaż tajski?

Masaż tajski

fot. Depositphotos

Właściwie wykonany masaż tajski nie tylko pomaga się relaksować, wskazania do masażu obejmują także jego szerokie działanie sprzyjające poprawie osłabionego stanu zdrowia. Masaż tajski może być wykonywany w celu złagodzenia uciążliwych symptomów wielu dolegliwości, a specjaliści w tej dziedzinie, w tym Tajowie, wskazują przede wszystkim na takie jego aspekty lecznicze, jak:

 

• usprawnienie pracy układu krwionośnego i limfatycznego, co skutkuje lepszym dotlenieniem i odżywieniem komórek organizmu;
• działanie energetyczne, a zabieg masażu dodaje energii niezbędnej do każdej codziennej formy aktywności;
• poprawa ruchomości stawów i ścięgien, zesztywniałych w wyniku kontuzji czy zmian zwyrodnieniowych, a stosuje się tu między innymi masaż tajski ramion;
• rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni, często spotykane u osób pracujących fizycznie i wyczynowo uprawiających sport;
• redukcję istniejących dolegliwości bólowych, zwłaszcza w obrębie kręgosłupa i silnych bólów głowy;
• lepszy wygląd i zdrowie skóry, pomoc w walce z jej niedoskonałościami np. z cellulitem;
• redukcja uciążliwych objawów stresu i innych zaburzeń emocjonalnych negatywnie wpływających na ogólny stan zdrowia;
• wydajniejsza przemiana materii i perystaltyka jelit, pozwalające efektywniej spalać nadmiar komórek tłuszczowych, można więc powiedzieć, że masaż tajski ma w pewnym stopniu działanie odchudzające;
• usunięcie nadmiaru wody z organizmu.

Jakie są przeciwwskazania do wykonywania masażu tajskiego?

Mimo niewątpliwych zalet, zdrowotnych i relaksacyjnych właściwości masażu tajskiego, nie każdy może z niego skorzystać, trzeba przedtem uwzględnić przeciwwskazania utrudniające lub uniemożliwiające jego wykonanie. W niektórych przypadkach może on pogorszyć, a nie polepszyć stan zdrowia, a najpoważniejsze przeszkody to:

 

• choroby zakaźne i rozwijające się w organizmie stany zapalne;
• choroby skóry, takie jak łuszczyca, owrzodzenia czy obrzęki skórne;
• choroby serca i układu krążenia, miażdżyca i nieuregulowane nadciśnienie tętnicze;
• urazy ścięgien, stawów lub kości, stan krótko po złamaniach lub zwichnięciach;
• świeże rany lub blizny na skórze;
• nowotwory, zarówno złośliwe, jak i łagodne;
• osteoporoza;
• niektóre schorzenia układu nerwowego, np. epilepsja, stan bezpośrednio po udarze;
• menstruacja;
• pierwszy trymestr ciąży, kiedy za mocny ucisk może zaszkodzić dziecku, a przeprowadzenie masażu warto zawsze skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

Z jakich rodzajów masażu tajskiego można skorzystać?

Wiemy już, że masaż tajski pomaga złagodzić objawy wielu przypadłości, trzeba również dowiedzieć się, z jakich jego rodzajów możemy skorzystać, odwiedzając wybrany salon masażu. W zależności od rodzaju masaży uzyskujemy różne działanie lecznicze, a w ofercie znajdziemy:

 

• Klasyczny masaż tajski
Tradycyjną odmianę, dającą wszystkie przedstawione wyżej efekty lecznicze, uzyskiwane przez masażystę intensywnie pracującego niemal całym ciałem, z użyciem różnych, lecz zawsze najskuteczniejszych technik. Masowanie przebiega tutaj według określonych linii, zaczynając od pępka i przesuwając się stopniowo w stronę głowy.

 

• Olejkowy masaż tajski
Jak sama nazwa wskazuje, robiony z użyciem aromatycznych olejków z dodatkiem leczniczych ekstraktów z kokosa, magnolii lub jaśminu. Ten rodzaj masażu olejkowego daje nie tylko odprężenie i pełen relaks, korzystnie wpływa też na skórę, która staje się idealnie wygładzona, nawilżona, odżywiona i wolna od cellulitu. Masaż gorącymi olejkami ma także działanie wyszczuplające i modelujące sylwetkę.

 

• Masaż tajski stemplami ziołowymi
Ciekawą odmianą masażu tajskiego jest masaż stemplami ziołowymi, robiony z pomocą specjalnych bawełnianych torebek wypełnionych mieszanką ziół o właściwościach leczniczych, które po podgrzaniu korzystnie oddziałują na wiele aspektów zdrowotnych. Ta szkoła masażu cieszy się coraz większą popularnością i jest jedną z częściej wybieranych metod pracy z ciałem.

 

• Masaż tajski gorącymi kamieniami
Zamiast gorącego olejku można również użyć podgrzanych kamieni pochodzenia wulkanicznego, które również doskonale relaksują, a dzięki nim masaż tajski staje się jeszcze bardziej efektywny. Kamienie są układane w newralgicznych punktach ciała, na przecięciu przebiegających w nim linii energetycznych, dając odprężenie, redukując ból i skutki stresu.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ