Sunday, July 14, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Tradycyjny czy bezprzewodowy?

Tradycyjny czy bezprzewodowy?

Konieczność przepinania kabla z gniazdka do gniazdka także znacznie spowalnia sprzątanie? Na szczęście są odkurzacze bezprzewodowe.

fot. materiały prasowe

Paradoks polega na tym, że im większe mieszkanie, tym mniejszy bałagan. Albo przynajmniej wrażenie bałaganu. W małym lokalu byle drobiazg pozostawiony poza miejscem swego przeznaczenia sprawia, że mamy wrażenie chaosu. Ale powiecie: małe mieszkanie sprząta się szybciej, duże na wejściu nastraja pesymistycznie: sama wizja odkurzania może sprawić, że odkładamy porządki na jutro. I tak bez końca. A diabeł, jak zwykle tkwi w szczegółach. Bez dwóch zdań kilometry kabla, które trzeba ciągnąć za sobą, kiedy używa się odkurzacza przewodowego są kłopotliwe. Konieczność przepinania kabla z gniazdka do gniazdka także znacznie spowalnia sprzątanie. Na szczęście istnieją odkurzacze bezprzewodowe, dzięki którym sprzątanie dużych powierzchni jest lekkie, łatwe i przyjemne. Co ważne, odkurzacz bezprzewodowy idealnie sprawdza się także podczas porządków najmniejszych i najdrobniejszych – kiedy trzeba sprzątnąć rozsypane płatki śniadaniowe, które nie trafiły do talerza albo piach przyniesiony przez dziecko na butach z placu zabaw. Wytaczanie działa w postaci wielkiego przewodowego odkurzacza jest zupełnie zbędne.

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

Odkurzacz bezprzewodowy cyklonowy

Jedną z zalet odkurzacza bezprzewodowego jest  długi czas działania: na pewno uda wam się sprzątnąć wszystko, co planowaliście zanim odkurzacz się wyładuje. 45 minut to mnóstwo czasu; jeśli sprzątanie zajmuje wam więcej czasu, trzeba zmienić… podejście do życia, a nie odkurzacz – człowiek sprząta, żeby żyć, nie zaś żyje, żeby sprzątać. Kiedy wszystkie zanieczyszczenia znikną, parkujecie sprzęt w ładowarce, żeby był w stałej gotowości bojowej. Jeśli podczas generalnych porządków odkurzacz wyładuje się całkowicie, ponownie gotowy do pracy będzie za dziesięć godzin. Nowoczesne modele bezprzewodowe nie wymagają instalowania worków. Co zamiast? Nic. To znaczy: pojemnik na nieczystości. Odkurzacz cyklonowy zasysa brud i powietrze, a następnie, wykorzystując dużą siłę odśrodkową wytworzoną za pomocą ruchu wirowego, deleguje kurz i śmieci do specjalnego pojemnika.  Wydmuchiwane poza odkurzacz powietrze jest więc zupełnie czyste. Oczywiście po każdym odkurzaniu trzeba umyć pojemnik, ale to naprawdę przyjemniejsze, niż czyszczenie worka jednorazowego raz na jakiś czas – zazwyczaj wtedy, kiedy nie można tego bardziej odwlec.

Rozmiar ma znaczenie

Mały odkurzacz bezprzewodowy często nie przypomina tradycyjnego: jego pionowa konstrukcja umożliwia przechowywanie w nietypowych miejscach. W dużym mieszkaniu to bez znaczenia, bo zazwyczaj dysponuje ono osobnym pomieszczeniem gospodarczym. Jednak w małym lokalu rozmiar ma znaczenie – do przechowywania odkurzacza można wykorzystać każdy kąt, szczelinę miedzy szafą a ścianą. Bardzo często nowoczesne odkurzacze bezprzewodowe wyposażone są w szczotki ułatwiające sprzątanie w trudno dostępnych miejscach. To wartościowe udogodnienie, bo jak podpowiada doświadczenie, sprzątamy często tylko na widoku – wszystko, co wiąże się z koniecznością przesuwania mebli odkładamy na potem. Tymczasem sezonowe porządki, np. wiosenne, wymagają głównie zajrzenia w kąty od miesięcy nieodkurzane. Szczotka obrotowa znacznie ułatwi to zadanie.

Wybieraj z głową

Odkurzacz bezprzewodowy nie jest bardziej hałaśliwy niż tradycyjny ale jego efektywność jest porównywalna z odkurzaczem tradycyjnym o mocy 2200 W. Jeśli mamy małe mieszkanie i jeden dywan, może stanowić jedyny odkurzacz na wyposażeniu gospodarstwa domowego. W mieszkaniach dużych często współpracuje z klasycznym modelem przewodowym. Bez względu na to jaki model sprzętu sprzątającego wybieramy, pamiętajmy, że nie może ona nas demotywować do pracy: po odkurzacz sięgać będziemy naprawdę często. Warto więc wybrać taki, który można łatwo przechowywać, łatwo umyć i co do którego mamy pewność, że jest bezwonny i cichy. Oczywiście istotna jest siła ssania, zwłaszcza jeśli mamy zwierzę domowe i od czasu do czasu trzeba będzie odkurzyć dywan czy tapicerkę na fotelach i kanapie. Jeśli decydujemy się na model cyklonowy pamiętajmy, że jest on szczególnie polecany alergikom.

Więcej szczegółów: http://www.rowenta.pl/Pages/catalog/Vacuum-Cleaners/Cordless-hand-vacuums/Air-Force-Extreme-RH8771.aspx.

Oceń artykuł
3 komentarze
 • ewa 20 września, 2019

  Hej, Hej, a jak z robotami sprzątającymi, ale najlepiej takimi do tysiąca złotych? Masz jakieś swoje spostrzeżenia? Jak tak patrzę na rankingi i poradniki (np. ten – https://www.prorankingi.pl/rankingi/male-agd-do-domu/odkurzacze-automatyczne/), to niektóre dobrze wypadają. Bo na taką roombę to mnie niestety nie stać… Zresztą, 3000 za odkurzacz, nieważne jakiego typu, to za dużo. Pozdrawiam serdecznie 🙂

 • estared.net 15 stycznia, 2020

  … [Trackback]

  […] Read More Info here to that Topic: miastokobiet.pl/tradycyjny-czy-bezprzewodowy/ […]

 • Ania 21 listopada, 2020

  @ewa niestety ale akurat w tym aspekcie lepiej przeznaczyć więcej i zagwarantować sobie lepszej jakości sprzęt – te roboty do 1000 zł bardzo często sprzątają niedokładnie i co chwilę muszą wracać do stacji ze względu na słabe akumulatory. 3000 zł to rzeczywiście dużo ale w tej cenie masz gwarancję skuteczności i długowieczności sprzętu.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ