Jednych kosztuje to sporo nerwów i wysiłku, innym zaś towarzyszy wówczas spokój i relaks. Prasowanie, bo o nim mowa, należy do tych czynności domowych, która wzbudza skrajne emocje. Uciążliwe staje się przede wszystkim wówczas, gdy sterta ubrań systematycznie rośnie z czym zmagają się często duże rodziny
Zadanie jest szczególnie trudne w przypadku wieloletnich sprzętów o niskiej jakości i wydajności pracy. Poza tym wiele zwłaszcza starszych modeli przy nieuważnej obsłudze, niszczy materiał i nie gwarantuje pełnowymiarowego prasowania. Urządzeniem, które w ostatnich latach zyskuje na popularności jest generator pary. Ten specjalny rodzaj żelazka do prasowania, wykorzystuje parę wodną wyrzucaną pod ciśnieniem. Dzięki temu stacje parowe dużo szybciej i dokładniej wygładzają tkaniny. Jak działają generatory pary? Lepiej zainwestować w żelazko czy w nowoczesne urządzenie, jakim jest stacja parowa?
Jak działają generatory pary?
Nowoczesne urządzenia zwane generatorami pary lub stacjami parowymi, to bardziej zaawansowane i wydajne odsłony klasycznego żelazka. Jeszcze kilka lat temu można je było spotkać przede wszystkim w sklepach z odzieżą, u krawców lub na pokazach mody. Obecnie zaś, ze względu na zmieniające się trendy i potrzeby klientów, producenci tradycyjnych sprzętów do prasowania, stworzyli modele dopasowane do oczekiwań użytkowników.
Wytwornica pary generuje ją w specjalnym bojlerze pod wysokim ciśnieniem. Przewód łączy stację bazową ze stopą żelazka. Dodatkowo w stacji parowej ważny element wyposażenia stanowi zbiornik na wodę. W odróżnieniu od klasycznych żelazek, generatory pary, jak sama ich nazwa wskazuje, prasują tkaniny za pomocą pary, a nie temperatury czy wagi sprzętu prasującego. Ciśnienie wytwarzające ją sięga nawet 3,2 Ba, czego efektem jest rozluźnienie materiału i idealne wygładzenie go.
Zalety generatora pary
Praca z generatorem pary przyspiesza prasowanie. Wytwarzanie pary o odpowiednim strumieniu i mocy sprawia, że włókna tkaniny momentalnie rozluźniają się. Materiał staje się gładki, a wszystkie, nawet te najbardziej uciążliwe zagniecenia i pomarszczenia, ulegają rozprostowaniu. A zatem skuteczność stacji parowych jest na dużo wyższym poziomie aniżeli w klasycznych żelazkach. Warto także zaznaczyć, że uderzenie pary z generatorów jest gwarancją bezpieczeństwa tkanin.
W odróżnieniu od tradycyjnych metod prasowania, stacje parowe wyposażono w funkcje ochronne. Zapewniają włóknom zabezpieczenie przed przypaleniem czy zżółceniem. Dużą zaletą pracy tego rodzaju nowoczesnych sprzętów jest automatyczne wyłączenie żelazka i wygodne prasowanie w pionie. Co więcej uderzenie pary, pozwala na wykonywanie tej czynności bez dociskania stopy generatora do materiału. Dużo łatwiej przebiega więc proces wygładzania firanek lub zasłon po wypraniu. Natomiast wybór danego trybu pracy, powoduje automatyczny dobór temperatury.
Przed przystąpieniem do prasowania, dobrze jest dopasować poziom zagniecenia do tego jaką moc generuje stacja parowa w danym trybie. Z praktycznego punktu widzenia, istotną wartość nowoczesnych urządzeń prasujących stanowią zbiorniki z wodą. Producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumenckim, starają się zadbać o to, aby pojemność zbiornika wystarczyła użytkownikowi na wyprasowanie sterty ubrań, czego nie da się uniknąć w przypadku tradycyjnego żelazka.
Tradycyjne żelazko czy generator pary?
Decyzja o zakupie żelazka lub stacji parowej powinna się opierać na indywidualnych potrzebach. Gdy po urządzenie do prasowania sięga się stosunkowo rzadko do pojedynczych ubrań, a dodatkowo przestrzeń domu jest ograniczona, najlepiej jest wybrać klasyczne żelazko. Natomiast jeśli sterta ubrań regularnie się powiększa w związku z czym prasowanie powinno być jak najbardziej wydajne i wygodne, wówczas warto przejrzeć produkty na stronie RTV EURO AGD. Różnorodność dostępnych modeli pozwala na dopasowanie sprzętu do własnych oczekiwań i możliwości finansowych.
Na co zwrócić uwagę, kupując generator pary?
Czynnikiem decydującym o zakupie sprzętu do prasowania, nie powinna być najniższa cena. Istotny parametr stanowi ciśnienie pary, a w tym współczynnik wytwarzania pary podawany w g/min oraz dodatkowe uderzenie, pozwalające uzyskać krótkotrwały, ale bardzo silny wyrzut pary doceniany szczególnie podczas prasowania wyjątkowo uciążliwych zagnieceń. Jeśli chodzi o moc sprzętu, warto wybierać modele o minimalnej mocy 2200W. Dobrze jest także mieć na względzie rodzaj stopy. Obecnie konsumenci mają zazwyczaj do wyboru: rodzaj stopy ceramiczna albo stalowa. Pierwsza z nich zapewnia dobry poślizg, jednak to stalowa stopa uchodzi za bardziej funkcjonalną. Zapewnia szybko nagrzewającą się powłokę oraz wysoką odporność na uszkodzenia. Ważną wartość stanowi pojemność zbiornika na wodę. Za minimum przyjmuje się 1,5 l.
Czy warto zatem zainwestować w generator pary? To nowoczesne urządzenie mimo że jest droższe od klasycznego żelazka, jest warte swojej ceny. Poprawia nie tylko wydajność i jakość prasowania, ale i komfort pracy. Stacje parowe są niezastąpione w dużych rodzinach przy wysokim zapotrzebowaniu na prasowanie, a także w domach mody czy butikach, gdzie rozprasowanie tkanin może się odbywać w pionie.