Tradycja pod ochroną
Rogale świętomarcińskie, oscypki, olej rydzowy czy andruty kaliskie to produkty wyjątkowe, charakterystyczne dla różnych regionów Polski, wytwarzane w zgodzie z tradycją i miejscowym zwyczajem od wielu lat.
Rogale świętomarcińskie, oscypki, olej rydzowy czy andruty kaliskie to produkty wyjątkowe, charakterystyczne dla różnych regionów Polski, wytwarzane w zgodzie z tradycją i miejscowym zwyczajem od wielu lat.
Aby nikt ich nie podrabiał i abyśmy my, kupujący, mieli gwarancję ich jakości, oryginalności i autentyczności, pilnuje unijny system ochrony produktów regionalnych i tradycyjnych. Wytwórcy tych produktów muszą przestrzegać ścisłych zasad postępowania przy ich wytwarzaniu i posiadać stosowny certyfikat. Na przykład bryndza podhalańska, miękki ser podpuszczkowy, musi powstawać z mleka pochodzącego od owiec rasy Polska Owca Górska. Czasem dodaje się też mleko krowie od zwierząt rasy Polska Krowa Czerwona, jednak domieszka mleka krowiego nie może przekroczyć 40 proc. Bryndzę wytwarza się tylko od maja do września. Każdy z 10 etapów produkcji jest ściśle określony i niezmienny od lat. W ostatnim etapie produkcji ser, poddany wcześniej leżakowaniu i fermentacji, kruszy się i ubija z solą. Dzięki temu bryndza ma równocześnie słony, lekko kwaskowaty i pikantny smak. 12 czerwca 2007 roku bryndza podhalańska stała się pierwszym polskim produktem wpisanym przez Komisję Europejską do rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia.
Jak rozpoznać prawdziwą bryndzę podhalańską? Szukajmy znaczka umieszczonego na opakowaniu lub poprośmy o certyfikat – powinni go posiadać sprzedawcy.
Unia Europejska 3 znaki dla produktów regionalnych.
CHRONIONA NAZWA POCHODZENIA (ChNP), ang. Protected Designation of Origin (PDO). W Polsce oznaczenie to otrzymało dziewięć produktów: bryndza podhalańska, oscypek, redykołka, fasola Piękny Jaś z Doliny Dunajca, fasola wrzawska, wiśnia nadwiślańska, karp zatorski, miód z Sejneńszczyzny/Łoździejszczyzny/Seinų/Lazdijų krašto medus oraz podkarpacki miód spadziowy.
CHRONIONE OZNACZENIE GEOGRAFICZNE (ChOG), ang. Protected Geographical Indication (PGI). Do tej pory oznaczeniem ChOG wyróżniono w Polsce 18 produktów, m.in.: andruty kaliskie, chleb prądnicki, jabłka łąckie, kiełbasę lisiecką, obwarzanek krakowski, rogala świętomarcińskiego, ser koryciński swojski, truskawkę kaszubską/kaszëbskô malëna, wielkopolski ser smażony.
GWARANTOWANA TRADYCYJNA SPECJALNOŚĆ (GTS). Oznaczenia tego może w Polse używać dziewięć produktów: miód pitny (półtorak, dwójniak, trójniak, czwórniak), kabanosy, kiełbasę jałowcową, kiełbasę myśliwską, olej rydzowy, pierekaczewnik.
Monika Kucia
Szczegółowe informacje o systemie oznaczeń i produktach na www.trzyznakismaku.pl
Przepis Grzegorza Łapanowskiego (dziennikarza kulinarnego, prezesa fundacji Szkoła na Widelcu, założyciela Slow Food Youth, propagatora regionalnych i lokalnych smaków)
Sałatka z serem korycińskim swojskim, pieczonymi warzywami i chrupkami z chleba prądnickiego (ser koryciński swojski /ChOG/, chleb prądnicki /ChOG/)
Składniki dla 4 osób:
• Ser koryciński swojski – 250 g
• Papryka czerwona – 2 szt.
• Pieczarki – 200 g
• Pomidorki koktajlowe – 300 g
• Składniki na marynatę: 5 łyżek oliwy z oliwek, 3 łyżki octu winnego, 1 ząbek czosnku, 1 garść świeżo posiekanej natki pietruszki
• Chleb prądnicki – 4 kromki średniej grubości
Sposób przygotowania:
Ser kroimy w grubą kostkę i przez chwilę marynujemy w przygotowanej wcześniej zalewie z oliwy z oliwek, octu winnego, czosnku i pietruszki. Poprzekrawane na pół pieczarki i pomidorki koktajlowe oraz paprykę (w całości) układamy na blasze, skrapiamy oliwą z oliwek i octem balsamicznym, posypujemy pieprzem, solą i tymiankiem. Wstawiamy blachę do pieca i pieczemy na złoty kolor. Po upieczeniu paprykę obieramy ze skórki i kroimy w kostkę o boku 1 cm.
Z chleba przygotowujemy grzanki. Podpiekamy je w piekarniku lub rumienimy na patelni.
Gotową sałatkę serwujemy na talerzu, układając kolejno zamarynowany ser i pieczone warzywa. Całość podajemy z gorącymi, chrupiącymi grzankami.
Smacznego!