Saturday, March 2, 2024
Home / Kultura  / Top 7 – najlepsze seriale o kobietach

Top 7 – najlepsze seriale o kobietach

Wybrane seriale dla kobiet obejrzysz na HBO Go i Netfliksie

seriale dla kobiet

Odcieni kobiecości jest bardzo wiele, jak wiele jest charakterów ludzkich. Nie da się tego zaszufladkować, dlatego do naszej listy wybraliśmy seriale, które nie tylko są wyjątkowo wciągające i mają ciekawą fabułę, ale takie, w których są różnorodne i ciekawe postaci kobiece / fot. materiały prasowe

Seriale dla kobiet są dobre na wszystko, są źródłem inspiracji, odpoczynku po naszym zazwyczaj ciężkim dniu. Z okazji zbliżającego się święta kobiet, ale i już teraz na codzienną rutynę dnia, polecamy wspólnie z portalem www.babymama.pl  siedem najlepszych seriali dla kobiet. Znajdziecie je na najpopularniejszych platformach – Netflix i HBO Go

 

Kochamy dobre seriale. A gdy są o świetnych, inteligentnych, zabawnych, intrygujących i mądrych kobietach, uwielbiamy je jeszcze bardziej. Przedstawiamy subiektywną listę najlepszych seriali o kobietach – nie tylko dla kobiet.
Odcieni kobiecości jest bardzo wiele, jak wiele jest charakterów ludzkich. Nie da się tego zaszufladkować, dlatego do naszej listy wybraliśmy seriale, które nie tylko są wyjątkowo wciągające i mają ciekawą fabułę, ale takie, w których są różnorodne i ciekawe postaci kobiece.

CZYTAJ: 15 bohaterek filmów i seriali, które kochamy za womepower

 

Seriale dla kobiet – subiektywny ranking TOP 7

1. Grace i Frankie (Grace and Frankie, 2015)

Netflix

Tytułowe bohaterki to starsze panie, które prowadzą stabilne życie. Do czasu, aż podczas pewnej kolacji dowiadują się, że ich mężowie są gejami. To jednak nie koniec niespodzianek, bo dalej jest coraz gorzej. Okazuje się, że oboje się kochają i planują spędzić resztę życia razem. Katastrofa życiowa dla obu pań jest początkiem perypetii, które dostarczają mnóstwa śmiechu, refleksji i emocji. Nie bez znaczenia dla serialu są aktorzy, którzy wcielają się w główne role. Największe gwiazdy to oczywiście rewelacyjna Jane Fonda oraz niesamowita Lily Tomlin. Ten serial dotyka wielu wątków, ale jego główny trzon stanowi kobieca przyjaźń. Nie zawsze łatwa, ale niezwykle cenna.

 

 

2. Pracujące mamy (Working mums, 2017)

Netflix

Pracujące mamy

Pracujące mamy / fot. materiały prasowe

 

Praca, dzieci, zbuntowane nastolatki, zdrady, nowe miłości i cztery kobiety, które próbują połączyć życie zawodowe z rodzinnym. Czasem ogląda się je jak w lustrze. Stałym wątkiem serialu są sesje terapeutyczne, w których uczestniczą wszystkie bohaterki. Pełnią one rolę swoistego chóru greckiego. Jest zabawnie, czasem wzruszająco, bywa strasznie. Chociaż to realia życia w Stanach Zjednoczonych, to problemy kobiet podobne są na całym świecie. W tym serialu nie traficie na banały i ckliwości. To nowoczesna kobiecość.

3. Żona idealna (The Good Wife, 2009)

Netflix i HBO Go

Żona idealna

Ulubione seriale/ fot. materiały prasowe

Alicia, żona prokuratora, która poświęciła wiele lat życia, by opiekować się dziećmi, zmuszona zostaje przez złe decyzje męża, do powrotu do pracy i utrzymania rodziny. Choć skończyła studia prawnicze, musi zaczynać życie zawodowe od zera. I tak trafia do renomowanej kancelarii. Obserwujemy jej przemianę z niepewnej siebie, na ukształtowaną zawodowo i emocjonalnie kobietę. Serial ten wciąga już od pierwszych scen, a każdy odcinek skupia się na nowej sprawie kryminalnej. Klamrę spinającą całość są właśnie perypetie głównej bohaterki.                                                                                                                

4. Orange is the new black (Orange is the new black, 2013)

Netflix

Orange in the new black

Orange is the new black / fot. materiały prasowe

Urocza blondynka, Piper, trafia do więzienia za przestępstwo popełnione wiele lat wcześniej. Chce odbyć karę i wrócić do normalnego życia. Jeszcze nie wie, że jej pobyt w więzieniu zmieni ją na zawsze. Wartości, w które wierzyła i życie, które znała, już nie wróci. Jeżeli nie lubicie więziennych seriali, nie zniechęcajcie się – ten jest naprawdę wyjątkowy. Koleżanki z celi to kobiety, których historie wzruszają i przerażają. I chociaż  złamały prawo, mamy do nich dużo sympatii i kibicujemy im. To nieoczywista opowieść o tym, że błądzimy, upadamy i wstajemy. I o tym, że życie rzadko bywa sprawiedliwe.

5. Opowieści podręcznej (The Handmaid’s Tale, 2017)

HBO Go

To antyutopijna opowieść, której akcja rozgrywa się w państwie Gilead, leżącym na terenie obecnych Stanów Zjednoczonych. Zanieczyszczenie środowiska doprowadziło do zaburzenia płodności ludzi. Chcąc doprowadzić do wzrostu liczebności dzieci, stworzono nowy model społeczny, oparty na przemocy seksualnej. Płodne kobiety stają się podręcznymi – swego rodzaju niewolnicami seksualnymi, zmuszanymi przez wyższe warstwy społeczne do zachodzenia w ciąże i rodzenia dzieci komendantom. Wszystko oparte jest na religii, a gwałty uznawane za ceremonie. W serialu poznajemy podręczną – w tej roli genialna Elisabeth Moss – której opowieść obnaża kolejne szokujące zasady panujące w nowym państwie. A szokuje tu niemal wszystko. Każda scena zapiera dech. A June/Freda/Josepha – podręczna jest symbolem kobiecej walki o wolność i postacią, która pokazuje, że nigdy nie wolno się poddać.

Całe wieki kobiety stały w cieniu mężczyzn. Dziś mamy szczęście żyjąc w czasach, gdzie kobiecość jest siłą. Oglądając powyższe seriale zobaczycie, że razem możemy zmieniać świat – na lepsze.

 

 

6. Genialna przyjaciółka (My Brillant Friend, 2018 )

HBO Go

Serial HBO na podstawie powieści uwielbianej Eleny Ferrante. Fabuła opowiada o przyjaźni dwóch dziewczynek, Elenie i Raffaelli, to wszystko na tle biednego, przepełnionego przemocą Neapolu. Jest to opowieść o dorastaniu, trudach relacji między najpierw dziewczynkami, które z czasem stają się kobietami, historia przeplatana ich kłopotami i troskami. Do analizy widza 60 lat kobiecej przyjaźni i często rywalizacji, na tle włoskiego miasta, które w opowieściach autorki zyskało bardzo na ruchu turystycznym

 „Neapol w jej powieściach nie jest glamour, ale właśnie dlatego ludzie chcą go odwiedzić”

– celnie podsumowywał amerykański serwis Vox.

 

 

7. Wielkie kłamstewka (Big Little Lies, 2017)

HBO Go

Amerykański serial w gwiazdorskiej obsadzie: Nicole Kidman, Reese Witherspoon, Laura Dern . Druga już seria wzbudza zachwyt widzów na całym świecie i zbiera mnóstwo nagród. Małomiasteczkowy klimat, intrygi i tajemnice wciągają z każdą minutą oglądania. Podobnie jak „Genialna przyjaciółka” również na podstawie powieści, ale Liane Moriarty nazywanej mistrzynią suspensu. Fabuła to historie matek i ich dzieci, na tle nadmorskich posiadłości i związane z tym problemy i konflikty, w pozornie tylko sielankowym życiu kobiet, pojawia  się tu nawet wątek kryminalny. 

 

opracowała: Edyta Sowa-Filipek

CZYTAJ: Kryminalne seriale na HBO – TOP 5 produkcji w 2020 roku

 

 

Oceń artykuł
4 komentarze
 • Monika Batycka 29 lutego, 2020

  Za Opowieść Podręcznej będę się musiała wziąć, ale najpierw przeczytam książkę

  • Anastazja 28 września, 2020

   Mnie, fankę serialu „Opowieść Podręcznej” „Testamenty” Margaret Atwood rozczarowały…

 • kamixiol 30 października, 2020

  Polecam serial „selfie po polsku” na Cda, zdecydowanie dla każdego i dla kobiet na smętny, jesienny nastrój :DDDD super komedia i w jednej z ról super satyryk Halama!!

 • Andrzej 13 maja, 2021

  polecam też ten tekst o serialach https://www.miastokobiet.pl/top-7-najlepsze-seriale-o-kobietach/

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ