Jesień, to dobry czas, by szukać inspiracji…
…przy stole
Anthelme Brillat-Savarin, Fizjologia smaku
„Powiedz mi, co jesz, a powiem ci, kim jesteś”, mówi autor tej niewielkiej książeczki i na jej kartach opowiada o roli jedzenia w życiu ludzi i całych narodów. Z wykształcenia prawnik, z zamiłowania znawca kuchni, z natury uważny obserwator. Jest częstym gościem przyjęć i wystawnych kolacji na salonach XVIII-wiecznej Francji. By nie zaznać nudy w trakcie posiłków, przygląda się stołowi i współjedzącym. Opowiada o tym, jak się je, co się je oraz jaki to ma wpływ na zdrowie, samopoczucie, powodzenie w pracy, a nawet w alkowie, i robi to z lekkością oraz dowcipem. Smacznego! (Państwowy Instytut Wydawniczy)
…w pracowni artystki
Agnieszka Dauksza, Jaremianka. Biografia
Bardzo się cieszę, że kolejna silna i wyrazista kobieta doczekała się swojej biografii. Maria Jarema, wybitna rzeźbiarka, malarka i scenografka, pochodziła ze Starego Sambora na Kresach. Przyjechała do Krakowa, by uczyć się sztuki i tu zamieszkała na resztę życia. Jej talent i charyzma odcisnęły piętno na historii artystycznej epoki. Agnieszka Dauksza podjęła się niełatwego zadania opowiedzenia o nietuzinkowej kobiecie, wiele miejsca poświęcając jej rodzinie – przede wszystkim siostrze bliźniaczce Nunie i mężowi Kornelowi Filipowiczowi. Od pierwszych stron książki towarzyszy nam wrażenie, że autorka i bohaterka świetnie się znają i darzą sympatią. A ta „znajomość” zaczęła się od zdjęcia Jaremianki, które zrobił Tadeusz Rolke. Przyciągnie waszą uwagę do okładki książki w księgarni. (Znak)
…na Północy
Anne Swärd, Vera
Wybierzcie się do Szwecji. Albo innego kraju na północy. To oczyszczające doświadczenie. Podobnie jak lektura tej książki. Szwecja tuż po wojnie. On jest lekarzem z arystokratycznej rodziny, najstarszym z synów. Ona dziewczyną znikąd, dochodzącą do ładu ze sobą po doświadczeniach wojny. On postanawia się nią zaopiekować, chyba dlatego, że ma już dość okrucieństwa i potrzebuje kogoś, kto będzie dla niego dobrem, i aby samemu zrobić coś dobrego. Wyszedłby z tego banał, gdyby autorka nie ustawiła na scenie mocnych kobiecych postaci, a scenografią nie uczyniła mrocznych, mroźnych krajobrazów Szwecji. To ogromna powieść, która zostaje z tyłu głowy i wraca w chwilach, gdy zastanawiamy się, ile można poświęcić, by być wolnym i szczęśliwym, by żyć. (Wydawnictwo Literackie)
…w obcych słowach
Gaston Dorren, Babel. W dwadzieścia języków dookoła świata
Połowa świata mówi dwudziestoma najbardziej popularnymi językami. Wszystkich – pisanych i mówionych – jest około 6000. Te 20, którymi posługuje się minimum 85 milionów ludzi, prowadzi do wymierania mniej popularnych. Jak zmieniają się języki, kto się nimi posługuje, dlaczego te a nie inne są najczęściej używane; jak język wpływa na tego, kto nim mówi? Czy któregoś dnia wszyscy będziemy mówić jednym językiem czy jednak czeka nas los budowniczych biblijnej wieży? Babel to ważna książka w kontekście zmian, które zachodzą na świecie; migracji, konfliktów, braku rozwiązań dla uchodźców, których będzie przybywać wraz ze zmianami klimatu. Dogadamy się czy się nie dogadamy? I w jakim języku?
…w opowiadaniach
Sarah Hall, Madame Zero i inne opowiadania
Po pierwsze, piękna okładka autorstwa Tomasza Majkowskiego. Po drugie, kilkanaście świetnych opowiadań – każde inne i każde ostre jak brzytwa. Jest kilka intrygujących historii, w których mężczyzna opowiada o kobiecie; żonie, która nagle znika z domu albo zmienia się pod wpływem choroby. Wiele w nich mądrości i czułości. Są też opowiadania o dzieciach, tych pozostawionych samym sobie albo skrzywdzonych przez dorosłych, jednak wyjątkowo silnych i odważnych. Bliskie sercu autorki są też zwierzęta, które są pełnoprawnymi bohaterami. Podoba mi się szczególnie, jak Sarah Hall pisze o erotyce – odważnie i sensualnie. Bardzo aktualne teksty o naszej obecnej kondycji. Poruszające, zmysłowe i wciągające. (Wydawnictwo Pauza)
Paulina Bandura
Sylwia 25 września, 2019
Super zestawienie, ja ze swojej strony polecam świetną książkę „Kłopotliwa oferta” W Rybskiego. Jeśli lubicie klimat intryg, pięknych kobiet i świata niedostępnego dla śmiertelników zdecydowanie polecam. Przeczytałam w 2 wieczory 🙂
카지노사이트 14 stycznia, 2020
… [Trackback]
[…] Info to that Topic: miastokobiet.pl/top-5-ksiazki-na-jesien/ […]