Friday, September 20, 2024
Home / Kultura  / TOP 3: Książki rozkwitają jesienią

TOP 3: Książki rozkwitają jesienią

Trzy tytuły do poczytania pod kocykiem

„Opowieść Podręcznej” Margaret Atwood / fot. materiały prasowe wyd. Wielka Litera

Margaret Atwood Opowieść podręcznej

„Opowieść Podręcznej” Margaret Atwood / fot. materiały prasowe wyd. Wielka Litera

Opowieść podręcznej przeżywa renesans popularności dzięki serialowi inspirowanemu powieścią Atwood. W połowie lat 80. ta postapokaliptyczna wizja była być może interesującym ostrzeżeniem, ale dziś jej fragmenty jeżą włos na głowie. Czy dlatego, że niektóre elementy świata opisanego przez Atwood powoli stają się rzeczywistością? Witajcie w piekle kobiet! Tytułowa podręczna Freda to kobieta pozbawiona praw, zdegradowana do roli samicy rozpłodowej w domu jednego z beneficjentów nowego nacjonalistyczno-rasistowskiego systemu. Po zamachu stanu w Republice Gileadu wprowadzono prawo oparte na surowych religijnych zasadach, a funkcja podręcznej wywodzi się z reinterpretacji starotestamentowej historii Bilhy – niewolnicy, która w imieniu bezpłodnej Racheli urodziła Jakubowi dwóch synów. W relacji bohaterki strzępki przeszłości mieszają się z próbami odtworzenia uporządkowania obrazu świata, w którym przyszło jej żyć. (Wielka Litera)

Agnes B. Ragde Ziemia kłamstw

„Ziemia kłamstw” Agnes B. Radge / fot. materiały prasowe wyd. Smak Słowa

Ziemia kłamstw to pierwsza z cyklu powieści o rodzinie Nashovów – mieszkańcach surowej norweskiej prowincji, której jedynym atutem jest piękno krajobrazu. Historia rozpoczyna się od zagadkowego samobójstwa nastolatka, ale to ślepy trop – powieść nie ma w sobie nic z kryminału. To tylko pretekst do wprowadzenia na scenę Margida, średniego z trzech braci Nashovów, właściciela dobrze zorganizowanego zakładu pogrzebowego. Najstarszy Tor przejął gospodarstwo rodziców, z trudem wiąże koniec z końcem i bliskie relacje nawiązuje jedynie z hodowanymi przez siebie świniami. Najmłodszy zaś Erlend to odrzucony przez matkę gej, który mieszka w Kopenhadze i bardzo dba o to, by w jego życie nie wkradł się choćby ślad rodzinnej historii. Jest jeszcze przedstawicielka najmłodszego pokolenia, nieślubna córka Tora. No i ojciec. Ale on dla pozostałych członków rodziny właściwie nie istnieje… Trzęsieniem ziemi w tym w miarę stabilnym układzie jest choroba seniorki rodu, Anny Nashov. Przy łóżku umierającej rodzina z trudem radzi sobie z toksycznymi relacjami i z ciężarem starannie skrywanych tajemnic. (Smak Słowa)

Manuela Gretkowska Na linii świata

 

Nooo to zaczynamy przygodę z kolejną książką ? ?? @wydawnictwoznak.pl #manuelagretkowska #czytam #zaczytana #moja #nowa #ksiazka #standard #chill #happy #afternoon #withabook #aglassofwine #readbooks

Post udostępniony przez Sylwia Pawłowska (@prowincjonalna_lady)


Natasza studiuje psychologię i jako „Ola” dorabia rozbieraniem się na seksczacie. Wydaje się to dość bezpiecznym rozwiązaniem, skoro jest dyskretna, a finansowo musi liczyć tylko na siebie. Niespodziewana interwencja dziekana kończy się spektakularną katastrofą, ale Natasza – wydawałoby się – spada na cztery łapy, ponieważ jeden z jej klientów z Doliny Krzemowej proponuje jej pracę opiekunki do dziecka. Po przyjeździe do Kalifornii świat wokół dziewczyny gwałtownie przyspiesza – przypadkiem zostaje wmieszana w zawikłaną aferę związaną z tworzeniem komputerów kwantowych. Gretkowska – jak ma w zwyczaju – testuje granice i (przy okazji) wytrzymałość czytelnika, miesza konwencje i gatunki, sprawia wrażenie niekonsekwentnej. Przy tym wszystkim zadaje dość istotne pytania – o granice właśnie, o jakość relacji międzyludzkich, o relacje między człowiekiem i technologią, o przyszłość świata, jaki znamy. (Znak)

Łucja Kucia

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ