Sunday, October 6, 2024
Home / Kultura  / Top 10 filmów z bankami w tle

Top 10 filmów z bankami w tle

Finansowe oskary, czyli statuetki Złoty Bankier dla najlepszych banków, zostaną rozdane podczas gali 13 marca. Tymczasem już dziś Organizatorzy plebiscytu Złoty Bankier 2013 oraz blogerzy piszący o filmie i kulturze przedstawiają subiektywny ranking najlepszych filmów

Top 10 filmow z bankami / fot. materiał prasowy

Top 10 filmow z bankami / fot. materiał prasowy

Finansowe Oskary, czyli statuetki Złoty Bankier dla najlepszych banków, zostaną rozdane podczas gali 13 marca. Tymczasem już dziś Organizatorzy plebiscytu Złoty Bankier 2013 oraz blogerzy piszący o filmie i kulturze przedstawiają subiektywny ranking najlepszych filmów związanych z bankami.

Top 10 filmow z bankami / fot. materiał prasowy

Top 10 filmów z bankami / fot. materiał prasowy

Banki to dla filmowców niewyczerpane źródło inspiracji. Któż zliczy miliony znikające z bankowych sejfów czy brawurowe sceny napadów, które na stałe zapisały się w historii kina? Oto subiektywny ranking najlepszych filmowych produkcji z bankami w tle.

1. Vabank (1981)/ reż. Juliusz Machulski

„Cudze chwalicie…Bez wątpienia najlepszy film w reżyserskiej karierze Juliusza Machulskiego. Lata trzydzieste, Dom Bankowy Kramera i planujący zemstę kasiarz. Rozrywkowe arcydzieło.”

Quentin

2. Gorączka (1995)/ reż. Michael Mann

„Pierwszy wspólny projekt Roberta de Niro i Ala Pacino przeszedł do legendy nie tylko ze względu na trzymający w napięciu skok na bank, ale też zdecydowanie najlepszą strzelaniną w historii kina. Michael Mann kręcił kiedyś naprawdę wybitne filmy, a „Gorączka” do dzisiaj uznawana jest za jeden z najważniejszych filmów ostatniej dekady XX wieku.”

Kulturą w Płot

3. Plan Doskonały (2006)/ reż. Spike Lee

„Jeden z lepszych filmów akcji, z genialną obsadą aktorską. Trzyma w napięciu do samego końca”.

From Movie To The Kitchen

4. Pieskie popołudnie (1975)/ reż. Sidney Lumet

„Bank jako symbol populistycznych nadziei i bezduszności systemu w jednym. Al Pacino i John Cazale w rolach rabusiów, których napad zmienia się w wielogodzinne posiedzenie z zakładnikami. Na faktach.”

Z górnej półki

5. Bonnie i Clyde (1967)/ reż. Arthur Penn

„Historia morderczego duetu, który w latach trzydziestych XX wieku dopuszczał się seryjnych przestępstw na terenie Stanów Zjednoczonych. Przedstawione wydarzenia z życia pełnej wdzięku Bonnie Parker oraz chłodnego Clyde’a Barrowa, zasiały w popkulturze ziarno, którego owoce zbieramy do dziś, we wszystkich jej obszarach.”

Are You Watching Closely

6. Chciwość (2011)/ reż. J. C. Chandor

„Pełnometrażowy debiut J.C. Chandora zebrał na jednym planie takie nazwiska jak Kevin Spacey, Jeremy Irons czy Zachary Quinto. Ten istny gwiazdozbiór sprawia, że produkcję z założenia pozbawioną akcji ogląda się niczym thriller, z wypiekami na twarzy.”

Cinemacabra

7. Iluzja (2013)/ reż. Louis Leterrier

„Magiczna opowieść w iście hollywoodzkim stylu, a ponadto widowiskowe przedstawienie napadu na bank z bardzo dobrą obsadą aktorską. Współczesna opowieść o ludziach, którzy w czasie kryzysu zabierają bogatym i dają biednym.”

Z Anią do kina

8. Napad na bank (1964)/ reż. Jean Girault

„Klasyk z Louisem de Funesem w reżyserii Jeana Giraulta. Komedia kryminalna opowiadająca wiadomo o czym. A skoro z Funesem to bez komicznych sytuacji się nie obejdzie.”

Filmy, które ryją banię zbyt mocno

9. Angielska Robota (2008)/ reż. Roger Donaldson

„Jeżeli film o napadzie na bank może znaleźć się w takim rankingu to Angielska Robota jest najlepszą pozycją tego typu. Oparty na faktach scenariusz przedstawia kulisy napadu na bank przy Baker Street z 1971 roku. Świetnie oddany realizm, który przekłada się na niesamowicie lekki i przyjemny a zarazem tajemniczy odbiór filmu.”

Do góry brzuchem

10. Butch Cassidy i Sundance Kid (1969)/ reż. George Roy Hill

„Klasyczny western z legendami amerykańskiego kina: Paulem Newmanem i Robertem Redfordem o parze łotrów, których nie sposób nie kochać. Do tego 4 Oscary, 1 Złoty Glob i 8 nagród BAFTA. Nic dodać, nic ująć.”

Klub Filmowy Obraz i Dźwięk

 

Top 10 filmów z bankami / fot. http://www.blu-ray.com/movies/Bonnie-and-Clyde-Blu-ray/647/, http://www.craveonline.com/film/articles/476791-b-movies-extended-nine-directors-who-mixed-it-up, http://www.telegraph.co.uk/culture/film/filmmakersonfilm/8995018/Margin-Call-is-a-WallStreet-for-our-times.html, http://www.lionsgate.com/movies/nowyouseeme/

Top 10 filmów z bankami / fot. http://www.blu-ray.com/movies/Bonnie-and-Clyde-Blu-ray/647/, http://www.craveonline.com/film/articles/476791-b-movies-extended-nine-directors-who-mixed-it-up, http://www.telegraph.co.uk/culture/film/filmmakersonfilm/8995018/Margin-Call-is-a-WallStreet-for-our-times.html, http://www.lionsgate.com/movies/nowyouseeme/

Blogerzy współtworzący ranking wskazali również niezapomniane sceny, które rozgrywały się w bankach. Bezkonkurencyjna okazała się scena, w której poznajemy Jokera w filmie „Batman: Mroczny Rycerz”. W dalszej kolejności są to m.in.: Whoopi Goldberg we wściekle różowym żakiecie i czekiem na 4 mln dolarów w „Uwierz w ducha”; wypuszczenie zakładników w „Planie doskonałym”, a także napastnicy wdzierający się do skarbca bankowego w trzeciej części „Szklanej pułapki”.

Rozszerzona wersja rankingu „Top 10 najlepszych filmów z bankami w tle” znajduje się w tym miejscu.

Do 21 lutego trwa głosowanie w największym plebiscycie konsumenckim, w którym wybierane są najlepsze usługi i produkty bankowe – Złoty Bankier 2013. Na stronie ZlotyBankier.pl internauci oceniają konta osobiste, kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, bankowość mobilną, ofertę dla przedsiębiorcy internetowego, najbardziej aktywne banki w social media i najlepsze sposoby płatności w internecie. Dla uczestników głosowania przewidziano nagrody rzeczowe, m.in. iPhone’a, iPada, sprzęt elektroniczny, a także liczne książki. Łączna pula to ponad 100 nagród.

Organizatorami plebiscytu Złoty Bankier 2013 są portal finansowy Bankier.pl i PayU SA, największy dostawca płatności online w Polsce. (źródło: materiał prasowy)

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ