Tuesday, March 5, 2024
Home / Ludzie  / Prawdziwe historie  / Związek z narcyzem

Związek z narcyzem

Przemoc ma wiele odcieni. Toksyczny związek z narcyzem możesz pomylić ze szczęściem

Związek z narcyzem

Czasem związek, który wydaje się być bajką, okazuje się toksyczny . Fot. Pixaby

Relacje z narcyzem mogą być bardzo trudne i problematyczne. Oto kilka powszechnych problemów, które często występują w tego rodzaju relacjach:

1. Brak empatii

Narcyz często wykazuje brak empatii i zrozumienia dla uczuć i potrzeb innych ludzi. Skupia się głównie na sobie i swoich własnych potrzebach, ignorując czy bagatelizując potrzeby innych.

2. Wykorzystywanie innych

Narcyz często wykorzystuje innych ludzi do osiągnięcia swoich własnych celów i zaspokojenia swojego ego. Może manipulować, kontrolować i wykorzystywać innych emocjonalnie, finansowo lub fizycznie.

3. Brak równowagi w relacji

W relacji z narcyzem często brakuje równowagi. Narcyz będzie oczekiwał, że inni będą go podziwiać, oddawać mu władzę i spełniać jego potrzeby, podczas gdy sam nie będzie wykazywał wzajemności i nie będzie dbał o potrzeby innych.

Zobacz koniecznie:
Kim jest narcyz i jak go rozpoznać? Przyczyny i cechy charakteru

4. Nierealistyczne oczekiwania i wymagania

Narcyz często ma wysokie oczekiwania wobec innych ludzi, oczekuje, że będą go stale podziwiać i chwalić. Niezależnie od tego, jak bardzo ktoś stara się mu sprostać, z reguły jest to niewystarczające, ponieważ narcyz zawsze będzie dążył do więcej.

5. Manipulacja i kontrola

Narcyz często stosuje manipulację i kontrolę jako narzędzia do utrzymania swojej dominacji w relacji. Mogą stosować taktyki takie jak krytyka, szantaż emocjonalny, izolacja społeczna czy wywoływanie poczucia winy, aby uzyskać kontrolę nad innymi.

6. Niska samoocena u partnera

W relacji z narcyzem partner często doświadcza obniżonej samooceny i poczucia własnej wartości. Narcyz często krytykuje i wyolbrzymia wady partnera, co prowadzi do poczucia niskie wartości i braku pewności siebie.

7. Cykl idealizacji i deprecjacji

W relacji z narcyzem często występuje cykl idealizacji i deprecjacji. Na początku narcyz może idealizować partnera, czyniąc go obiektem uwielbienia i adoracji. Jednak w miarę upływu czasu narcyz może zacząć go deprecjonować, krytykować i poniżać.

8. Trudności w rozstaniu

Zakończenie relacji z narcyzem może być bardzo trudne i bolesne. Narcyz może reagować agresją, manipulacją lub próbować zatrzymać partnera za wszelką cenę. Mogą stosować taktyki szantażu emocjonalnego, obietnice zmiany, groźby lub wywoływać poczucie winy, aby partner zrezygnował z rozstania.

Zobacz też:
Ma za sobą dzieciństwo z narcystyczną matką i małżeństwo z narcyzem. Dziś mówi kobietom: Uciekaj!

9. Brak zdolności do prawdziwej bliskości

Narcyz często ma trudności z nawiązywaniem prawdziwej i głębokiej bliskości emocjonalnej. Są one zazwyczaj skoncentrowane na sobie i trudno im zaangażować się w autentyczne relacje z innymi ludźmi. Mogą unikać intymności lub traktować ją jako narzędzie do manipulacji.

10. Negatywne skutki dla zdrowia psychicznego

Relacje z narcyzem mogą prowadzić do negatywnych skutków dla zdrowia psychicznego partnera. Osoba będąca w związku z narcyzem może doświadczać depresji, lęku, niskiej samooceny, traumy emocjonalnej i utraty poczucia własnej tożsamości.

Ważne jest zrozumienie, że relacje z narcyzem są toksyczne i niezdrowe. Jeśli znajdujesz się w takiej relacji, poszukaj wsparcia i zasobów, które pomogą ci wyjść z tej sytuacji. Terapia indywidualna i wsparcie społeczne mogą być niezwykle pomocne w procesie leczenia i odzyskiwania własnej tożsamości i zdrowia psychicznego.

 

Historie kobiet, które przeżyły związek z narcyzem możesz przeczytać TUTAJ:
https://www.onet.pl/styl-zycia/miasto-kobiet/toksyczny-zwiazek-z-narcyzem-kontrolowal-nawet-moj-sen/vwchkm9,30bc1058

Oceń artykuł
3 komentarze
  • Magda 4 sierpnia, 2021

    Ja nie wiem czy mój mąż był ,jest narcyzem ,ale wiem ,ze przez dwadzieścia osiem lat żyłam w związku przemocowym w którym zazdrość i chęć mojej izolacji, która mu się udała, była bardzo mocna .Dopiero tragedia ,kiedy syn stanął w mojej obronie i zaatakował ojca ,niejako uwolniła mnie od mojego oprawcy. Uczę się żyć od nowa ,ale to bardzo ,bardzo trudne.
    i wiem jakie pytania będą ,a nie mogłaś odejść wcześniej? Widocznie nie ….Wiem jak teraz jest mi trudno, chociaż mam już duże dzieci ,które mnie bardzo wspierają i wiem też dlaczego kobiety ,które mają małe dzieci bardzo często uciekaja ,ale za chwilę wracają do oprawców…Teraz już to wiem

  • Ann 19 lipca, 2022

    Związki z narcyzami są straszne… Marzę o apce, gdzie można byłoby się z innymi dziewczynami ostrzegać przed takimi facetami… Czytałam artykuł i miałam mysli- skąd ja to znam… Zaczęło się cudnie, oczarował, interesował się. Potem coraz gorzej, sceny zazdrości, kłamstwa, czepianie się, zwalanie winy na mnie za wszystko… Nawet jak prowadził samochód i wjechał komuś w tył bo się zagapil, powiedział potem że to moja wina, tylko dlatego że odbierał mnie skądś… Skąpy strasznie, sobie nie szczędził na gadżety typu rower za 15 tysięcy, a swoim dzieciom z poprzedniego małzeństwa żałował na buty bo „go nie stać”… Awantury, czepianie się wyglądu, bo za gruba… Szkoda czasu na takich facetów. Najgorsze jest to, że czasami ciągle mam myśli samobójcze jak sobie to wszystko przypomnę. Ale mam nadzieję że karma wróci

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ