Friday, June 14, 2024
Home / POLECAMY  / Toksyczni ludzie w pracy – jak sobie z nimi radzić?

Toksyczni ludzie w pracy – jak sobie z nimi radzić?

10 sposobów postępowania z toksycznymi ludźmi

Toksyczni ludzie w pracy i nieustanne kłótnie.

Toksyczni zawsze mają racje i nigdy nie przyznają się do błędów. / fot. Canva

Praca to przestrzeń, w której spędzamy dużą część życia, przeciętnie ponad 33 lata! Niektórzy traktują miejsce zatrudnienia jako konieczność. Inni, wykonując pracę zawodową odkrywają szansę na rozwój, a nawet podkręcenie pasji. Niewątpliwie na atmosferę oraz naszą chęć do działania wpływają współpracownicy. Toksyczni ludzie w pracy, czy ten problem dotyczy również Ciebie? Przekonaj się, kim są Toksyczni i jak traktować niezdrowe relacje

 

Toksyczni ludzie w pracy – charakterystyczne cechy

Kim tak naprawdę jest niszczycielski typ? Najczęściej można dostrzec Toksyka  już na pierwszy rzut oka, ponieważ bije od niego tak negatywna energia, że ciężko przejść obok i nie ucierpieć. Czasami jednak osobowość karmiąca się ludzkim nieszczęściem jest ukryta. Spójrz na swoje życie. Ile razy toksyczność ujawniła się dopiero po dłuższym czasie obcowania z drugą osobą? Toksyczny według Wielkiego słownika języka polskiego:

„mający właściwości trujące”.

 

Dwulicowi ludzie w miejscu zatrudnienia kochają tylko siebie. Wyrządzają krzywdę innym i nie chcą lub nie potrafią wczuć się w uczucia drugiego człowieka. W Toksyku brak zrozumienia, empatii oraz ludzkiej wrażliwości. Co więcej, ten ktoś wyróżnia się nieprzewidywalnym zachowaniem. Jest nieobliczalny i sprawia wrażenie, jakby sam nie potrafił zapanować nad tym, co robi.

Toksyczni ludzie są: kontrowersyjni, dwulicowi, bezwzględni i bezczelni. To osoby aroganckie, czerpiące radość z niepowodzeń innych. Wyróżniają się zachowaniem nieuwzględniającym: uśmiechu, radości, życzliwości i wzajemnego zrozumienia. Toksyczne osobowości w miejscu zatrudnienia są zazwyczaj ponure i niechętne do zwyczajnych, przyjaznych rozmów. Odczuwają satysfakcję, gdy innym potknie się noga. Źródło zadowolenia? Smutek, łzy i porażki znajomych.

 

Toksyczna kobieta w pracy rzuca kartkami.

Toksyczni uprzykrzają dzień, a więc robią wszystko, aby innych pracowników spotkały same przykre rzeczy i sytuacje. / fot. Canva

 

Toksyczny wśród współpracowników jest pokrzywdzony

Czy znasz sytuacje, w których powyżej opisane osoby, rozgrywają spektakularne przedstawienie przed znajomymi z firmy i szefem, jacy to są biednie i niewinni? Takich destrukcyjnych typów jest wiele! Zawsze mają rację i nigdy nie przyznają się do błędów. Oczekują pomocy i wsparcia, chociaż paradoksalnie sami stają się ogromnym problemem dla innych. Robią z siebie kozła ofiarnego. Ubierają maski, aby oszukiwać i gnębić swoje ofiary.

ONI PROWOKUJĄ! Są mistrzami od kłamstwa oraz przemocy zarówno na tle psychicznym, jak i fizycznym. Krzywdzą zachowaniem:

 • osądzają ludzi z góry,
 • ciągle porównują i krytykują,
 • śmieją się z niepowodzeń innych.

Toksyczny ma problemy sam ze sobą. Zniekształca się w nim obraz normalności. Nie potrafi powiedzieć, co jest dobre, a co złe. Może inaczej. Potrafi, ale często się myli.

 

Zobacz również:
Osoba apodyktyczna – kim jest? Apodyktyczność w życiu codziennym

 

 

Skąd takie zachowanie toksycznych ludzi w pracy?

Zazwyczaj osoba, którą uznano za toksyczną, wyróżnia się negatywnym postępowaniem w każdym miejscu, w którym przebywa. Nie tylko w pracy. Może pojawić się na Twojej drodze praktycznie wszędzie, gdzie się znajdziesz. Nie pyta, czy może przystąpić do ataku. Po prostu robi to bez zbędnych skrupułów. Cechy ludzi zarówno pozytywne, jak i negatywne bardzo często uwarunkowane są wychowaniem. Mówi się, że:

„czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.

 

Czyli wszystko, czego doświadczymy lub nauczymy się za dziecka, ma wpływ na nasze zachowanie w dojrzałym wieku.  Osoby trujące życie innym (w tym przypadku) są w pełni świadome swojego zachowania. Do typów toksycznych ludzi bardzo często można zaliczyć osoby zakompleksione – o niskim poczuciu własnej wartości i z różnymi problemami emocjonalnymi. Okrutność w życiu, pozwala ukryć słabości. Pod maską pewnej siebie, nieomylnej oraz wyśmiewczej osoby kryje się człowiek, który nie może spojrzeć na siebie w lustrze.

Ludzie w pracy mogą być toksyczni ze względu na swoje dolegliwości i choroby. Zaburzenia osobowości i nastroju, nerwica, bezsenność, czy też fobie, nierzadko rozbudzają w człowieku truciznę okrucieństwa. Co wtedy? Nie jesteśmy w stanie nic zrobić. Osoba dotknięta problemem sama musi zwrócić się o pomoc do odpowiedniego specjalisty.

 

Sprzeczka między pracownikami.

ONI PROWOKUJĄ! Są mistrzami kłamstwa oraz przemocy zarówno na tle psychicznym, jak i fizycznym. / fot. Canva

 

Wpływ szkodliwych pracowników na działania firmy

Gdy w Twojej firmie pracuje toksyczny człowiek, możesz spodziewać się negatywnych konsekwencji. Toksyczni uprzykrzają dzień, a więc robią wszystko, aby innych pracowników spotkały same przykre rzeczy i sytuacje. Nie mają skrupułów. Wpływają na nastrój człowieka w sposób destrukcyjny. Karmią się smutkiem, żalem, łzami  i tworzą gęstą atmosferę.

Toksyczni ludzie w pracy działają w taki sposób, aby współpracownicy nie odnosili sukcesów. Toksyk walczy o niepowodzenia innych, często przekraczając etyczne normy. To człowiek, który nie potrafi wspierać,  współdziałać i tworzyć grupy. Nieszczerzy w miejscu zatrudnienia to zdezorganizowane działania. Sposób postępowania tych ludzi jest nieprzewidywalny  i bezwzględny. Nie wiesz, kiedy możesz spodziewać się czegoś, na co nie będziesz miał wpływu. To w takim miejscu pracy panuje wieczny strach i obawa. Ciężko o efektywność pracowników, gdy czują niepewność.

Wpływ krzywdzących pracowników może mieć poważne skutki. Nikt na dłuższą metę nie jest w stanie bez uszczerbku na zdrowiu i psychice, znieść nieludzki sposób postępowania. Choroby, zmiana podejścia do życia, traktowanie pracy jako zło konieczne, błędy w funkcjonowaniu firmy, zmniejszona wydajność pracowników… oto niektóre konsekwencje.

 

Zobacz koniecznie: 

Despotyzm w życiu codziennym – kim jest partner despotyczny?

 

 

10 sposobów postępowania z toksycznymi ludźmi

Toksyczni ludzie odbierają energię i pobudzają negatywne emocje. Co więcej, zarażają: marudzeniem, pesymizmem oraz ciągłym kombinowaniem. Poznaj, kilka sposobów postępowania z toksycznymi ludźmi:

 1. Unikaj – nie warto utrzymywać kontaktu z destrukcyjnym człowiekiem. Ograniczaj się wyłącznie do koniecznych słów. Możesz również zastanowić się, z czego wynika takie toksyczne zachowanie. Jak bardzo osoba musi być pogubiona, że czuje satysfakcję ze sprawiania bólu innym?
 2. Nie daj się sprowokować – nic tak nie wyprowadza z równowagi osób, które pragną uprzykrzyć Ci życie, jak obojętność.
 3. Strzał w dziesiątkę – jeżeli nie jesteś w stanie bezczynnie obserwować Toksycznego, odgryźć się, ale w sposób inteligentny i dający do myślenia. Nie bądź w swoich działaniach toksyczna.
 4. Nie daj się upokarzać – nikt nie ma prawa krytykować nas bez powodu. Jeżeli czujesz, że wszystko robisz dobrze, nie pozwól szkodliwej osobie wmawiać sobie i innym, że jest inaczej. Nie możesz i nie chcesz codziennie słuchać wyzwisk, kłamstw, absurdalnych pomówień i ironicznych śmiechów. Zawsze masz wybór. Możesz walczyć, możesz się zwolnić, możesz stosować drastyczniejsze (ale bez przesady) środki w obronie własnej.
 5. Dowody – to niszczyciele, którzy rzadko przyznają się do błędów. Zbieraj dowody na nieuczciwość.
 6. Odporność – ćwicz swoją cierpliwość. Bądź silny i uodpornij się na zaczepki. Inaczej pisząc: zdystansuj się do sytuacji. Praca to w końcu tylko praca.
 7. Wykorzystaj – cechy toksycznych ludzi można wykorzystać do własnej pracy nad sobą. Tylko pewne siebie osoby potrafią w 100 proc. ignorować, nic niewnoszące w życie, zachowanie Toksyka.
 8. To jego opinia – krytykuje? Nie tłumacz się, szkoda czasu. Może wystarczy zmienić jego zdanie w opinię. „Masz prawo do własnej opinii, która niekoniecznie jest słuszna. Ja mam inne zdanie”. 
 9. Ostatnia szansa – nie bądź konfidentem. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję (punkt 10), porozmawiaj z toksyczną osobą. Powiedz, co Ci nie odpowiada i co zrobisz, jeśli sytuacja będzie się powtarzać.
 10. Granice – czujesz, że ostateczne granicy zostały przekroczone? Nie bój się i zgłoś swoje obawy odpowiedniej osobie.

 

 

Sposób na toksycznych ludzi

W życiu prywatnym mamy możliwość podejmowania decyzji: z kim chcemy tworzyć codzienność, a z kim nie. W pracy nie mamy takiej władzy, aby zwolnić kogoś, czy też oddalić. Czasami warto po prostu ZDYSTANSOWAĆ. Nie poruszać żadnych osobistych kwestii w obecności toksycznych ludzi w pracy i skupić się wyłącznie na wykonywaniu konkretnych zadań oraz jasnym podziale obowiązków.

 

Zobacz też: 

Toksyczny związek – jak rozpoznać i jak się z niego wydostać?

 

 

SEO copywriterka, dla której pisanie to nie tylko sposób na życie, ale i największa pasja. Prywatnie pozytywnie zakręcona mama dwóch córeczek i owczarka niemieckiego. Kocha? Góry. Boi się? Gryzoni. Wierzy, że nie ma rzeczy niemożliwych i uparcie dąży do celów.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ