Toksyczna kontrola w związku: Jak grooming powoli niszczy relację?
Nie daj się zmanipulować
Grooming w związku to subtelna i długotrwała manipulacja, mającą na celu zdobycie kontroli nad drugą osobą. Na początku może wyglądać jak troska i zaangażowanie, jednak z czasem przeradza się w kontrolę, izolację i dominację
Grooming w związku – co to?
Grooming w związku to proces, w którym jedna osoba, zazwyczaj sprawca, stopniowo zdobywa zaufanie i kontrolę nad swoim partnerem, manipulując nim na różne sposoby. Celem tych działań jest podporządkowanie ofiary i uczynienie jej zależną emocjonalnie od sprawcy. Na początku może to wyglądać jak zwykła troska czy czułość, jednak z czasem zmienia się w kontrolę, dominację i przemoc psychiczną.
Grooming to kategoria relacji tworzona za pomocą systemu teleinformatycznego lub sieci telekomunikacyjnej między osobami dorosłymi, a dziećmi w celu ich uwiedzenia i wykorzystania seksualnego. Pierwszy kontakt z dzieckiem, które ma zostać ofiarą, odbywa się w Internecie. Grooming stosujemy zwykle do opisu wykorzystania dziecka, ale takiego emocjonalnego uwikłania w kontakt z kimś, można doświadczyć w każdym wieku.
Grooming – przykłady
Child grooming – słowo „grooming” stało się synonimem wykorzystywania seksualnego dzieci. Sam termin powstał w latach 80. w trakcie serii dochodzeń dotyczących przestępstw seksualnych wobec dzieci w USA. Groomer dąży do stworzenia relacji, która wydaje się bezpieczna i godna zaufania, aby później wykorzystać to zaufanie w celach nadużycia. Proces ten może mieć miejsce zarówno online, jak i offline, a groomerzy mogą być osobami znanymi dziecku, takimi jak członkowie rodziny, nauczyciele, trenerzy, jak i obcymi osobami.
Przykłady groomingu w związkach:
Idealny partner – początkowo partner wydaje się idealny, troskliwym i zawsze gotowym do pomocy. Wkrótce zaczyna wpływać na decyzje dotyczące życia osobistego i zawodowego.
Troskliwy przełożony – bliska relację z kierownikiem, oferowanie specjalnych przywilejów. Z czasem wywieranie nacisku na spełnianie nieodpowiednich wymagań.
Grooming w związku – kiedy występuje?
Grooming może występować już na etapie początkowym związku tzw. „romantycznym idealizowaniu”, w procesie budowania relacji –„kontrolowanie i manipulowanie” i w trwałym związku – „wzmacnianie kontroli”.
Grooming w związku może być trudny do zauważenia, ponieważ często zaczyna się od pozytywnych zachowań i subtelnych zmian. Kluczowe jest zachowanie czujności i świadomości, a także umiejętność rozpoznawania i reagowania na oznaki manipulacji i kontroli.
Grooming. Jak sobie z nim poradzić?
Grooming to poważne zagrożenie, które może mieć długotrwałe skutki dla ofiar. Dlatego tak ważne jest podjęcie działań w celu zapobiegania i eliminowania tego rodzaju zachowań. Edukacja, otwarta komunikacja i monitorowanie aktywności online są kluczowe w ochronie dzieci, ale także i dorosłych przed groomingiem.
Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, dzwoń pod bezpłatny numer 800 70 2222 całodobowego Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie.
Zobacz także!
Toksyczny związek – jak rozpoznać i jak się z niego wydostać?
Natalia Warzecha