Thursday, July 18, 2024
Home / Rozwój  / Psychologia  / To nie moja wina…

To nie moja wina…

Miłość to cudowne lekarstwo na wszystkie bolączki. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki znikają kłopoty, które do tej pory zaprzątały nasze głowy, bo przecież wszystko staje się niczym w obliczu romantycznych porywów naszego serca. Niestety, każde

Miłość to cudowne lekarstwo na wszystkie bolączki. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki znikają kłopoty, które do tej pory zaprzątały nasze głowy, bo przecież wszystko staje się niczym w obliczu romantycznych porywów naszego serca. Niestety, każde lekarstwo niesie z sobą zagrożenie wystąpienia skutków ubocznych…

Kobieta zakochana wygląda piękniej i ponętniej, za co może być wdzięczna wydzielanym w tym czasie hormonom oraz samej sobie i godzinom spędzonym przed lustrem w celu podkreślenia tego, co obiektowi westchnień ma się spodobać i ukrycia tego, czego nigdy w życiu ów obiekt dostrzec nie powinien. Kobieta zakochana czuje motyle w brzuchu (niektórzy nazywają je fenyloetyloaminą), jej serce bije w rytmie wyobrażeń o zmysłowych przeżyciach (albo w rytmie noradrenaliny), z jej twarzy nie chce zejść błogi uśmiech (to dopamina podstępnie rozciąga kąciki ust). Cała ta chemia determinuje nasze stroje i nastroje, i choć zakochanie nie jest uznane za jednostkę chorobową, to może być powinno, bo kobieta w takim stanie nie do końca panuje nad swoimi czynami, czego skutki może odczuć całe jej otoczenie.

To nie moja wina, ja jestem zakochana!

To nie moja wina, ja jestem zakochana! / fot. fotolia

Oskarżona o zaniedbywanie przyjaciół i obowiązków zawodowych

Ciężko wrzucić kwestię pracy i znajomych do jednego worka, ale w kwestii ich lekceważenia przez osobę zakochaną mechanizm jest ten sam – cała uwaga skupia się na obiekcie westchnień, na rozwoju związku, na pielęgnowaniu nowej relacji, a dotychczasowe życie schodzi na drugi plan. Nagle zapominamy o naszych pasjach, spotkaniach towarzyskich, w pracy ciągle jesteśmy rozkojarzone, wszędzie się spóźniamy. Czas na refleksję przychodzi zbyt późno, kiedy naszych potknięć już się trochę uzbiera.

Wyrok – uniewinniona przez cierpliwą i wyrozumiałą przyjaciółkę, w chwili popełnienia zarzucanych czynów niepoczytalna. Za to niekoniecznie uniewinniona przez szefa i współpracowników zmuszonych tolerować czy naprawiać błędy zakochanej, popełnione z powodu utraty kontroli nad rzeczywistością oraz przez rodzinę i znajomych, którzy mogą się poczuć co najmniej odrzuceni.

Podejrzana o nadmierne zaangażowanie uczuciowe skutkujące nieprzemyślanymi decyzjami

Bardzo często już w tej pierwszej fazie miłości, kiedy zbytnio idealizujemy nasz związek, jesteśmy przekonane, że to na pewno uczucie na całe życie. Kiedy całusy i inne popularne sposoby jego wyrażania przestają nam wystarczać, posuwamy się dalej – może tatuaż z imieniem naszego mężczyzny? A może dredy, skoro nasz partner też je ma? Decyzje o takich formach uczczenia miłości podejmowane są nierzadko pod wpływem impulsu, gdy nie dopuszczamy do siebie możliwości, że nasz związek może się zwyczajnie nie udać i zakończyć wcześniej niż to zaplanowałyśmy. Tymczasem pamiątka po nim zostanie z nami na długo i będzie rodzić niekoniecznie przyjemne wspomnienia.

Wyrok – uniewinniona, w chwili popełnienia czynu niepoczytalna, ale konsekwencje będzie ponosić sama.

Dopuściła się nadmiernego rozpowszechniania informacji o rozwoju własnego związku

To normalne, że naszym szczęściem chcemy się pochwalić całemu światu, ale nawet najlepsza przyjaciółka może mieć dość ciągłego wysłuchiwania intymnych szczegółów dotyczących naszej relacji z ukochanym. Ulubiony przysmak jego kota nie dla każdej osoby musi być najbardziej interesującym tematem na świecie, więc jeśli przyjaciółka robi kwaśną minę, to co dopiero koleżanki z pracy czy sąsiadki spotkane w windzie?

Wyrok – uniewinniona, w chwili popełnienia czynu niepoczytalna, jednak sama musi zmierzyć się z nieprzyjemnymi plotkami, które zrodziły się w otoczeniu zakochanej na podstawie rozpowszechnianych przez nią informacji.

Zatrzymana za werbalne i niewerbalne znęcanie się nad kobietami z otoczenia obiektu uczuć

Jeśli nasz obiekt nie jest jeszcze tak do końca nasz, trzeba na wszelki wypadek wyeliminować konkurencję. A przecież każda kobieta z jego środowiska może stanowić potencjalne zagrożenie. Z pomocą przychodzą nam więc m.in. takie cechy jak upór, złośliwość, bezczelność. Która nie została w nie wyposażona wraz z przyjściem na świat, ta może je nabyć w bardzo prosty sposób – wystarczy wyobrazić sobie jego z inną… Kiedy jesteśmy zakochane, nasza wyobraźnia pracuje z dużo większą mocą, dlatego często dajemy się ponieść negatywnym emocjom i oczerniamy inne kobiety, szykanujemy je i obrażamy, byle tylko pozbyć się potencjalnych rywalek.

Wyrok – uniewinniona przez siebie samą – niepoczytalna, ale niekoniecznie uniewinniona przez ofiary swojego postępowania oraz przez obiekt westchnień, który raczej nie uzna złośliwości wobec innych jako elementu heroicznych starań o jego serce.

Oskarżona o niegospodarne wydawanie pieniędzy

Nagłe i przesadne dbanie o wygląd to absolutnie naturalny objaw zakochania. Chcąc się spodobać wybrankowi naszego serca jesteśmy w stanie poświęcić wiele czasu i pieniędzy na odpowiednie ubrania, wizyty u fryzjera, karnety na fitness oraz najwyższej jakości kosmetyki i inne preparaty poprawiające urodę. Oczywiście to wszystko robimy poniekąd dla siebie i to dobrze, ale przemierzając beztrosko alejki centrów handlowych nie możemy zapominać, że dalsze inwestowanie w wygląd może zostać przerwane przez niespodziewany komunikat o debecie na naszym koncie…

Wyrok – uniewinniona, w chwili popełnienia czynu niepoczytalna, jednak z bolesną lekcją na przyszłość i koniecznością pożyczenia pieniędzy na pilne wydatki.

Bez wątpienia kobieta zakochana to kobieta nie do końca poczytalna. Nieustanne bujanie w obłokach nie zwalnia nas jednak z obowiązku odwiedzenia ziemi raz na jakiś czas i sprawdzenia, czy czasem nie powinnyśmy wziąć odpowiedzialności za to, co przeskrobałyśmy, zaniedbałyśmy i czego nie dopilnowałyśmy. Nie każdy jest w stanie zrozumieć zarówno motywy jak i skutki naszego działania, bo nie każdy (niestety!) jest zakochany.

Kinga Foszczyńska

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ