Tuesday, June 18, 2024
Home / Kultura  / Film  / To będzie Całkiem Nowa Bajka, śpiewają IGO, Kaśka Sochacka, Mrozu, Artur Rojek, Brodka, Ralph Kaminski, Bedoes 2115 i Sokół

To będzie Całkiem Nowa Bajka, śpiewają IGO, Kaśka Sochacka, Mrozu, Artur Rojek, Brodka, Ralph Kaminski, Bedoes 2115 i Sokół

Akademia Pana Kleksa 2023 promowana jest przez czołówkę polskich artystów

Całkiem Nowa Bajka, twórcy i wykonawcy singla do Akademii Pana Kleksa 2023

Całkiem Nowa Bajka, twórcy i wykonawcy singla do Akademii Pana Kleksa 2023 / fot-Piotr Tarasiewicz

Akademie Pana Kleksa 2023, o której w ostatnich miesiącach głośno, także za sprawą artystów wykonujących utwory do nowej wersji filmu, może być zaskoczeniem dla osób, które pamiętają film z 1983 roku. Wystarczy wspomnieć, że Adasia Niegódkę zastąpi… Ada Niezgódka.

Całkiem Nowa Bajka

Zanim film trafi do kin (5 stycznia 2024 roku) czas na „Całkiem Nową Bajkę”, czyli drugi singiel zapowiadający album ze ścieżką dźwiękową do pierwszej części trylogii „Akademia Pana Kleksa”.

 

Czołowi polscy artyści, IGO, Kaśka Sochacka, Mrozu, Artur Rojek, Brodka, Ralph Kaminski, Bedoes 2115 i Sokół, we współpracy z Hotelem Torino, stworzyli energetyczną, przebojową i zaskakującą wersję legendarnej piosenki „Witajcie w naszej bajce”.

– To jest sentymentalna podróż. Oglądałem wszystkie części Pana Kleksa. Miałem też, co istotne, ścieżkę dźwiękową na winylu, więc tych wszystkich legendarnych już piosenek słuchałem na gramofonie. Jestem też na ścieżce nowego Pana Kleksa. Dla mnie to jest coś świetnego szczególnie, że tutaj zebraliśmy naprawdę znakomitych artystów.

– mówi Mrozu.

Podobnego zdania jest Artur Rojek, dla którego ten projekt jest świetną przygodą:

– Widzę, że biorę udział w czymś pieczołowicie przygotowanym, z dużą wyobraźnią, jakością, z fajnymi gośćmi.

Igo, po otrzymaniu zaproszenia do projektu nie zastanawiał się nawet sekundy.

– To legendarny film, opowieść, nasze dziedzictwo – mówi.

Singlowi towarzyszy wyjątkowy klip z udziałem wszystkich Artystów oraz… Piotra Fronczewskiego, który 40 lat temu stworzył niezapomnianą kreację Ambrożego Kleksa.

Zobacz koniecznie:
Akademia Pana Kleksa 2023 – premiera (zdjęcia)

Sanah – Jestem Twoją Bajką

Pierwszą piosenką promującą film „Akademia Pana Kleksa” była „Jestem Twoją Bajką”. Do utworu wykonywanego przez sanah powstał wyjątkowy, baśniowy teledysk, w którym artystka zabiera nas w podróż do najodleglejszych zakamarków naszej pamięci; w świat wyjątkowych, emocjonalnych przeżyć.

 

Nieco starsi widzowie piosenkę „Jestem Twoją Bajką” znają już z wykonania Zdzisławy Sośnickiej, ale dla większości młodszego pokolenia, prawdopodobnie, będzie to pierwsza styczność z tym utworem. W każdej z wersji, wzruszający tekst i baśniowy nastrój przywołują na myśl najpiękniejsze, dziecięce wspomnienia. To muzyczny wehikuł, który na kilka minut przenosi do beztroskich czasów:  

„(…) zabaw, myśli i słów. Pierwszych radości i pięknych snów”

Polecamy:
Sanah: Królowa wybrana przez swoich słuchaczy

„Akademia Pana Kleksa”  2023 – Brzechwa w nowej wersji

„Akademia Pana Kleksa” to uwspółcześniona wersja klasycznej bajki Brzechwy, przemawiająca swoją treścią i formą do najmłodszych, ale i wchodząca w dialog ze starszymi widzami, którzy wciąż pamiętają kultową ekranizację z lat 80.

Wyobraź sobie świat, który tworzy nieograniczona niczym wyobraźnia. Świat, w którym możesz poczuć zapach koloru i usłyszeć jego smak. To świat narysowany umysłem dziecka ale tak jak każdy rysunek ma swoje kontury, tak każdy nawet najpiękniejszy świat ma swoje reguły. Co jeśli je złamiesz? Ta bajka się dopiero pisze…

Film przedstawia historię pozornie zwykłej dziewczynki – Ady Niezgódki – która trafia do tytułowej Akademii, żeby poznać świat bajek, wyobraźni i kreatywności. Przy pomocy wybitnego i szalonego pedagoga profesora Ambrożego Kleksa rozwija swoje niesamowite umiejętności, a także wpada na ślad, który pomoże jej rozwikłać największą rodzinną tajemnicę…

W rolę Ambrożego Kleksa wcielił się Tomasz Kot, Adę Niezgódkę zagrała Antonina Litwiniak. W filmie pojawia się również Piotr Fronczewski w roli tajemniczego Doktora.

Scenariusz filmu wyszedł spod piór Krzysztofa Gurecznego oraz Agnieszki Kruk. Reżyserem „Akademii Pana Kleksa” jest Maciej Kawulski. Za produkcję odpowiada Open Mind Production, a za dystrybucję firma NEXT FILM. 

 

W kinie i na żywo

To ważna premiera także ze względu na jej wymiar społeczny. Wszystkie przychody uzyskane z dystrybucji utworu Całkiem Nowa Bajka zostaną przekazane na rzecz podopiecznych Fundacji One Day.

Dodatkowo w lutym rusza Akademia Pana Kleksa na żywo! Widowiskowa Muzyczna Szkoła Wyobraźni odbędzie się w największych halach w Polsce (w Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie, Trójmieście, Katowicach i Krakowie).

Akademia Pana Kleksa na żywo – Muzyczna Szkoła Wyobraźni to duża porcja zabawy i edukacji dla całej rodziny, zrealizowana w widowiskowej formule. Na uczestników czeka mnóstwo wizualnych i muzycznych niespodzianek.

Więcej informacji na temat trasy można znaleźć na stronie: www.kleksnazywo.pl
Więcej informacji o filmie: www.kleksacademy.com

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ