Tuesday, January 21, 2025
Home / Styl życia  / Dom  / Tkaniny – czym kierować się przy ich wyborze?

Tkaniny – czym kierować się przy ich wyborze?

Oto kilka wskazówek, jak wybierać odpowiednie tkaniny

cięcie tkaniny nożycami

Wybór odpowiedniej tkaniny nie jest łatwym zadaniem / fot. Canva

Jak określić odpowiednie tkaniny do szycia i na co zwrócić uwagę przy wyborze? Czy cena idzie w parze z jakością tkanin tekstylnych? Aby zapewnić zadowolenie sobie lub swoim klientom, ważne jest wybranie odpowiednich materiałów do szycia. Zanim zdecydujesz się na zakup tańszej rolki poliestru, upewnij się, że bierzesz pod uwagę kilka kluczowych czynników. Oto kilka wskazówek, jak wybierać odpowiednie tkaniny

 

Krok pierwszy: Włókno

Zaprzecz podziałowi na dobre i złe włókna. Każdy rodzaj materiału do szycia ma swoje plusy i minusy w produkcji ubrań i produktów tekstylnych. Chociaż poliester nie jest najlepszym wyborem na upalne letnie dni, jest jedynym włóknem, które działa dobrze w druku sublimacyjnym. Tkaniny z włókien celulozowych, takich jak wiskoza i lyocell, mogą być dobrą alternatywą dla włókien sztucznych, jednak w procesie druku stanowią wyzwanie i wymagają specjalnego procesu obróbki, aby utrwalić nadruk. Tkaniny z naturalnych włókien, takich jak bawełna i len, są oddychające i dobrze przyjmują barwniki w druku pigmentowym, jednak ich produkcja jest mało ekologiczna. Plantacje bawełny wymagają dużej ilości wody – aby wyprodukować jeden kilogram bawełny potrzeba około 20 000 litrów wody.

Krok drugi: Kraj produkcji

Rynek tekstylny jest zdominowany przez liderów, którzy odpowiadają za największą produkcję w skali globalnej. Do późnych lat 80-tych na czele pod względem produkcji tekstyliów znajdował się Związek Radziecki. W latach 90-tych liderem produkcji tekstylnej były Stany Zjednoczone. W 2002 roku liderem zostały Chiny, które pozostają największym producentem tekstyliów na świecie, z udziałem w rynku szacowanym na 726 mld dolarów w 2017 roku. Oczywiście dane te nie oznaczają, że wszystkie dostępne tkaniny pochodzą wyłącznie z wiodących krajów produkujących tekstylia, ale łatwiej będzie znaleźć chiński poliester niż wyprodukowany w kraju. Kraj produkcji tkanin może odgrywać dużą rolę w strategii marketingowej Twojej marki – podkreślając lokalny patriotyzm, nie sięgniesz po tkaniny z Włoch czy Indii. W wielu przypadkach z krajem produkcji wiąże się także inny aspekt – zgodność z zasadami sprawiedliwego handlu. Choć zasady sprawiedliwego handlu odgrywają coraz większą rolę na rynku tekstylnym, nie są jeszcze respektowane przez wszystkich i wszędzie.

Trzeci krok: Recykling

Rocznie około 8 milionów ton odpadów plastikowych trafia do oceanów. Plastik jest niszczony przez czynniki zewnętrzne, takie jak słońce, wiatr i woda, i rozpada się na mikroplastik, który rozprzestrzenia się po całym świecie – od szczytu Mount Everest po najgłębsze miejsca w oceanie. Recykling jest szansą na ograniczenie tego zanieczyszczenia. Z recyklingowanych butelek PET powstaje poliester. To jednak nie tylko problem plastiku, ponowne wykorzystywanie tkanin tekstylnych może również ograniczyć ich skalę. Bawełna recyklingowa jest coraz częściej dostępna jako bardziej ekologiczna alternatywa. Chociaż jeszcze długa droga do wprowadzenia modelu zamkniętego obiegu mody, gdzie nowe tekstylia powstają tylko z włókien z recyklingu, warto już teraz myśleć o działaniach na rzecz ochrony naszego środowiska. Dlatego, jeśli troszczysz się o ekosystem i chcesz być odpowiedzialny, wybierz tkaniny recyklingowe.

Krok czwarty: Certyfikaty

Certyfikaty to świetne narzędzie w debacie na temat wyboru dostawcy tkanin do szycia. Na rynku tekstylnym możesz napotkać dwie główne certyfikacje, które mogą być nadane tkaninom: OEKO-TEX i GOTS. Te certyfikaty potwierdzają jakość wyrobu włókienniczego i jego określonych właściwości. OEKO-TEX to seria certyfikatów przyznawanych gotowym produktom tekstylnym lub skórzanym, ale także na sam proces produkcyjny i same zakłady produkcyjne. Na przykład certyfikat OEKO-TEX Standard 100 jest przyznawany wszystkim produktom tekstylnym wolnym od szkodliwych substancji chemicznych. Z kolei certyfikat OEKO-TEX Made in Green jest certyfikatem na produkty, które powstały w procesie niezaburzającym równowagi ekologicznej. W przypadku certyfikatów GOTS brana jest również pod uwagę zawartość szkodliwych substancji bielących i barwników, ale tutaj równie ważne jest włókno, z którego wykonano tkaninę. Aby uzyskać certyfikat GOTS, materiał do szycia musi być wykonany z co najmniej 70% organicznych włókien. Rosnące znaczenie w tekstyliach notuje również certyfikat GRS (Global Recycle Standard), który potwierdza zawartość materiałów z recyklingu w produkcie.

Krok piąty: Ulepszanie

Ulepszanie materiału oznacza poprawę jego wyglądu i cech. Na przykład, tkanina bawełniana może zostać poddana procesowi merceryzacji, co polega na nałożeniu roztworu wodorotlenku sodu, aby zwiększyć jej elastyczność, trwałość i połysk. Materiał może również zostać pokryty powłoką o określonych właściwościach i typie powierzchni. W procesie ulepszania tkaniny stają się one bardziej odporne na wodę, zarysowania, a niekiedy nawet na ogień. Innym procesem ulepszania jest apretowanie, które zapewnia lepsze związanie pigmentu podczas drukowania na tkaninie. Należy jednak pamiętać, że wszystkie sposoby poprawiania funkcjonalności tkanin opierają się na metodach chemicznych i na razie nie ma informacji na temat szkodliwości substancji ulepszających dla skóry.

Wybór odpowiedniej tkaniny nie jest łatwym zadaniem, ponieważ trzeba czasem poświęcić jedną właściwość materiału dla innej. Proces ten wymaga uważnego rozważenia wszystkich zalet i wad każdej opcji, aby znaleźć tę, która spełni wszystkie wymagania i będzie zgodna z zaplanowanym budżetem. Znajdź idealną tkaninę dla swoich potrzeb na tkaniny24.pl. Nasz sklep internetowy oferuje szeroki wybór tkanin, które spełnią wszystkie Twoje wymagania. Znajdź swój wymarzony materiał w naszym sklepie i ciesz się doskonałą jakością i atrakcyjnymi cenami.

źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ