Tuesday, March 25, 2025
Home / Kultura  / The Human Body – czego jeszcze nie wiesz o swoim ciele?

The Human Body – czego jeszcze nie wiesz o swoim ciele?

Czy wiecie, że ludzkie oko potrafi rozróżnić od 500 do 1000 odcieni szarości? Przy odpowiednich warunkach, jest w stanie dostrzec płonącą świecę z odległości nawet 20 km! A waży zaledwie 28 gramów. O wystawie The

The Human Body

The Human Body / fot. materiał prasowy

Czy wiecie, że ludzkie oko potrafi rozróżnić od 500 do 1000 odcieni szarości? Przy odpowiednich warunkach, jest w stanie dostrzec płonącą świecę z odległości nawet 20 km! A waży zaledwie 28 gramów. To tylko jedna z wielu niezwykłości ludzkiego organizmu, o których możemy dowiedzieć się z wystawy The Human Body. O wystawie i planach na przyszłość porozmawialiśmy z Agnieszką Górką – Marketing Managerem wystaw The Human Body w Krakowie i Gdańsku.

The Human Body

The Human Body / fot. materiał prasowy

Gdzie po raz pierwszy pojawiła się wystawa?

Nie mam dokładnych danych, kiedy pojawiła się pierwsza wystawa. Producent aktualnych wystaw w Polsce firma JVS Group z Czech zorganizował ją w Pradze i Bratysławie. W planach są już kolejne miasta i kraje w Europie.

Czy wystawa w Gdańsku jest identyczna jak ta w Krakowie?

Rodzaj galerii oraz charakter wystawy jest taki sam, jednak eksponaty mogą się różnić między sobą. Każda z wystaw zorganizowana jest według ściśle określonego schematu, aby jak najlepiej przedstawić poszczególne układy ludzkiego ciała. Tak więc bez znaczenia jest, gdzie traficie na The Human Body – ich walory edukacyjne, jakość eksponatów i standardy organizacji są na tym samym, wysokim poziomie.

Eksponaty poddane zostały procesowi plastynacji, na czym polega i jak długo może wytrzymać?

Sam proces jest bardzo żmudny. Polega na wypełnieniu tkanki ludzkiej polimerem na poziomie komórkowym. Dzięki plastynacji ciało jest „nieśmiertelne”, czyli nie ulega rozkładowi. Na początku niwelowane są wszystkie bakterie gnilne, poprzez działanie acetonu. A następnie na poziomie komórkowym w specjalnej komorze próżniowej, gdzie aceton ulatnia się w formie gazu, powstaje próżnia na poziomie komórkowym i jest wpuszczany polimer. Czyli to co teraz oglądamy jest eksponatem, idealnie odzwierciedlającym budowę ludzkiego ciała.

Jak długo trwało przygotowanie wystawy?

Sam proces plastynacji jest długotrwały. Może trwać od kilku tygodni w przypadku poszczególnych organów, do nawet dwóch lat w przypadku bardzo skomplikowanych eksponatów przedstawiających np. całe ciało lub dany układ.

Z ilu eksponatów składa się wystawa?

Nasza wystawa składa się z około 200 eksponatów. Są to zarówno eksponaty przedstawiające ciało w całości, jak i wyseparowane organy. Taka ilość eksponatów wystarczy na dokładne poznanie wyglądu i działania ludzkiego ciała. Czas zwiedzania to około 1-2 godzin.

The Human Body

The Human Body / fot. materiał prasowy

The Human Body Exhibition podzielona jest na działy. Co znajdziemy w poszczególnych sektorach?

Wystawa jest podzielona na poszczególne galerie. Zaczynamy zwiedzać od galerii układu kostnego, następnie przechodzimy prze układ mięśniowy, nerwowy, krwionośny, oddechowy, pokarmowy, rozrodczy, rozwój prenatalny i człowiek w przyszłości itd. Każda galeria podzielona jest tematycznie, aby zwiedzający mógł zobaczyć poszczególne układy i dowiedzieć się jak najwięcej o danym organie i jego funkcji w organizmie.

Każdy na pewno zastanawia się skąd wzięły się eksponaty?

Eksponaty pochodzą od ludzi, którzy zdecydowali się oddać swoje ciała na cele naukowe oraz wystaw publiczny. Źródłem pochodzenia są Chiny, a dokładnie Instytut Medyczny, który przygotowuje takie eksponaty, a z którym współpracuje właściciel wystawy. Wszystkie osoby zmarły śmiercią naturalną i dobrowolnie przekazały swoje ciała na cele naukowe i wystaw publicznych.

Jaki jest przekaz wystawy?

Przekaz i cel jest: EDUKOWAĆ. Do tej pory oglądanie „wnętrza” ludzkiego ciała zarezerwowane było dla środowisk medycznych. Dzięki wystawie, każdy człowiek może przyjść zobaczyć jak wygląda ciało pod skórą, jak funkcjonuje organizm ludzki, jego poszczególne układy. Może również się dowiedzieć jak złe nawyki, nałogi i nieprawidłowa dieta mogą wpłynąć na nasze samopoczucie i długość życia. Ta wystawa ma misję szczególnie dla młodych ludzi: uczniów i studentów, uczy, że warto dbać o swoje ciało, aby zdrowo i bezpiecznie żyć, jak najdłużej.

Czy wystawie towarzyszą jakieś dodatkowe atrakcje?

Wystawa sama w sobie jest oczywiście wyjątkowa. Jeśli przychodzi grupa zorganizowana, przedzielany jest przewodnik, który oprowadza po całej wystawie, odpowiada na pytania, tłumaczy kwestie związane z funkcjonowaniem ludzkiego ciała. Na terenie wystawy dostępni są również studenci medycyny, którzy przygotowani są na odpowiedzi na wszelkie pytania związane z wystawą. Zapraszamy wszystkich tych, którzy pragną poszerzyć wiedzę o sobie samym – nasze ciało jest piękne i fascynujące – tylko na tej wystawie możemy zobaczyć to wszystko dokładnie.

Jaki jest odbiór wystawy?

Odbiór jest bardzo pozytywny. Prowadzimy „Księgę Gości”, codziennie ją czytamy i opinie są bardzo pozytywne. Widać, że osoby, które zobaczyły wystawę wychodząc mają zupełne inne podejście niż na początku. Zdarzają się osoby, które przychodzą i są pełne obaw, ale dochodzi do nich prawdziwy przekaz i wychodząc, czują się bardziej świadomi funkcjonowania swojego ciała. Wystawa nie ma na celu szokować, ma pomóc nam zrozumieć, jak lepiej traktować swoje ciało, np. rodzice mogą pokazać dzieciom, jakie mogą być skutki palenia lub picia alkoholu. Można zobaczyć płuca palacza, czy wątrobę osoby pijącej alkohol przez większość życia. Przychodzi bardzo dużo rodzin z dziećmi, odwiedzają nasz szkoły i wycieczki. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się przedłużyć wystawę. Było dużo zainteresowanych, którzy nie zdążyli zobaczyć wystawy przed wakacjami.

Czy w planach są jakieś inne miasta w Polsce?

Tak, mamy w planach inne miasta, aczkolwiek w tej chwili nie mogę powiedzieć nic konkretnego, gdyż nic nie jest potwierdzone. Toczą się rozmowy i myślę, że to nie jest koniec The Human Body Exhibition w Polsce.

Dziękuję bardzo za rozmowę

Dziękuję.

Rozmawiała Katarzyna Małodobry

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • PawellD 18 października, 2013

    Lubie wracac na ta strone ale musze przyznac ze ciezko bylo ja znalezc w google, byla gdzies na 2 stronie. Przydalo by sie jej pozycjonowanie polecam wpisac w google :
    seo porady
    i na 1 blogu znajdziesz ciekawy i darmowy sposob na podniesienie pozycji w wyszukiwarkach

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ