Sunday, June 23, 2024
Home / Kultura  / The Herbaliser już niedługo w Polsce!

The Herbaliser już niedługo w Polsce!

Zapraszamy na koncert The Herbaliser. Legendarny band wystąpi w naszym kraju z pełnym składem, a nie jako skład djski. Potężna sekcja dęta, klawisze, bas i perkusja gwarantuje poważny ogień

The Herbasier w Polsce już wkrótce!

The Herbasier w Polsce już wkrótce!

Zapraszamy na koncert The Herbaliser. Legendarny band wystąpi w naszym kraju z pełnym składem, a nie jako skład djski. Potężna sekcja dęta, klawisze, bas i perkusja gwarantuje poważny ogień. Zespół przyleci promować swoją najnowszą płytę, której premiera będzie miała miejsce na początku maja

The Herbasier w Polsce już wkrótce!

The Herbasier w Polsce już wkrótce!

Trzon The Herbaliser stanowią dwaj Londyńczycy – Jake Wherry i Ollie Teeba – twórcy wyśmienitych, żywiołowych produkcji z pogranicza jazzu, funku i muzyki hip-hop. Przez lata zespół w różnych konfiguracjach osobowych nagrywał dla kultowej wytwórni Ninja Tune, by w 2008r. przenieść się pod skrzydła równie uznanej oficyny !K7 Records.

Po ponad 15 latach muzycznej przygody, The Herbaliser nadal udoskonalają swoją formułę. Początki ich działalności sięgają lat ‘90, gdy Jake Wherry i Ollie Teeba, pochodzący z zachodniej części Londynu duet, zafascynował się muzyką hiphopową, funkiem i jazzem. James Brown, DJ Premier, Lalo Schifrin, David Axelrod i Serge Gainsbourg to postaci, które wymieniają dziś jako bohaterów z czasów młodości, na których mieli się potem wzorować.

Ich pierwszym instrumentem było… studio. Jako zapaleni kolekcjonerzy płyt winylowych, Jake i Ollie zaczęli korzystać z najświeższych w tamtym czasie technik samplingu, a gitarowe partie były jedynie dopełnieniem tworzonego przez nich brzmienia. Z czasem do zespołu dołączyła grupa raperów oraz wokalistów, a na samym końcu The Herbaliser stał się pełnowymiarowym koncertowym bandem z rozbudowaną sekcją smyczkową oraz dętą. Tak oto DJ Malachi oraz muzycy Easy Access Orchestra, Ralph Lamb i Andy Ross, zostali stałymi członkami zespołu, wzbogacając znacząco ich brzmienie.

Na debiutanckim albumie Very Mercenary z roku 1999, Jake i Ollie postanowili sięgnąć po bardziej organiczne brzmienie, samplując dźwięki nagrywane przez ich własnych muzyków sesyjnych. To na tym krążku pojawili się też przyszli tytani wyspiarskiego hip-hopu – Blade i Roots Manuva. Rok później ukazała się płyta Session One, będąca zapisem występu na żywo. Ten krążek pokazał w pełni moc koncertowego brzmienia The Herbalisera. Something Wicked This Way Comes ukazała się w 2002 r. a grupa raz jeszcze zaskoczyła nowym spektrum dźwięków. Wśród gości znaleźli się między innymi MF Doom, Phi Life Cypher oraz Rakaa Iriscience z formacji Dilated Peoples. Trzy lata później ukazuje się płyta Take London, wielokulturowy manifest będący mieszanką soulu, hip-hopu, reggae i funku. Na płycie raz jeszcze gości sam Roots Manuva.

 Co? Koncert The Herbaliser, Gdzie? Warszawa, 1500 metrów do wynajęcia, Kiedy? 12.05.2012, godz. 21.00

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ