Robert Lacey, THE CROWN: pierwsza część oficjalnego przewodnika po serialu
Próba zamknięcia dziesięciu lat historii, pełnych dramatycznych wydarzeń, w dziesięciu godzinach telewizyjnego widowiska, stanowiła prawdziwą udrękę ‒ mówi Peter Morgan, scenarzysta serialu
Przewodnik The Crown to fascynujący obraz życia królowej Elżbiety II w początkach jej panowania. Pełen ciekawostek, faktów i wspomnień, a także wspaniałych fotografii ‒ tych prawdziwych i tych z planu filmowego
Autor, królewski biograf i konsultant serialu, powołuje się na rozmaite publikacje, listy, wspomnienia i opowieści osób z otoczenia królowej. Przeprowadza czytelnika po meandrach brytyjskiej monarchii. Wraca do początków panowania Elżbiety II, która staje w obliczu wyzwań łączenia tradycji i nowoczesności w powojennej Wielkiej Brytanii.
Elizabeth Mountbatten nigdy nie przypuszczała, że jej ojciec umrze tak nagle. Że pozostawi jej tron i obowiązek zarządzania gigantyczną instytucją. Koronowana w wieku dwudziestu pięciu lat, była już wówczas żoną Filipa i matką Karola i Anny. Oto droga, którą przeszła, ucząc się, jak być królową.
Młoda monarchini stanęła wobec nowych zadań. Matka wątpiła w jej małżeństwo, wuj, będący na wygnaniu, wyśmiewał jej kompetencje. Mężowi nie podobało się ani poświęcenie własnej kariery ani imienia rodzinnego. Zbuntowana siostra wdała się w romans, który zagroził wielowiekowym więzom, łączącym Kościół i Koronę. Elżbieta II nieugięcie i z determinacją walczyła o to, aby Korona była zawsze na szczycie.
Stworzenie scenariusza The Crown i wiwisekcja całego szeregu postaci oraz zdarzeń składających się na opowieść z lat 1947–1955 były dla mnie niewymowną przyjemnością. Niemniej próba zamknięcia dziesięciu lat historii, pełnych dramatycznych wydarzeń, w dziesięciu godzinach telewizyjnego widowiska, stanowiła prawdziwą udrękę.
Tak więc ucieszyłem się z propozycji historyka monarchii, Roberta Laceya, który podjął się wyzwania, by rozwiać wszelkie niejasności i oddzielić prawdę od fikcji, uwzględniając przy tym mnóstwo dodatkowych informacji. A więc pozwólcie, że przekażę pałeczkę Robertowi, który zabierze was do roku 1947, kiedy to król uzmysławia sobie, że jest poważnie chory, a jego najstarsza, dwudziestojednoletnia córka, nieśmiała księżniczka Elżbieta, ma poślubić przystojnego, acz niepokornego młodego obcokrajowca, którego nikt nie jest do końca pewien…
– mówi Peter Morgan, scenarzysta serialu.
tłumaczenie: Edyta Świerczyńska, premiera książki 3 czerwca 2020, Wydawnictwo Kobiece