Monday, May 20, 2024
Home / Kultura  / Wydarzenia  / Obrazy wychodzą z ram

Obrazy wychodzą z ram

Trzy miasta, dwanaście obrazów, tyle samo pór dnia - projekt "The art of making art" odwiedzi Warszawę, Singapur i Nowy Jork.

fot. Łukasz Łuszczek

Trzy miasta, dwanaście obrazów, tyle samo pór dnia – projekt „The art of making art” odwiedzi Warszawę, Singapur i Nowy Jork. Jego autor -Robert Latoś -wykorzystuje techniki dawnych mistrzów m.in. Tycjana i Giorgione, opowiadając o XXI wieku. Wernisaż wystawy odbędzie się już 9.01 w budynku Giełdy Papierów Wartościowych.

fot. Joanna Konieczna

fot. Joanna Konieczna

Obrazy Roberta Latosia będzie można oglądać nie tylko w postaci dyptyków. Pojawią się na specjalnie przygotowanych kimonach. Moda ma wprowadzić do narracji sztuki nowy element, pobudzić widza, wytrącić go z dotychczasowego scenariusza. Gra z tradycyjną konwencją wernisażu przygotuje widza do przesłania „The art of making art”, które stawia go wewnątrz obrazu. Ostatnie płótna przemienią całą kolekcję w wyreżyserowany performance.

Na odbiór „The art of making art” złożą się nie tylko obrazy, ale również odbiorcy z trzech części świata. Dopiero połączenie Europy, Azji i Ameryki Północnej pozwoli wybrzmieć 12 dyptykom. Moje płótna, choć niemal XVI wieczne, nie są zorientowane w przeszłość, to interakcja z wrażliwością widza nada im ostateczny sens, którego ja sam nie jestem w stanie kontrolować – podkreśla malarz.

Dla artysty wybór Polski jako kraju otwierającego wystawę był oczywisty. Wychował się tam i uczył. Styczniowa prezentacja ma charakter pożegnania, podczas którego malarz utożsamia się z krajem i po raz ostatni mówi w ojczystym języku. Kolejny przystanek to Singapur. Zderzenie z Azją i skonfrontowanie się z nowymi doświadczeniami zaznaczyło się również w języku malarstwa, zwłaszcza portretach, w których specjalizuje się artysta. Wystawa kończy się w Nowym Jorku. Obrazy odwiedzą mekkę świata sztuki, a ich autor przedstawi się amerykańskiej publiczności.

Wystawę można oglądać do 19.01 w holu głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

***

fot. Łukasz Łuszczek

fot. Łukasz Łuszczek

ROBERTL LATOŚ to malarz pochodzący z Krakowa, który jako jedyny europejski portrecista ma swoje przedstawicielstwo w Singapurze. Artysta używa technik dawnych mistrzów do opowiadania o mieszkańcach współczesnych metropolii. Pracując nad własnym warsztatem, dostosował język europejskiego malarstwa do azjatyckich potrzeb. Umocniwszy swoją pozycję na rynku Azji i Europy, z prezentacją swoich prac w 2015 roku trafi do Nowego Jorku. Reprodukcje jego obrazów pojawiają się w takich pismach, jak Harper’s Bazaar czy Art. Republik. Rekomendacja marki wykreowanej przez Roberta Latosia znalazła się w przewodniku „Louis Vuitton City Guides” na 2015 rok. www.robertlatos.com

(źródło: materiał prasowy)
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ