Tuesday, March 25, 2025
Home / Rozwój  / Społeczeństwo  / Tęsknisz za dziećmi, kiedy jesteś w pracy? Nikt nie zadaje mężczyznom takich pytań

Tęsknisz za dziećmi, kiedy jesteś w pracy? Nikt nie zadaje mężczyznom takich pytań

Zamiast kwiatka na Dzień Kobiet, odwrócenie ról, które pomaga zrozumieć absurdy

rozmowa dwóch osób

Odwrócenie ról pomaga zrozumieć absurdy / fot. Adobe Stock

„Myślisz, że to jak wyglądasz, pomogło ci w awansie na obecną pozycję? Przy okazji, wyglądasz świetnie”. Takie pytanie kobieta zadała w trakcie wywiadu mężczyźnie. Odpowiedzią było totalne zaskoczenie, wręcz zamrożenie mimiki twarzy, a potem nerwowy śmiech „To trochę dziwne pytanie”, odpowiedział mężczyzna. Naprawdę dziwne? Kobiety słyszą je często.

Film z mężczyznami odpowiadającymi na pytania, które w czasie swojej kariery usłyszały kobiety-liderki, jest dzisiaj, z okazji Dnia Kobiet szeroko udostępniany w social mediach.

Polecamy:

Jak wychować syna na feministę? Stereotypy i seksizm – przykłady

Czy zostałeś wybrany na to stanowisko, bo jesteś mężczyzną?

Julie de Widt-Bakker, w roli dziennikarki (na co dzień dyrektorka ds. komunikacji korporacyjnej w holendersko-belgijskiej firmie Bol.), pytała jeszcze:

Czy kiedykolwiek proszono cię, żebyś się tylko uśmiechał, ładnie wyglądał i nic nie mówił, w czasie spotkania z klientami?

 

Zastanawiasz się czasem, czy zostałeś wybrany na to stanowisko, bo jesteś mężczyzną?

 

Naprawdę podobają mi się twoje buty. Czy to jakaś konkretna marka, którą szczególnie lubisz?

 

Czy przeszkadzają ci czasem twoje hormony?

 

Tęsknisz za dziećmi, kiedy jesteś w pracy?

 

Jak sobie radzisz z byciem asertywnym w pracy, nie będąc postrzeganym jako agresywny lub wredny?

 

Zastanawiasz się czasem, czy zostałeś wybrany na to stanowisko, bo jesteś mężczyzną?

 

Czułem się niekomfortowo

Mężczyźni, którzy wystąpili w filmie, mówili potem, że czuli się naprawdę niekomfortowo z tymi pytaniami

„Czułem to też w moim ciele”.

Nikt wcześniej nie zadał im takich pytań. Zwłaszcza o wygląd i o dzieci.

„Kiedy słyszysz, że to ciągle się zdarza, zaczynasz rozumieć, że może jesteś bardziej uprzywilejowany niż ci się wydawało.”

A co, jeśli masz dzieci? I nagle rozumiesz, że świat nie będzie tak samo traktował twojej córki jak syna?

„Martwię się o to. Jedyna rzecz jaka mogę zrobić, to przygotować ją na prawdziwy świat”

Zobacz koniecznie:

Ja zarabiam, mój mąż jest szczęśliwy. Nie przeszkadza ci to?

 

Odmienne standardy

Sam van den Haak, mówczyni motywacyjna, udostępniając ten film, napisała:

Kobiety w miejscu pracy są strukturalnie oceniane inaczej niż mężczyźni. Otrzymują pytania o to, jak łączą rodzinę z karierą, podczas gdy w przypadku mężczyzn rzadko jest to temat rozmowy. Ich styl przywództwa oceniany jest nie tylko pod kątem skuteczności, ale także „życzliwości” i „łagodności”.

Mężczyzna, który jest bezpośredni, budzi szacunek. Kobieta, która zachowuje się w ten sam sposób, musi uważać, aby nie zostać odebraną jako trudna, agresywna lub wredna.

Badania potwierdzają ten podwójny standard. Z badania Harvard Business Review wynika, że kobiety na stanowiskach kierowniczych częściej otrzymują negatywne opinie na temat swojego tonu i postawy niż mężczyźni. Z kolei badanie „Women in the Workplace” organizacji LeanIn i McKinsey pokazuje, że kobiety są 1,5 razy częściej przerywane podczas spotkań niż mężczyźni i rzadziej uznawane za ekspertki.

Bądź sojusznikiem

Film przygotowała firma Bol., promująca tworzenie inkluzywnego i sprawiedliwego środowiska pracy, w którym każdy będzie mógł się rozwijać, tak wyjaśnia kulisy jego powstania:
W tym tygodniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet, a w tym okresie szczególnie chcemy zwrócić uwagę na pozycję i role przywódcze kobiet w firmach w Holandii i Belgii. Choć osiągnięto już wiele, prawdziwa równość wciąż jest celem, który musimy osiągnąć wspólnie.
Równość płci to nie tylko kwestia kobiet, to wymaga zbiorowego wysiłku. Dlatego aktywnie zachęcamy mężczyzn do odegrania w tym roli: Bądź sojusznikiem!

Nasi męscy koledzy weszli do wywiadu bez przygotowania, aby doświadczyć, jak to jest odpowiadać na powyższe pytania i inne przed kamerą.

Odwrócenie ról jest doskonałym testem na to, czy pozycja kobiet i mężczyzn w społeczeństwie jest taka sama. Otwiera oczy na coś kompletnie niezauważalnego na co dzień.

TAGI

Dziennikarka i redaktor naczelna „Miasto Kobiet”, które wymyśliła i wprowadziła na rynek w 2004 rok. „Miasto Kobiet” to jej miłość, duma i pasja. Prezeska Fundacji Miasto Kobiet, która wspiera kobiety w odkrywaniu ich potencjału oraz założycielka Klubu Miasta Kobiet – cyklu spotkań dla kobiet z inspirującymi gośćmi.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ