Saturday, June 22, 2024
Home / PARTNER MK  / Terapia uzależnień ‒ kiedy i gdzie warto udać się po pomoc?

Terapia uzależnień ‒ kiedy i gdzie warto udać się po pomoc?

Trzeba tylko chcieć skorzystać

Terapia uzależnień

fot. Hannah Busing / Unsplash

Uzależnienia stają się zmorą współczesnego świata i można je uznać za chorobę cywilizacyjną. Codzienny pęd, stres, przepracowanie, brak czasu na rozwijanie więzi z przyjaciółmi i rodziną – wszystko to sprawia, że ludzie stają się coraz bardziej podatni na szybko działające, aczkolwiek w efekcie szkodliwe metody łagodzenia napięcia. Nawet pozornie niegroźne rozwiązania, takie jak gry komputerowe, zakupy czy jedzenie, nie wspominając o silniej uzależniających substancjach, w niesprzyjających sytuacjach mogą zamienić się w trudny do opanowania nałóg. Wtedy dobrym rozwiązaniem okazuje się poszukanie pomocy u specjalisty w ramach terapii uzależnień

 

Terapia uzależnień ‒ jakie problemy może obejmować?

Profesjonalna terapia sprawdza się w leczeniu uzależnienia od takich substancji lub zachowań, jak:

 

• alkohol

• narkotyki

• leki

• hazard

• seks

• zakupy

• gry komputerowe.

 

W ostatnich latach nasiliło się zjawisko uzależnienia od komputera i Internetu, często nawet wśród dzieci i młodzieży. Wirtualny świat wydaje się bardzo atrakcyjną odskocznią od problemów życia codziennego, w związku z czym coraz więcej osób nie wyobraża sobie dnia bez wielogodzinnego korzystania z elektroniki. Nad tym nawykiem również można pracować na terapii uzależnień.

Terapia uzależnień ‒ indywidualna czy grupowa?

W ramach terapii uzależnień można zdecydować się na indywidualne spotkania z terapeutą lub sesje terapii grupowej. Najbardziej znanym przykładem leczenia w postaci grupowej są spotkania grup AA (Anonimowi Alkoholicy), dostępne bezpłatnie w wielu gminach na terenie całego kraju. Rodzaj terapii warto dobrać pod kątem własnych preferencji ‒ nie każdy czuje się komfortowo w towarzystwie kilkuosobowej grupy pacjentów, innych natomiast bardziej mogą krępować bezpośrednie spotkania sam na sam z terapeutą. Jeśli tego typu spotkania nie okażą się skuteczne, niezbędny może być zamknięty odwyk alkoholowy w specjalistycznej placówce.

Skuteczność terapii uzależnień

Warunkiem podjęcia terapii uzależnień jest przede wszystkim chęć zmiany swojego zachowania ‒ bez tego nie można nikogo zmusić do pracy nad swoimi niszczącymi nawykami. Skuteczność leczenia zależy przede wszystkim od motywacji i siły woli pacjenta, a także od wsparcia otrzymywanego od bliskich. Zdecydowanie ułatwia to wyrwanie się ze szponów nałogu i odzyskanie kontroli nad własnym życiem.

 

Kiedy przestajemy samodzielnie sobie radzić z zapanowaniem nad destrukcyjnym nałogiem, który coraz bardziej pochłania nasze życie osobiste, zawodowe i rodzinne, z pomocą może przyjść terapia uzależnień. Wykwalifikowany terapeuta lub grupa wsparcia są w stanie pomóc w nauce pozytywnych i wspierających metod radzenia sobie z emocjami, zamiast sięgania po uzależniającą substancję w celu złagodzenia stresu.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ