Friday, May 24, 2024
Home / PARTNER MK  / Terapia dla par online ‒ czy to skuteczne rozwiązanie?

Terapia dla par online ‒ czy to skuteczne rozwiązanie?

Gdy jesteście bezsilni wobec faktu, że w związku się nie układa

Terapia dla par

fot. Pexels

Terapia par jest rozwiązaniem, po które sięgają ludzie pozostający w związkach i borykający się z różnego rodzaju trudnościami. Pary szukają profesjonalnego wsparcia specjalisty na różnych etapach związku, najczęściej mając za sobą nieudane próby samodzielnego rozwiązania problemów czy przezwyciężenia kryzysu. Terapia dla par online jest narzędziem coraz częściej wybieranym przez pary, ponieważ dzięki tej formie mają one dostęp do niemal każdego specjalisty, z którym para chciałaby pracować. Na czym polega terapia par online? Jak się do niej przygotować i jakich efektów możecie się spodziewać?

 

Online terapia dla par ‒ na czym polega?

Terapia dla par online to terapia prowadzona w całości lub częściowo (w zależności od indywidualnych ustaleń ze specjalistą) za pośrednictwem wybranych komunikatorów internetowych. Możecie spotkać się z terapeutą z dowolnego miejsca, w którym aktualnie przebywacie.

terapia dla par

fot. Pexels

Na efektywność tego rodzaju spotkań online istotny wpływ mają:

• dostęp do sprzętu umożliwiającego bezproblemowe prowadzenie rozmów video ‒ smartfon, tablet lub komputer oraz słuchawki i mikrofon
• stabilne łącze internetowe zapewniające przekazywanie obrazu i głosu bez opóźnień i zacinania, ale w wypadku słabego łącza można skorzystać z rozmowy telefonicznej
• spokojne otoczenie, w którym możecie odizolować się od innych osób i wszelkich rozpraszaczy ‒ sypialnia, salon (jeśli inni domownicy nie będą z niego korzystać w czasie spotkania online), domowe / prywatne biuro.

 

Terapia par online rozpoczyna się zazwyczaj od wstępnych spotkań konsultacyjnych (najczęściej od 1 do 3 spotkań), w ramach których ustalacie cel i plan terapii oraz zawiązujecie tzw. kontrakt terapeutyczny. Po zawiązaniu kontraktu rozpoczyna się tzw. terapia właściwa. Sesje terapeutyczne przeważnie odbywają się raz na tydzień lub co dwa tygodnie, czyli 2-4 razy w miesiącu. W spotkaniach z terapeutą zawsze uczestniczycie razem.

Terapia dla par jak się przygotować?

Terapia par nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Wyjątkiem są sytuacje, w których terapeuta prosi Was o wykonanie określonych zadań między kolejnymi sesjami. Terapia prowadzona online wymaga od jej uczestników wyłącznie przygotowania sprzętu, sprawdzenia łącza internetowego oraz takiego zorganizowania miejsca na spotkanie, w którym podczas trwania sesji nikt nie będzie Wam przeszkadzał.

Dla kogo terapia par online?

Terapia dla par jest nowoczesną, pełnoprawną i pełnowartościową formą terapii. Mogą z niej skorzystać pary, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą realizować spotkań z terapeutą w formie stacjonarnych sesji terapeutycznych. To komfortowe rozwiązanie m.in. dla osób, które mieszkają z dala od aglomeracji miejskich lub za granicą i chcą mieć wygodny dostęp do usług specjalisty, ale również dla osób mających nienormowany czas pracy czy borykających się z schorzeniami ograniczającymi im możliwość swobodnego poruszania się.

Czy terapia dla par ma sens?

Oczywiście! Już sam fakt, że się nad tym zastanawiacie bardzo dużo mówi o Was i Waszych intencjach! Zdajecie sobie sprawę z istnienia trudności ‒ nawet jeśli nie do końca jesteście w stanie rozpoznać przyczyny problemów w związku.

Podjęcie decyzji o skorzystaniu ze wsparcia psychoterapeuty dla par to zawsze pierwszy krok do rozwiązania problemów, przezwyciężenia kryzysu i poprawy jakości życia. I to bez względu na cel, który sobie postawicie! Pamiętajcie, że efektem terapii nie zawsze musi być naprawa związku. W niektórych przypadkach terapia psychologiczna dla par może pozwolić uczestnikom procesu zrozumieć to, co wydarzyło się między nimi oraz doprowadzić do miejsca, w którym partnerzy podejmują świadomą decyzję o rozstaniu.

 

Terapia psychologiczna dla par da Wam możliwość skorzystania z pomocy neutralnego specjalisty. Terapeuta stworzy bezpieczną przestrzeń, w której będziecie mogli skutecznie się komunikować. Nauczycie się trafniej nazywać i opisywać własne odczucia oraz lepiej rozumieć partnerkę / partnera. Specjalista zadba również o kulturę rozmowy, a dzięki umiejętnie zadawanym pytaniom i zastosowaniu wybranych narzędzi terapeutycznych – będzie efektywnie kierował procesem w taki sposób, by pokazać Wam inną perspektywę.

fot. Pexels

Podsumowanie

Terapia dla par czy warto? Zdecydowanie! Jeżeli podejmowaliście próby samodzielnego rozwiązania problemów, ale nie udało Wam się pokonać trudności i przezwyciężyć kryzysu ‒ nie wahajcie się! Skorzystajcie z terapii dla par ‒ stacjonarnie lub online. Terapia dla par online nie ustępuje skutecznością tradycyjnej terapii prowadzonej w gabinetach i stanowi jej pełnowartościową alternatywę. Terapia prowadzona za pośrednictwem komunikatorów dedykowana jest przede wszystkim osobom pozostającym w związkach, które z dowolnych przyczyn nie mogą lub nie chcą skorzystać z terapii stacjonarnej.

 

Za pomoc w przygotowaniu tekstu dziękujemy Karolinie Plichcie, doświadczonej specjalistce relacji z serwisu https://specjaliscirelacji.pl, terapeutce par prowadzącej m.in. terapię dla par online oraz psychoterapeutce systemowej w trakcie procesu certyfikacji w Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ