Wednesday, April 17, 2024
Home / Kultura  / Tempus fugit. O czasie i przemijaniu

Tempus fugit. O czasie i przemijaniu

Problem nieuchronności upływu czasu i popadania w zapomnienie jest obecny w sztuce od stuleci. Artyści radzili sobie z tym tematem różnorako.

fot. materiały prasowe

Problem nieuchronności upływu czasu i popadania w zapomnienie jest obecny w sztuce od stuleci. Artyści radzili sobie z tym tematem różnorako: dosłownie, na przykład kontrastując młodzieńcze piękno ze starczym obliczem, ale też stosując szeroki wachlarz alegorii – tworząc wymowne martwe natury, wyposażone w odpowiednie atrybuty personifikacje, czy wreszcie ukazując ruiny niegdyś kwitnących miast.

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

W wyborze znalazły się między innymi dzieła Giovanniego Benedetta Castiglione, Giovanniego Battisty Piranesiego, Václava Hollara, Jacoba de Gheyna III i Henryka Hondiusa. Ekspozycja ma charakter „zderzania starego z nowym”, dlatego kontrapunktem dla historycznych przedstawień będą wybrane prace polskich konceptualistów, wprowadzające współczesne konwencje obrazowania czasu (m.in. dzieła Stanisława Dróżdża czy Romana Opałki). Wystawa jest dziesiątą prezentacją graficzną przygotowywaną we współpracy z Biblioteką Naukową PAU i PAN w Krakowie.

Gdzie: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie (Rynek Główny 25)
Kiedy: 02.03.2016-08.05.2016

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ