Tuesday, June 18, 2024
Home / PARTNER MK  / Teleporada czy zwykła wizyta – na co się zapisać?

Teleporada czy zwykła wizyta – na co się zapisać?

Powstała w czasach pandemii i już z nami zostanie

Teleporada

fot. Pexels

Jeżeli przez całe życie korzystamy z pomocy lekarza w gabinecie – nie ma nic dziwnego w tym, że teleporada wydaje nam się być osobliwym rozwiązaniem. To ludzie starsi od początku najbardziej się przeciwko temu buntują i mają oni do tego podstawy – ich stan zdrowia jest zwykle gorszy niż w przypadku młodych ludzi i zwyczajnie boją się oni tego, że niektóre ich problemy zostaną przez telefon zignorowane

 

Teleporada faktycznie w pewien sposób utrudnia kontakt pomiędzy lekarzem i pacjentem – nie ma tutaj możliwości przeprowadzenia dodatkowych badań i pomiarów, a to często jest przydatne w trakcie takiej wizyty. Nie zmienia to jednak faktu, iż można dalej omówić dużo istotnych spraw. Musimy tutaj pamiętać tak naprawdę o jednej rzeczy – teleporada nie jest obowiązkową formą kontaktowania się z lekarzem. Możemy z niej skorzystać ‒ ale możemy też od razu poprosić o możliwość osobistego spotkania się z lekarzem. Nikt nam tego na pewno nie odmówi.

Kiedy warto udać się na zwykłą wizytę?

Na wizytę do gabinetu powinny zapisać się te osoby, które muszą coś lekarzowi pokazać – może to być zmiana na skórze, guzek, niepokojące zaczerwienienie czy wysypka. Nie musimy tego usprawiedliwiać ‒ prosimy po prostu o wizytę stacjonarną i zostajemy na nią zapisani. Czas oczekiwania może być tutaj dłuższy, ale to w tym przypadku tak naprawdę jedyna opcja na uzyskanie prawidłowej diagnozy.

Jeśli obawiasz się, że przez telefon nie zdążysz lekarzowi o wszystkim opowiedzieć ‒ również zapisz się do przychodni. Teleporada nie będzie miała większego sensu w przypadku tych osób, które są do niej od początku negatywnie nastawione – wtedy lepiej zapisać się na zwyczajną wizytę. Na pewno nie powinno się ignorować swoich objawów i zwlekać z umówieniem spotkania tylko dlatego, że chcemy uniknąć teleporady – nie jest ona nam narzucana z góry.

A kiedy lepsza będzie teleporada?

Teleporada sprawdza się w takich sytuacjach, gdzie naprawdę nie jest nam potrzebny bezpośredni kontakt z lekarzem. Wiele osób wykorzystuje teleporady do tego, aby przedłużyć receptę lub upewnić się, że specjalista nie chce zmienić nam dawki leku – takie informacje mogą zostać udzielone przez telefon i my nie tracimy czasu na dojazd do przychodni.

 

Podobnie w przypadku konsultacji dotyczących wyników badań, lekarz posiada je na komputerze i my zwykle też mamy do nich łatwy dostęp. Jeśli wszystko jest w porządku to szybko dowiemy się tego na odległość ‒ a jeśli konieczne są dodatkowe testy to i tak potrzebne będzie nam e-skierowanie i wizyta stacjonarna nic by tutaj nie zmieniła. Teleporada bardzo się przydaje – trzeba z niej po prostu umiejętnie korzystać. Sprawdź serwis internetowy l4.pl.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ