
fot. Pixabay
Dowiedz się więcej o technologii toczenia CNC. W dzisiejszym artykule m.in. wymieniamy, jaką przewagę ma toczenie CNC nad innymi metodami oraz podpowiadamy, kiedy warto zdecydować się na to rozwiązanie. Zapraszamy do czytania
Toczenie CNC a inne metody
Co wyróżnia technologię CNC? W tradycyjnym procesie toczenia zbędne warstwy półfabrykatu są usuwane za pomocą noża tokarskiego. W taki sposób uzyskiwany jest pożądany kształt. W momencie, w którym technologia wykorzystywana jest w zewnętrznej warstwie przedmiotu, mówimy o toczeniu, a w wewnętrznej – o wytaczaniu. Toczenie CNC to metoda o wielu możliwościach. Przy jej pomocy można obrobić niemal każdy rodzaj tworzywa, niezależnie od tego, czy jest to stal węglowa i narzędziowa, aluminium, miedź, mosiądz lub tytan.
Z kolei w obróbce CNC sporą rolę odgrywają maszyny zintegrowane z komputerem, a konkretniej automaty tokarskie typu swiss type. To właśnie dzięki nim cały proces toczenia można wykonać szybciej, precyzyjniej oraz w jednym miejscu. Wśród zalet obróbki CNC należy też wymienić większą wydajność i kontrolę położenia poszczególnych elementów.
Kiedy warto?
Toczenie CNC to metoda, na którą warto zdecydować się, gdy zależy Ci na wysokiej precyzji wykonania. Końcówki maszyn typu swiss poruszają się aż w trzech osiach, oznacza to, że cały proces wykonany jest bardziej starannie, ale również przekłada się to na większe możliwości produkcyjne. Te automaty tokarskie są w stanie wykonać naprawdę skomplikowane elementy, a cały proces produkcji trwa znacznie krócej niż w przypadku konwencjonalnego procesu toczenia. Co więcej, technologia toczenia CNC przystosowana jest do produkcji seryjnej. Możesz z tej możliwości skorzystać, jeśli zależy Ci na wyprodukowaniu dużej ilości elementów o identycznym wyglądzie.
Jakie elementy możesz stworzyć w oparciu o technologię CNC? Toczenie CNC pozwala wytworzyć takie elementy jak wałki, osie, tuleje, tarcze, pierścienie, kołnierze, stożki oraz cylindry.
Warto jeszcze wspomnieć, że automaty tokarskie umożliwiają nie tylko toczenie podstawowych elementów, o których wspomnieliśmy wyżej, ale również pozwalają wykonać wiercenia boczne oraz frezy. Dzięki temu możesz tworzyć przedmioty o różnych gabarytach i bardziej skomplikowanej geometrii. Wymienić tutaj można takie elementy jak nakrętki, śruby, wały, koła zębate i łańcuchowe.
Oszczędź czas i pieniądze
Przed rozpoczęciem procesu toczenia CNC należy w pierwszej kolejności odpowiednio przygotować indywidualny projekt, a następnie zaprogramować automaty. Ustawienie maszyn wymaga poświęcenia sporej ilości czasu, jest to jednak jedyny tak czasochłonny etap. Kolejne fazy są znacznie mniej wymagające, dzięki czemu toczenie CNC pozwala finalnie zaoszczędzić i czas i pieniądze.
Używając technologii CNC, zdecydowanie szybciej wyprodukujesz elementy niż w przypadku konwencjonalnego toczenia. Co więcej, możesz też zaoszczędzić więcej pieniędzy. Im większa jest liczba produkowanych elementów, tym niższa jest cena jednostkowa. Warto przekonać się o tym samemu, w tym celu skontaktuj się z profesjonalną firmą, która oferuje toczenie CNC.