Teatr tańca i kulturowy szlak między Polską a Izraelem
Efekty wspólnego działania wybitnego izraelskiego choreografa - Idana Cohena - z tancerzami Krakowskiego Teatru Tańca będzie można zobaczyć 21 września w Krakowie.
NESTING, nazwany od czasownika oznaczającego wicie gniazda, to wyjątkowy spektakl, który przeprowadzi widza przez kulturowy szlak między Polską a Izraelem. Praca nad spektaklem tanecznym była niebywałą okazją do wymiany doświadczeń, przemyśleń i współczesnych wyobrażeń na temat „wczoraj” i „dziś” w relacjach polsko-żydowskich. Efekty wspólnego działania wybitnego izraelskiego choreografa – Idana Cohena – z tancerzami Krakowskiego Teatru Tańca będzie można zobaczyć 21 września (poniedziałek) o godz. 20.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Współorganizatorem wydarzenia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.
Spektakl NESTING to poszukiwanie szeroko pojętego domu. Ludzie są w nim niczym ptaki, które pchane pierwotnym instynktem przetrwania potrafią okrążyć kulę ziemską w poszukiwaniu schronienia. Spektakl opiera się na koncepcji drzewa genealogicznego i gniazd wybudowanych z kulturowych wspomnień. Jego twórcy szukają odpowiedzi na pytania o źródła naszej tożsamości. Nieuzupełnione gałęzie drzewa genealogicznego powodują problemy z odnalezieniem tożsamości. Tak jak w przypadku narodu żydowskiego, który w latach 40. XX wieku zmuszono do ucieczki z Europy i tym samym milionom ludzi ogłoszono, że ich dom jest zupełnie gdzie indziej niż dotychczas czuli. Twórcy spektaklu zastanawiają się co „widziały” kamienie wmurowane w fundamenty naszych domów i co uformowało ziemię, po której chodzimy. Spektakl będzie próbą odkrycia własnych korzeni i budowaniem nowego języka dyskursu pomiędzy Polakami i Izraelczykami, którzy wciąż współdzielą ogromną przestrzeń kulturową. Tancerze przemówią ciałem i emocjami, a swoje odczucia ujmą w plastycznym obrazie w ruchu i w dźwięku.
Teatr tańca to gatunek ciągle odkrywany, a tym samym wciąż świeży. Dzięki nowatorskiej formie od dawna dyskutowane relacje polsko-żydowskie w przedstawieniu zyskają nową perspektywę. Teatr nie zamyka swoich scenicznych wypowiedzi w artystycznym monologu, a każdy spektakl jest próbą rozmowy z widzem. To metafizyczna przestrzeń wymiany myśli tancerzy, ich doświadczenia, a także miejsce wyzwalania i rozwoju ich artystycznych osobowości.
Bilety w cenie od 40 do 80 złotych są dostępne poprzez portal Eventim.pl oraz w punktach informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. Św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2), w Sukiennicach (Rynek Główny 1/3) i w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11).
Idan Cohen urodził się w 1978 roku w Kibuc Mizra w Izraelu. Jeszcze zanim dołączył do światowej sławy Kibbutz Contemporary Dance Company – zespołu założonego przez Yehudit Arnon, został zaangażowany do projektu filmowo-tanecznego autorstwa Lary Bersa. Idan Cohen występował na całym świecie w spektaklach słynnych choreografów, m.in. Rami Be’er, Inbal Pinto, Ania Brod. Od 2003 roku uczy, występuje i tworzy jako artysta niezależny, nagradzany w międzynarodowych konkursach choreograficznych. W marcu 2008 roku za spektakl My sweet Littre fur otrzymał I nagrodę podczas Solo Tanz Theater Festival w Sztutgarcie (Niemcy). Prezentował swoje prace na całym świecie – w USA, Niemczech, Holandii, Belgii, Włoszech, Bułgarii, Polsce, Tajlandii oraz Grecji. Był zapraszany do współpracy jako artysta gościnny, choreograf i nauczyciel przez: Cullberg Ballet w Szwecji, UCLA University Los Angeles, D.N.A & CPR – Theatre New York, Amherst College MA, Międzynarodową Konferencję Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej w Bytomiu.
Eryk Makohon to twórca, kierownik i choreograf Krakowskiego Teatru Tańca, z którym związany jest nieprzerwanie od niespełna dwudziestu lat. Jest autorem prawie trzydziestu spektakli, prezentowanych na scenach w Polsce i zagranicą. Makohon to pomysłodawca, twórca koncepcji i pierwszy kierownik Krakowskiego Centrum Choreograficznego. Jest autorem projektów o charakterze edukacyjnym realizowanych we współpracy między innymi z Narodowym Centrum Kultury, Uniwersytetem Jagiellońskim, Centrum Kultury Mościce (w ramach Festiwalu Scena Otwarta). Eryk Makohon to również pedagog z wieloletnim doświadczeniem. Od 2012 roku pracuje na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu oraz w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.
Krakowski Teatr Tańca zrealizował już ponad 25 pełnowymiarowych spektakli wystawianych na największych festiwalach w Polsce i zagranicą. Założycielem i kierownikiem Teatru jest Eryk Makohon, który wraz z Pawłem Łyskawą oraz grupą niezależnych tancerzy współtworzy tandem artystyczny. Od 2008 roku Teatr konsekwentnie realizuje własne działania artystyczne. Jest pomysłodawcą i organizatorem cyklicznych międzynarodowych warsztatów tańca współczesnego z pedagogami z Polski i zagranicy, konkursu choreograficznego „3..2..1..TANIEC”, Festiwalu Tańca Współczesnego SPACER oraz BalletOFFFestival, realizowanych w Nowohuckim Centrum Kultury w latach 2008-2015. Wieloletnie działania artystyczne i organizacyjne Eryka Makohona i Teatru przyczyniły się także do utworzenia Krakowskiego Centrum Choreograficznego. Przy Teatrze działa również Grupa adeptów obejmująca ponad 40 tancerzy. Na płaszczyźnie artystycznej oraz organizacyjnej Teatr współpracował między innymi z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Instytucie Muzyki i Tańca, Teatrem Lalki, Maski i Aktora Groteska, Małopolskim Ogrodem Sztuki, Teatrem Ludowym, Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie, a także z Urzędem Miasta Krakowa oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.