Sunday, July 21, 2024
Home / Moda  / Design  / Teatr KTO z nagrodą w konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”

Teatr KTO z nagrodą w konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”

Wyróżniony za koncepcję stworzoną zgodnie z wizją nowego programu europejskiego

teatr kto

Teatr KTO / fot. Robert Siwek

Nowa siedziba Teatru KTO przy ul. Zamoyskiego 50 na krakowskim Podgórzu została nagrodzona w prestiżowym konkursie branżowym „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”. Podczas Gali, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie teatr otrzymał Tytuł Modernizacja Roku 2021 w kategorii „Pamięć miejsc historycznych”

 

„Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” – co to za konkurs?

„Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” / fot. organizator konkursu

„Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” to ogólnopolski konkurs budowlany dla inwestorów, wykonawców i projektantów mający ponad 25-letnią tradycję. W 26. edycji udział wzięło ponad 500 inwestycji z całej Polski, a do finału zakwalifikowało się jedynie 75 z nich. W ścisłej finałowej czołówce znalazły się inwestycje reprezentujące większość regionów. O udział w rywalizacji ubiegały się zarówno osoby fizyczne, ale też powiaty, urzędy miast, instytucje i deweloperzy. Celem działań organizatorów plebiscytu jest promocja oraz wyłonienie każdego roku najlepszych, wyróżniających się szczególnymi walorami przedsięwzięć budowlanych.

Teatr KTO został wyróżniony za swoją szczególną koncepcję stworzoną zgodnie z wizją nowego programu europejskiego. Głównymi założeniami było holistyczne spojrzenie na przestrzeń oraz jej korelacja z historią i funkcją społeczną. Taki nurt wpisuje się w ideę nowego Bauhausu.

Teatr KTO w dawnym kinie Wrzos

Pomysł budynku i wykorzystanie terenu ogrodów, już na etapie koncepcji zakładał wielofunkcyjność. Zasadniczą cechą współczesnego teatru jest jego interdyscyplinarny charakter. Symbolicznym ujęciem tego wyzwania jest historyczna fasada przywrócona do stanu jej świetności, ale zarazem forma zastawki: oddzielona przeszklonym foyer i ukrywająca black box nowoczesnej sceny.

Zwieńczeniem projektu budynku, w rozumieniu nie tylko symbolicznym, ale i literalnym, jest otwierany dach nad przestrzenią sceny. Jak przesłona w obiektywie – sufit nad scena otwiera się na niebo. To nawiązanie do teatrów szekspirowskich, ale też symboliczne nawiązanie do roli teatru KTO – będącego teatrem przestrzeni otwartych (stąd np. festiwal teatrów ulicznych, którego KTO jest od 35 lat organizatorem)

– tak o budynku opowiada Aleksander Janicki.

W 2021 r., po 44 latach działalności artystycznej Teatr KTO otworzył własną, długo wyczekiwaną siedzibę̨. Dzięki wspólnym wysiłkom rady Miasta Krakowa, Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego oraz funduszom europejskim, dawny budynek legendarnego Kina Wrzos stał się̨ pierwszą instytucjonalną sceną teatralną w Podgórzu i nowym domem dla lokalnych i zagranicznych artystów związanych z Teatrem KTO.

Projekt teatru KTO

teatr kto

Teatr KTO / fot. Robert Siwek

Projekt artysty Aleksandra Janickiego i architekta Mariusza Twardowskiego z zespołem doskonale łączy tradycję ze współczesnymi trendami. Nowa siedziba teatru to kombinacja nowoczesnej przestrzeni, pionierskich rozwiązań technologicznych, z jednoczesnym zachowaniem historycznych elementów. Jednym z kluczowych założeń projektu było odrestaurowanie fasady do jej pierwotnej formy z XIX wieku, jaką miał powstały tu wówczas budynek przytułku zgromadzenia św. Wincentego á Paulo.

 Bazą nowopowstałego obiektu KTO jest czarny prostopadłościan sali teatralnej. Nad konstrukcją rozpościera się otwierany dach z funkcją zdalnego sterowania. Cały budynek został podzielony według funkcji, jakie pełnią kolejne pomieszczenia. Poza główną sceną, garderobami i biurami, zagospodarowano przestrzeń otwartą dla wszystkich.

Projekt architektoniczny budynku łączy się płynnie z zielenią parkową na tyłach obiektu, gdzie powstał ogród sensoryczny oraz altana – letnia scena z amfiteatrem dla 180-osobowej widowni. Kompleks został dopełniony, od strony Parku Bednarskiego, tarasem widokowym. Autorką projektu zagospodarowania zieleni jest arch. Joanna Baranek Stach, Pro Archivision.

  • Projekt koncepcyjny: Aleksander Janicki
  • Projekt architektoniczny: dr hab. inżynier arch. Mariusz Twardowski, prof. PK
  • Współpraca autorska: arch. Agnieszka Żabicka arch. Barbara Leśniak
  • Współpraca: arch. Wojciech Wokan arch. Mariusz Pers, arch. Krzysztof Grządziel
  • Projekt wnętrz: Aleksander Janicki, Maja Gralak
  • Realizacja inwestycji, generalny wykonawca: Moris Polska Sp. z o.o.
  • Inwestor zastępczy: Stefan Szostak
  • Podwykonawca: Buk Invest Sp. z o.o.

Zwiedzanie KTO

Już 7 i 8 października 2022 r. będzie okazja, by w kameralnej atmosferze, dokładnie przyjrzeć się nowo powstałemu budynkowi. Teatr KTO zaprasza na zwiedzanie kuratorskie obiektu oraz wystawy fotografii Adama Golca w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich

7 i 8 października Aleksander Janicki, artysta i autor koncepcji oprowadzi i opowie o scenie, ogrodzie, garderobach i każdym innym pomieszczeniu… Dodatkowo, będzie można zobaczyć wystawę zdjęć uznanego na całym świecie fotografa – Adama Golca.

A już w dniach: 19-22 października w przestrzeniach teatru KTO odbędzie się 9. edycja projektu Fundacji Miasto Kobiet. W zachwycających przestrzeniach budynku powstaną zdjęcia do wywiadów z przedsiębiorczyniami z Krakowa. Pierwsze efekty będzie można podejrzeć na instagramowym profilu @miastokobiet_mk.

Dowiedz się więcej:
Kobiety Krakowa – rusza nabór do IX. edycji!

Budowa nowej siedziby Teatru KTO oraz rewitalizacja i zagospodarowanie terenu zieleni realizowane są w ramach projektu „Rewitalizacja dawnego obiektu Kinoteatru Wrzos na potrzeby Teatru KTO”. Program otrzymał dofinansowanie z europejskiego Funduszu rozwoju regionalnego, w ramach regionalnego Programu operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ