Thursday, July 18, 2024
Home / POLECAMY  / Tatuaż motyl – znaczenie i pomysły

Tatuaż motyl – znaczenie i pomysły

Oryginalne pomysły na tatuaż z motylem. Czy pasują do Ciebie?

tatuaż motyl

Tatuaż motyl oznacza wolność i metamorfozę /zdj. Pexels

Tatuażyści projektują różne grafiki z motywem motyla, gdyż tatuaż motyl to wzór, o który klienci bardzo często proszą w salonach tatuażu. Skąd wzięła się jego popularność? Niemałe znaczenie ma symbolika, którą charakteryzuje się motyl. Odzwierciedla on delikatność i piękno, dlatego ten wzór wybierają zwłaszcza kobiety. Jakie znaczenie ma tatuaż motyl, który typ wybrać i gdzie go wytatuować?

Motyl tatuaż – znaczenie

Dla wielu pasjonatów tatuażu wybrany wzór jest nie tylko ozdobą ciała, ale również sposobem na wyrażenie siebie. Tatuaże spełniają funkcję estetyczną i niosą ze sobą pewien symbolizm. Co mówi o jego posiadaczu tatuaż motyl? Znaczenie i symbolika motyla różni się nieznacznie w poszczególnych kulturach. Starożytni Grecy kojarzą motyla z duszą i nieśmiertelnością. W mitologii greckiej przemiana, której motyl ulega w swoim cyklu rozwojowym, przechodząc z gąsienicy w dorosłą postać – imago, reprezentowała wyjście duszy z ciała i miała obrazować cykl życia, śmierci i odrodzenia. Podobne znaczenie motyl ma w religii chrześcijańskiej, gdzie jest symbolem zmartwychwstania.

 

Dla Rdzennych Amerykanów motyle oznaczają radość, a w japońskiej kulturze i filozofii feng shui motyl oznacza miłość, wolność i młodość.

 

Motyle to najbardziej zachwycające owady. Są delikatne i często mają wielobarwne skrzydła we wzory, będące natchnieniem dla artystów. Symbolizują lekkość i nieuchwytne piękno, a z uwagi na bajkowy wizerunek uznaje się je za stworzenia mistyczne i tajemnicze. Motyle kojarzy się również z wolnością, gdyż podążają, dokąd zechcą. Mogą szybować na imponujące wysokości i przemierzać nawet tysiące kilometrów, np. migrujący motyl monarcha (Danaus plexippus) podczas lotu może pokonywać nawet 4 tysiące kilometrów.*

 

Motyl odzwierciedla metamorfozę i jest symbolem zmiany i przemijania. W swoim niezwykle krótkim życiu dokonuje całkowitej transformacji. W wyniku rozwoju przeobraża się z gąsienicy w poczwarkę, z której wykluwa się motyl. Z tego powodu stał się symbolem ulotności, ale też mocy.

Czarny motyl – znaczenie stylu i barw

Popularnym i minimalistycznym wzorem jest czarny motyl. Tatuaż ten może być bardzo prosty i symboliczny. Jeden tatuaż motyla składa się zaledwie z kresek przedstawiających jego geometryczną postać, inny może być w pełni szczegółowym malunkiem niczym z botanicznej ryciny. W przypadku, gdy chcesz uzyskać realne odwzorowanie, lepiej sprawdzi się kolorowy motyl. Czarny tatuaż również może być ciekawy i szczegółowy, w zależności od techniki, jaką zostanie wykonany. Kiedy nie zależy Ci na kolorze lub jesteś miłośniczką stonowanych jednobarwnych wzorów, wybierz czarny tatuaż motyla 3D. Tego typu wzór będzie wyglądał bardzo oryginalnie i realistycznie.

Tatuaż motyl czarny – przykłady oryginalnych wzorów

Niebieski motyl – tatuaż

Co symbolizuje niebieski motyl? Tatuaż ten interpretuje się, biorąc pod uwagę nie tylko symbolikę motyla, ale też jego barwę. W psychologii i kulturze każdy z kolorów ma przypisane znaczenie i swoiste cechy np. odpowiada konkretnym emocjom. Barwa niebieska działa relaksująco i kojarzy się ze spokojem i bezpieczeństwem, a w nadmiernych ilościach z melancholią i smutkiem. Niebieski jest łączony z duchowością, zaufaniem i nadzieją. Oznacza szczęście i pomyślność.

 

Niebieski motyl w starożytnych kulturach pogańskich jest symbolem Bogini i niebiańskiej energii kobiecej. Jest swego rodzaju boskim wysłannikiem i odpowiada za połączenie się z kobiecą energią oraz za jej moc i opiekę. Reprezentuje zmianę i możliwość nowych początków. Daje duży potencjał rozwoju i związany jest z chęcią odkrywania tego, co nowe i niezbadane. Niebieski motyl to symbol szczęścia uzyskanego na drodze rozwoju – powolna gąsienica rozwinęła skrzydła i odfrunęła wolna jako motyl. Jego postać przedstawia naturalność zmian i udowadnia, że należy je akceptować, bo są nieuniknione i mogą przynieść coś dobrego.**

 

Jaki tatuaż zrobić na plecach?

Tatuaż damski na plecach – najlepsze miejsca i wzory

 

Najbardziej popularny jest tatuaż niebieski motyl 3D. Dzięki odpowiedniej intonacji kolorów i cieniowaniu tatuaże 3D mają dopracowany każdy szczegół. Wykonanie wzoru tą techniką jest bardzo realistyczne i sprawia wrażenie, jakby na skórze usiadł prawdziwy motyl. Kolorowy tatuaż motyl 3D najlepiej wygląda na większych partiach ciała gdzie można dobrze odzwierciedlić każdy detal. Będzie on również dużo droższy niż czarny lub wykonany w 2D. Wynika to z kosztów i ilości użytych tuszy oraz czasu wykonania i poziomu zaawansowania wykorzystywanej techniki tatuażu.

Najpiękniejsze tatuaże motyl 3d niebieski

 

Tatuaż motyla z kwiatem

Tatuaż motyl z kwiatem to bardzo subtelny i delikatny wzór często wybierany przez kobiety o romantycznej duszy. Połączenie motyla i kwiatu nadaje mu ciekawą symbolikę i charakter. Co oznacza tatuaż motyl z kwiatem? Znaczenie tego wzoru zależy od tego, co konkretnie się na nim znajduje. Popularne są wzory z motylami, których jedno ze skrzydeł złożone jest z kwiatów. Może to symbolizować nieuchwytne piękno i przemijanie. Nie bez znaczenia są również gatunki roślin czy innych elementów tatuażu oraz jego kolorystyka np. tatuaż motyl z różą symbolizuje kobiecość i zmysłowość. Kwiaty mogą symbolizować różne rzeczy, takie jak np. życie, nadzieję, naturę, piękno i miłość. W połączeniu z motylem mogą oznaczać radość życia, siłę natury, odrodzenie i przemianę.

 

Może cię zainteresować:

Tatuaż z różą – znaczenie, pomysły, trendy

 

Motyl z kwiatem – tatuaże

Tatuaż motyl na ręce i nadgarstku

Ramiona i ręce to miejsca, na których doskonale wygląda wytatuowany motyl. Tatuaż na ręce jest dobrze widoczny i łatwo można go wyeksponować, a w razie potrzeby ukryć za długim rękawem. Dodatkowo ręce to dobre miejsce do stworzenia większych wzorów i tzw. rękawów, czyli jednego dużego tatuażu lub zbioru tatuaży ciągnących się od nadgarstków aż po ramiona. Tatuaż motyl na ręce przybiera różne formy. Może być samodzielnym wzorem cechującym się dużą ilością szczegółów, intensywnym ubarwieniem i dobrym cieniowaniem lub być częścią większego projektu. Ciekawą aranżacją jest tatuaż złożony z kilku motyli „lecących” wzdłuż ręki.

 

 

Równie często spotyka się tatuaż motyl na nadgarstku i palcach. Cóż nie wygląda bardziej subtelnie niż niewielki motyl? Tatuaż na nadgarstku nie jest zbyt duży, dlatego zazwyczaj są to wzory minimalistyczne wykonywane czarnym lub kolorowym tuszem. Motyle na palcach są równie symboliczne. Przede wszystkim są to tatuaże wykonywane w stylu Line Art lub Tribal. Czasami zdarza się, że klientki proszą o duży tatuaż motyl na nadgarstku. Znaczenie wielkości wzoru w tak widocznym miejscu, jak dłonie jest niezwykle ważne. Duże rzucające się w oczy tatuaże mogą być niemile widziane w niektórych profesjach i środowiskach. Tylko odważne i niezależne panie decydują się na większe i odkryte wzory.

 

Sprawdź inspirujące wzory na małe tatuaże

Małe tatuaże – pomysły i wzory na drobne, proste tatuaże

 

Tatuaż na nadgarstku motyl – przykłady kobiecych wzorów

Tatuaż motyl na kostce

Tatuaż na kostce zazwyczaj jest niewielki i bywa wybierany na rozpoczęcie przygody z tatuażem. Najpopularniejsze są symboliczne wzory, napisy lub bransoletka. Często spotyka się również motywy roślinne i zwierzęce np. wijący się w górę nogi pęd bluszczu lub siedzący na kostce motyl. Tatuaż motyl na kostce wygląda bardzo kobieco i zmysłowo, dlatego powstało wiele wzorów dedykowanych właśnie temu miejscu. Część z nich przeznaczona jest do tatuowania bezpośrednio w okolicy kostki np. nad nią lub obok, a niektóre mają częściowo obejmować nogę lub stopę.

Tatuaż na kostce damski motyl – ciekawe wzory

 

 

Źródła:

*https://www.national-geographic.pl/artykul/motyl-monarcha-ten-symbol-kanady-jest-na-liscie-gatunkow-zagrozonych-co-warto-o-nim-wiedziec
**https://horoscopochino.co/znaczenie-niebieskiego-motyla/?lang=pl#Tatuaz_niebieskiego_motyla

Z wykształcenia zielarka i florystka z zamiłowaniem do pisania. Jest prawdziwym plant freakiem. Kocha przyrodę i kontakt z naturą, dlatego w każdej wolnej chwili chodzi na piesze wędrówki po lesie i amatorsko robi zdjęcia.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ