Tatuaż handpoke to zyskująca na popularności technika ozdabiania ciała bez użycia maszynki. Handpoke, z angielskiego uścisk dłoni lub w luźnym tłumaczeniu dźganie (szturchanie) dłonią (od hand – dłoń i poke – dźgać, szturchać), nawiązuje do sposobu wykonywania tego typu tatuażu. Czym są tatuaże handpoke? Co to za metoda i czy jest bolesna
Przed wybraniem się do salonu tatuażu zorientuj się, jakich technik używają pracujący w nim tatuażyści i wybierz odpowiedni dla siebie sposób. Do wyboru masz metodę tradycyjną z użyciem maszynki tatuatorskiej lub tatuaż handpoke.
Handpoke to technika niezwykle pracochłonna, a wykonanie tatuażu tą metodą wymaga dużej precyzji i wprawy. Jak wykonuje się handpoke? Tatuaż powstaje przy ręcznym użyciu igieł, co oznacza, że nie wykorzystuje się maszynki do tatuażu. Tatuator wbija je w skórę, robiąc nakłucia jedno przy drugim. Uzyskuje w ten sposób efekt kropek, które tworzą obrazek, a powstałe dzieło określane jest mianem tatuażu kropkowego.
Handpoke – jak zacząć?
Jak zacząć tatuować handpoke? Przede wszystkim musisz się zaopatrzyć w niezbędne akcesoria. Zadbaj o ich jakość i przed dokonaniem zakupu dobrze zbadaj rynek tatuatorski. Sprawdź marki i ich asortyment i poznaj opinie innych artystów tatuażu, dotyczące różnych produktów i sprzętu. Rozpoczynając przygodę z tatuażem kropkowym możesz wykorzystać gotowy zestaw do handpoke, który będzie zawierał wszystkie produkty niezbędne do zrobienia tatuażu. W sprzedaży znajdziesz różniące się zawartością i ceną komplety do tatuażu handpoke.
Przygotowanie do tatuowania czyli jak zacząć handpoke
- Przed rozpoczęciem nauki tatuowania przygotuj stanowisko. Posprzątaj i zdezynfekuj miejsce pracy.
- W jednorazowych rękawiczkach przygotuj przyrządy niezbędne do pracy.
- Zmień rękawiczki i oczyść obszar na skórze, który ma być poddany tatuowaniu. Użyj do tego preparatu z dodatkiem alkoholu etylowego (w razie potrzeby wydepiluj miejsce jednorazową maszynką).
- Przenieś wzór na skórę za pomocą kalki i specjalnego płynu.
- Po wyschnięciu wzoru na skórze, nalej wybrany tusz do pojemniczka i rozpocznij proces tatuowania.
- Zachowaj porządek przy pracy i pamiętaj, że wszystko powinno być sterylne.
Sprawdź też:
Małe tatuaże – pomysły i wzory na drobne, proste tatuaże
Zestaw do handpoke – jaki wybrać?
Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z handpoke, wybierz zestaw, który zawiera instrukcje krok po kroku lub poradnik dla początkujących. Zestaw startowy to odpowiedni wybór dla osób rozpoczynających naukę tą techniką. W jego składzie powinny się znaleźć podstawowe elementy takie, jak:
- sterylne igły do handpoke (zestaw rożnych igieł: do konturu, wypełniania i cieniowania),
- tusz wraz z kubeczkiem – tusze powinny być bezpieczne i certyfikowane,a kubeczek sterylny,
- płyn i kalka do przenoszenia wzorów,
- długopis do handpoke – powinien być wygodny; ergonomiczny kształt zapewni komfort pracy i pomoże Ci uniknąć zmęczenia ręki podczas wykonywania tatuażu,
- taśma do mocowania igły,
- dobry zestaw handpoke dla początkujących zawiera dodatkowo specjalne skórki do nauki tatuażu, na których możesz odbijać i tatuować swoje pierwsze wzory.
Higiena i bezpieczeństwo są kluczowe podczas wykonywania tatuażu, dlatego dobrze jeżeli do zestawu będzie dołączona instrukcja właściwego utrzymania czystości podczas pracy. Zestaw powinien zawierać również podstawowe akcesoria higieniczne, takie jak rękawiczki jednorazowe, chusteczki lub płyn do dezynfekcji, wazelinę, gazę, ręczniczek z włókniny niepodrażniający skóry czy maszynkę do golenia.
Igły do handpoke
Igły do handpoke nie różnią się niczym od igieł, które stosuje się w tradycyjnym tatuowaniu maszynką. To, co wyróżnia tę metodę to sposób ich użycia – tatuator trzyma je w ręku lub wkłada do specjalnego pena do handpoke.
W pracy tatuażysty wyróżniamy igły klasyczne i igły modułowe (tzw. igły typu kartridż). Te pierwsze to ostrza przylutowane do drutów z oczkiem. Wykorzystywane są w tradycyjnym handpoke robionym przy pomocy igły trzymanej w dłoni. Metoda ta wywodzi się od starożytnych cywilizacji i jest nadal praktykowana przez ludy plemienne.
Dla zwiększenia komfortu pracy tatuator może umieścić igłę klasyczną w penie do handpoke lub użyć pena na kartridże. Igły handpoke modułowe to nowoczesne i wygodniejsze rozwiązanie. Zbudowane są z igły, trzpienia i elastycznej silikonowej membrany, które zamknięte są w obudowie z twardego tworzywa medycznego. Kartridże odpowiednie są zwłaszcza dla początkujących tatuatorów. Ich wymiana jest bardzo prosta i szybka – wystarczy włożyć kartridż w gryf i przekręcić.
Zobacz koniecznie:
Tatuaż z różą – znaczenie, pomysły, trendy
Jakie igły do handpoke?
Igły wybiera się w zależności od zastosowania i pożądanego efektu końcowego. Najpierw weź pod uwagę rozmiar i konfigurację igły. Konfiguracja decyduje o tym, do czego będziesz wykorzystywała igłę. Wybór zależy od tego, czy chcesz zrobić kontur, wypełnienie czy cieniowanie. Podstawowe konfiguracje igieł to:
- Igły do tatuowania konturów: RL (Round Liner) i HRL (Hollow Round Liner) – igły lutowane w kółko, HRL mają pozostawioną pustą przestrzeń w środku, dla lepszego pobierania tuszu.
- Igły do wypełnień i cieniowania: RS (Round Shader) – igły lutowane w kółko o szerszym rozstawieniu ostrzy, M1 (Magnum 1)/ MG (Magnum) – igły lutowane w dwóch rzędach.
- Igły przeznaczone do wypełniania: M2 (Magnum 2) – igły lutowane w dwóch rzędach, ciaśniej niż M1
- Igły przeznaczone do cieniowania: F (Flat) – igły lutowane w jednym rzędzie, RM (Round Magnum)/ SEM (Soft Edge Magnum)/ M1C (Magnum 1 Curved)/CM (Curved Magnum) – igły lutowane w dwóch rzędach w łuku, nie zostawiają ciemnych linii na krawędziach.
Rozmiar igły to liczba zlutowanych ze sobą ostrzy np. 3RL – 3 ostrza lutowane w kółko. Im mniej ostrzy wybierzesz, tym kontur będzie cieńszy lub cieniowana czy wypełniana powierzchnia skóry będzie mniejsza.
Kolejnymi parametrami istotnymi przy wyborze igły są średnica i długość ostrza. Początkujący zazwyczaj wybierają standardowy rozmiar średnicy – 0,35 mm, jednak najlepiej jeśli przetestujesz różne igły. Do wyboru masz 4 podstawowe rozmiary: 0,25 mm (08), 0,30 mm (10), 0,35 mm (12) i 0,40 mm (14). Długość ostrza odpowiada za precyzję powstającego wzoru. Im dłuższe ostrze, tym łatwiej wbić je w skórę i powstaje bardziej dokładny i widoczny punkt. Krótkie ostrza robią delikatniejsze, lekko rozmyte ślady. Wyróżnia się ostrza od najkrótszego do najdłuższego: ST – Short Taper, MT– Medium Taper, LT – Long Tape, XLT – Extra Long Taper.
Może cię zainteresuje:
Pierwszy tatuaż – co powinnaś wiedzieć przed wizytą u tatuatora?
Tatuaż handpoke – czy boli?
Odpowiedź na pytanie: „Czy handpoke boli?” nie jest jednoznaczna. Zaletą tatuażu handpoke jest jego mała inwazyjność dla skóry w porównaniu do tradycyjnej metody robienia tatuażu maszynką. Taki tatuaż goi się szybciej, a jego wykonanie uważa się za mniej bolesne. Poziom bólu zależy jednak głównie od rodzaju i wielkości tatuażu oraz miejsca na ciele, w którym ma być zrobiony. Poza tym odczucia towarzyszące osobie tatuowanej to kwestia indywidualna. Każdy człowiek ma inny próg bólu i w różny sposób na niego reaguje. To, co dla jednej osoby jest bolesne, druga uzna za muśnięcie piórkiem.
Źródła:
https://elcartel.pl/artykuly/handpoke-co-to-i-jak-zaczac
https://orakon.pl/category/hand-poke-tattoo
https://arstattoo.pl/wszystko-o-iglach-i-kartridzach-do-tatuazu,24,11
https://inkmasters.pl/aktualnosci/n/20/jak-zrobic-tatuaz-metoda-handpoke-kompletny-przewodnik-krok-po-kroku