Taśmy LED ‒ sposób montażu i ogólna charakterystyka
Światło, które buduje przestrzeń jak żadne inne
Oświetlenie LED każdego dnia zyskuje na popularności i coraz mocniej wypiera inne, bardziej klasyczne metody oświetleniowe. Wpływ na to ma wiele czynników. Głównym z nich jest niski pobór energii elektrycznej, co przekłada się z kolei na niższe rachunki za prąd. Następnie zwraca się uwagę na kwestię żywotności, a pod tym względem diody led nie mają sobie równych. Oprócz tego istnieje jeszcze możliwość zmiany barwy i jasności światła, czy niekiedy systemy umożliwiające sterowanie oświetleniem z poziomu telefonu. Nie ma co się oszukiwać, że są to także spore atuty
Montaż taśmy LED w profilu czy bez niego?
Skupiając się jednak na konkretnym rodzaju tego oświetlenia, a mianowicie na taśmach led, w sieci możemy napotkać wiele pytań z nimi związanych. Dotyczą one przede wszystkim sposobu montażu tego typu oświetlenia.
W teorii sposób montażu takiego paska jest dowolny. W końcu każdy taki element oświetleniowy posiada z jednej strony warstwę klejącą, dzięki której możemy zamocować go wszędzie. Mimo wszystko zaleca się jednak korzystanie ze specjalnych profili. Istnieje naprawdę spora ilość rodzajów tego typu asortymentu, z czego każdy typ ma inne zastosowania i jest przeznaczony dla różnych kombinacji.
Montaż bez profilu polega jedynie na naklejeniu taśmy w określonym miejscu. Nie da się ukryć, że w zależności od materiału podłoża, na którym przyklejamy dane oświetlenie, może on się stosunkowo szybko odkleić. Warto więc skorzystać z profili aluminiowych, których struktura powoduje, że klej trzyma się ich z dużą łatwością. Co więcej, posiadają dodatkowe fragmenty, uniemożliwiające przesunięcie się paska oraz jego oderwanie od podłoża. Wspomnieć należy jeszcze o przeźroczystych lub mlecznych nakładkach na profil, które dodatkowo zabezpieczają pasek przed wypadnięciem.
Rodzaje profili do taśm LED
Najpopularniejszym profilem, często stosowanym w kuchniach, a dokładniej pod meblami, jest profil kątowy. Umieszcza się go przeważnie na rogach występujących pomiędzy spodem szafki, a ścianą. W ten sposób otrzymujemy oświetlenie, które pomocne okaże się w procesie przygotowywania posiłków, a także nada odpowiedni klimat w czasie jedzenia.
Drugim, najczęściej wybieranym elementem jest profil LED wpuszczany. Jego budowa umożliwia wpuszczenie warstwy z paskiem w głąb tynku lub między płytki. Zdecydowanie wpływa to na estetykę całego pomieszczenia, a często korzysta się z nich w przypadku tworzenia oświetlenia dekoracyjnego w łazienkach. Istnieją jeszcze profile nawierzchniowe, które często wykorzystuje się do montażu oświetlenia w meblach.
W przypadku bardziej zaawansowanych konstrukcji wymagających oświetlenia LED w postaci pasów, korzysta się jeszcze z profili konstrukcyjnych lub specjalnych.
Na czym przykleić profil?
Wiemy już, w jaki sposób zamontować pasek pod konkretne profile. Pozostaje nam więc pytanie, jak zamontować sam profil? W przypadku profili wpuszczanych sytuacja jest bardzo prosta, jednak profile nawierzchniowe wymagają już dobrego asortymentu. Okazuje się, że wybór sposobu montażu profilu ma wpływ także na jego chłodzenie i zmiany temperatury. Najczęściej korzysta się więc ze specjalnych klejów montażowych lub też bardzo mocnej taśmy dwustronnej. W niektórych przypadkach dobrym rozwiązaniem jest także silikon.