Friday, October 4, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Taryfa jednostrefowa czy dwustrefowa? Pomagamy podjąć decyzję!

Taryfa jednostrefowa czy dwustrefowa? Pomagamy podjąć decyzję!

Ten wybór warto rozważyć

Taryfa prądu

fot. yayimages.com

Stoisz przed wyborem taryfy prądu i zastanawiasz się, czy lepiej sprawdzi się jednostrefowa lub dwustrefowa? A może szukasz skutecznego sposobu na zmniejszenie wysokości rachunków? Wybór dopasowanej do trybu życia taryfy może być korzystny w obu przypadkach. Dzięki niemu jesteś w stanie tak planować zużycie prądu, aby zapłacić mniej bez ograniczania korzystania ze sprzętów elektrycznych. Zobacz, która taryfa najlepiej sprawdzi się w twoim przypadku i co wziąć pod uwagę przy wyborze

 

Taryfy prądu dla gospodarstw domowych – jakie masz możliwości wyboru?

Taryfy prądu https://eon.pl/dla-domu/oferta/energia-elektryczna/taryfy to plany cenowe, według których naliczane są opłaty za zużycie energii elektrycznej przez odbiorcę. Każda z nich określa:

 

• typ odbiorcy – gospodarstwo domowe, jednostki publiczne, mali i średni przedsiębiorcy, jak też odbiorcy zużywający największe ilości prądu (np. duże zakłady przemysłowe);
• moc umowną;
• liczbę stawek cenowych, które obowiązują w poszczególnych okresach godzinowych w ciągu doby – przeważnie wykorzystuje się jedną lub dwie stawki, a tylko w szczególnych przypadkach trzy;
cenę za 1 kWh dla każdego okresu godzinowego.

 

Dla gospodarstw domowych stosuje się taryfę G. W zależności od tego, czy jest to taryfa jedno- lub dwustrefowa, taryfa przyjmuje odpowiednio oznaczenia G11 lub G12. Czym się różnią?

Jednostrefowa taryfa prądu G11 – czym jest i kiedy sprawdzi się najlepiej?

Jednostrefowa taryfa prądu jest najchętniej wybierana przez polskie gospodarstwa domowe. Według wyliczeń GUS korzysta z niej aż 11 mln domostw. Nie ma w tym nic dziwnego – taryfa G11 jest najbardziej uniwersalna i przejrzysta. Oferuje ją też każdy sprzedawca prądu, niezależnie od jego wielkości czy obszaru, na którym działa. W tym planie taryfowym odbiorców obowiązuje jedna stawka za 1 kWh, niezależnie od godziny. Za prąd zapłacisz więc tyle samo bez względu na porę dnia czy nocy, a także dzień tygodnia.

 

Kiedy sprawdza się najlepiej? Wybierz jednostrefową taryfę prądu G11, jeśli:
• masz regularny tryb życia, jesteś najbardziej aktywny w ciągu dnia, a późnymi wieczorami i nocą nie korzystasz już z żadnych urządzeń elektrycznych;
pracujesz na zmiany i zdarza ci się wykonywać obowiązki domowe (np. uruchamiać pralkę czy zmywarkę, odkurzać) o różnych porach – tak wczesnym rankiem, jak i po południu czy wieczorem;
• w godzinach popołudniowych nie przebywasz w domu, podobnie jak twoi domownicy.

 

Mówiąc krótko, jednostrefowa taryfa G11 jest najlepsza dla osób, które nie mogą lub nie chcą stale kontrolować zużycia energii. Przy jednej stawce w ciągu doby nie musisz martwić się wykonywaniem obowiązków domowych w konkretnych godzinach, aby tylko zapłacić mniej za prąd. W ten sposób możesz włączyć pralkę i rano, i po południu i wczesnym wieczorem bez obaw, że odbije się to na wysokości rachunku za prąd.

Jak rozlicza się zużycie w dwustrefowej taryfie G12 i kto skorzysta na tym rozwiązaniu?

fot.yayimages.com

Dwustrefowa taryfa prądu G12 nie jest jeszcze tak powszechna jak plan G11, ale wciąż zyskuje na popularności. Ten plan cenowy jest nieco bardziej wymagający, ale przy odpowiednim rozplanowaniu domowej aktywności może przynieść wymierne oszczędności finansowe. Szacuje się, że dopasowanie trybu życia do taryfy G12 obniży rachunki za prąd nawet o kilkanaście procent. W jaki sposób rozlicza się zużycie energii elektrycznej w dwustrefowej taryfie G12? W przypadku tego planu cenowego doba dzieli się na przedziały godzinowe, a dla każdego z nich obowiązuje inna stawka za 1 kWh.

 

Najczęściej spotykany podział doby w taryfie G12 to:
• godziny szczytowe – przypadają one rankiem (od 6:00 do 13:00), a także wczesnym wieczorem (od 15:00 do 22:00). Zużycie prądu w tych godzinach rozlicza się na podstawie wyższej stawki za 1 kWh;
• godziny pozaszczytowe – znajdują się wczesnym popołudniem (od 13:00 do 15:00) oraz w nocy (od 22:00 do 6:00). W tych okresach stosuje się niższą stawkę za 1 kWh.

 

Rozłożenie przedziałów czasowych, w których obowiązuje niższa stawka cenowa, pokazuje, że dwustrefowa taryfa G12 będzie najdogodniejsza dla osób prowadzących nocny tryb życia.

 

Korzystna okaże się również, jeśli:
• twój dom lub mieszkanie ogrzewane są elektrycznie – urządzenia grzewcze najintensywniej używane są w nocy, a za dnia wygaszane. Dzięki taryfie dwustrefowej możesz więc korzystać z nich, płacąc niższą stawkę cenową. To nawet kilkanaście godzin w ciągu doby, co przełoży się na naprawdę wysokie oszczędności;
• możesz zaprogramować najbardziej energochłonne urządzenia tak, aby uruchamiały się nocą lub w godzinach wczesnopopołudniowych;
• tryb życia i praca pozwalają zaplanować obowiązki domowe w taki sposób, aby przypadały one na godziny z niższą stawką cenową.

 

Warto wiedzieć, że każdy sprzedawca prądu ma dowolność ustalania przedziałów godzinowych. U każdego z nich godziny szczytu mogą występować kiedy indziej. Zanim więc zdecydujesz się na zmianę taryfy, upewnij się, jak zorganizowana jest doba rozliczeniowa w konkretnej firmie energetycznej.

Jak wybrać taryfę prądu, aby zaoszczędzić?

Obie taryfy – i jednostrefowa, i dwustrefowa – mogą pomóc w racjonalnym korzystaniu z energii elektrycznej. Nie zawsze jednak można określić na pierwszy rzut oka, kiedy zużywa się najwięcej energii i czy uda ci się wpasować w przedziały godzinowe.
Chcesz w łatwy sposób dowiedzieć się, czy wybór taryfy dwustrefowej ma sens, czy lepiej zdecydować się na taryfę z jednolitą stawką godzinową? Możesz to obliczyć samodzielnie! W tym celu przez cały tydzień monitoruj zużycie energii i zapisuj jego stan w godzinach, w których następuje zmiana stref czasowych. Następnie ilość zużytej w tych przedziałach czasowych energii pomnóż przez stawkę godzinową za 1 kWh dla każdej z taryf. Dzięki temu dowiesz się, kiedy zużycie prądu jest największe i czy korzystniejsze będzie rozliczenie w taryfie jedno-, czy w dwustrefowej.

 

Warto zrobić nie tylko dla potencjalnych oszczędności. Niewłaściwy wybór może mieć bowiem długofalowe skutki. Zmiany taryfy można dokonać tylko raz w roku i nawet jeśli nie trafisz z wyborem, będziesz musiał rozliczać się według nowych zasad jeszcze przez kilkanaście miesięcy. Będzie to albo niekorzystne finansowo, albo bardzo uciążliwe. Samodzielne sprawdzenie, która taryfa prądu jest najkorzystniejsza, jest proste i może uchronić cię od poważnych konsekwencji!

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ