Friday, July 19, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Tapeta do salonu ‒ jaką wybrać na jedną ścianę?

Tapeta do salonu ‒ jaką wybrać na jedną ścianę?

Ozdobna tapeta, ułożona na jednej ścianie salonu i dopasowana do umeblowania, podkreśla charakter wnętrza, skupia uwagę, pozwala też uniknąć efektu aranżacyjnego chaosu

tapeta-do-salonu-miasto-kobiet

fot. materiały prasowe

Nowoczesne tapety ścienne to dekoracje łatwe w montażu, praktyczne i bardzo efektowne. Dzięki nim można szybko nadać wnętrzu zupełnie innego charakteru, a także zwiększyć funkcjonalność pomieszczenia. Ozdobne tapety szczególnie dużą popularnością cieszą się w salonach, gdzie dekorują zazwyczaj tylko jedną ścianę. Na co zwrócić uwagę dobierając je do swojego wnętrza?

tapeta1-miasto-kobiet

fot. materiały prasowe

 

Tapeta w salonie na jednej ścianie ‒ jaką pełni rolę?

Tapeta położona na jednej ścianie przyciąga uwagę i pozwala na ciekawe wyeksponowanie mebli lub dodatków. Bardzo często stanowi tło dla kompletu wypoczynkowego lub ściany z zawieszonym na niej telewizorem. Niekiedy trafia także na elewację z ozdobnym kominkiem lub bardzo wartościowym, eleganckim meblem, na przykład starodawną komodą. Tapety do salonu mogą pełnić jednak również określone funkcje. Wtedy umieszczane są w miejscach najbardziej problematycznych – przykładowo na ścianie uszkodzonej podczas remontu lub takiej, która ulega częstym zabrudzeniom.

tapeta2-miasto-kobiet

fot. materiały prasowe

 

Fototapeta do salonu na pojedynczą ścianę ‒ jaką wybrać?

W zależności od potrzeb tapeta do salonu może być zarówno zwykłą tapetą papierową, jak i tapetą zmywalną ‒ lateksową, winylową czy flizelinową. Jeśli naszym problemem jest ściana, która ulega częstym zabrudzeniom, najlepszym wyborem okaże się fototapeta odporna na czyszczenie i działanie detergentów. Z kolei w przypadku zarysowań i zadrapań warto będzie sięgnąć po tapetę o grubszej, bardziej elastycznej strukturze. Nowoczesne tapety mogą pełnić także rolę dodatkowej warstwy izolującej akustycznie oraz niwelować nierówności ścian zarówno przy pomocy swojej faktury (na przykład tłoczenia), jak i poprzez odpowiednio dobrany wzór czy kolor. Większe desenie skutecznie odwracają uwagę od niedoskonałości elewacji, a jasne kolory optycznie powiększają wnętrze. Po ciemne warto sięgać wtedy, kiedy w salonie brakuje wyrazistych, charakterystycznych akcentów.

tapeta3-miasto-kobiet

Tapeta w stylu japońskim – decowall.pl / fot. materiały prasowe

 

Tapety na jedną ścianę ‒ na co zwrócić uwagę?

Ozdobna tapeta, ułożona na jednej ścianie salonu, pozwala uniknąć efektu aranżacyjnego chaosu i przepychu. Nawet w ograniczonej ilości należy dobierać ją jednak stosownie do posiadanego już umeblowania oraz kolorów obecnych na pozostałych ścianach. W przypadku wyposażenia prostego w swojej formie i kolorystyce, tapetę do salonu może pokrywać wyrazisty, a nawet kontrastujący wzór, który sprawi, ze dekoracja ta stanie się głównym elementem wystroju. Natomiast posiadając meble zdobione klasycznie, lepiej postawić na wariant tapety stylizowanej, na przykład w ornamenty. W zależności od pożądanego efektu fototapeta w salonie może stanowić wyróżniający się akcent, wyznaczać strefy lub pełnić rolę maskującą. W takich przypadkach najistotniejsze są zestawienia kolorystyczne. Przy jasnych, stonowanych barwach, ciemna tapeta skupi na sobie całą uwagę. Natomiast ta dobrana „pod kolor” pozostałych elementów będzie jedynie subtelnym akcentem, który pozwoli wykończyć ścianę w sposób bardziej funkcjonalny, niż zwykła farba, a tym samym osiągnąć określone rezultaty ‒ ochronić ją przed zabrudzeniem czy też ukryć jej niedoskonałości. 

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Sylwia C 3 listopada, 2020

    Bardzo ciekawy wpis. Sama jestem fanką fototapet, tapet. Jeżeli dobierzemy ją odpowiednio , to możemy zupełnie zmienić wnętrze domu i uzyskać świetny efekt.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ