Monday, September 16, 2024
Home / Uroda  / Czy jest powód do niepokoju?

Czy jest powód do niepokoju?

Należy zawsze pamiętać, że zmiana w wyglądzie wydzieliny z pochwy może być też pierwszym z objawów zakażenia dróg rodnych.

Wydzielina z pochwy nie zawsze musi być niepokojącym objawem. Podczas cyklu owulacyjnego zmienia się jej konsystencja, ilość i kolor. Ponadto także podniecenie seksualne przyczynia się do wzmożonej jej produkcji. Do innych czynników należy także stosowanie spirali domacicznej. Mimo tego, należy zawsze pamiętać, że zmiana w wyglądzie wydzieliny z pochwy może być też pierwszym z objawów zakażenia dróg rodnych.

concept of femininity and intimacy

Prawidłowa wydzielina

W zależności od fazy cyklu miesięcznego możemy zaobserwować wyraźne różnice w wyglądzie wydzieliny z pochwy. Rozróżniamy jej dwa rodzaje: śluz „płodny” i „bezpłodny”. Ten pierwszy pojawia się przed i w trakcie owulacji. Jest bezbarwny, ciągliwy i nieco bardziej obfity niż podczas pozostałych dni. Swoją konsystencją przypomina białko kurzego jaja. Do tego jest bezwonny. W trakcie dni bezpłodnych śluz zmienia swój wygląd. Staje się gęstszy, nieco mętny i może mieć białawy lub lekko żółty kolor.

Gdy dzieje się coś złego

Każda zmiana wyglądu czy zapachu śluzu może być oznaką infekcji, która nas dotknęła. W terminologii medycznej mówimy wtedy o upławach, czyli wydzielinie, która odbiega od normy i może być objawem choroby. Różne rodzaje infekcji charakteryzują się różnymi upławami, dzięki temu same możemy wstępnie rozpoznać, jaki drobnoustrój jest przyczyną naszego zakażenia.

Bakteryjne zapalenia pochwy

Dolegliwości te mogą być wywołane przez bakterie które fizjologicznie bytują w pochwie, lub też takie, których w normalnych warunkach nie powinno tam być. W pierwszym przypadku następuje nadmierny rozrost bakterii i wówczas mamy do czynienia z waginozą bakteryjną. Wywołują ją bakterie beztlenowe, głównie Gardnerella vaginalis, Atopobium vaginae i Mobiluncus. W tym wypadku wydzielina zazwyczaj jest białoszara, jej konsystencja wodnista, a zapach często określany jako rybi.

Drugi rodzaj infekcji bakteryjnych to tlenowe bakteryjne zapalenie pochwy wywołane przez bakterie tlenowe najczęściej pochodzenia jelitowego. W tym wypadku wydzielina jest żółtawa, o jednorodnej konsystencji, a zapach określany jako gnilny. Występują wyraźne cechy stanu zapalnego błony śluzowej pochwy, takie jak: obrzęk, zaczerwienienie i bolesność podczas współżycia płciowego.

Grzybicze zapalnie pochwy

Grzybica pochwy najczęściej może pojawić się podczas zaburzeń czy wahań hormonalnych w naszym ciele. Można do nich zaliczyć stosowanie tabletek hormonalnych, antykoncepcji czy sterydów. Również niektóre antybiotyki mają takie działanie. Infekcjom grzybiczym sprzyja także cukrzyca. Wywoływane są najczęściej przez grzyby drożdżakowate z rodzaju Candida. Wydzielina w przypadku grzybicy jest biała, o grudkowatej, serowatej konsystencji przypominającej nieco kefir. Pozostałe objawy to pieczenie i świąd w okolicach pochwy.

Rzęsistkowe zapalnie pochwy

Jest to infekcja głównie przenoszona drogą płciową wywołana przez pierwotniaka, rzęsistka pochwowego. Dolegliwości są dość uciążliwe i zalicza się do nich: pieczenie, przekrwienie ścian pochwy, obrzęk pochwy i sromu oraz świąd. Upławy występujące przy tej infekcji mogą być obfite, często pieniste, mają kolor żółtawozielonkawy, są wodniste, pienią się, a ich zapach jest określany jako rybi. We wzierniku czasami widoczne wybroczyny na szyjce macicy (tzw. truskawkowa szyjka).

Pierwsza pomoc

Każda wydzielina, która różni się od tego, co obserwujesz codziennie, może być objawem zakażenia. Pierwsze działania powinny zostać podjęte już przy początkowych objawach. Dzięki temu leczenie może przebiegać szybciej. Warto sięgnąć po leki dostępne w aptece bez recepty, np. Tantum Rosa. Jest to jedyny lek zawierający benzydaminę, która działa przeciwzapalnie, a także znieczulająco, przynosząc ulgę. Dodatkowo lek ten jest dostępny w nowej promocyjnej cenie (10 saszetek to tylko 28 zł). Pamiętaj jednak, że każde niepokojące objawy należy zawsze skonsultować z lekarzem ginekologiem, który zdiagnozuje problem i zaleci właściwe leczenie.

Pełną informację o leku znajdziesz: www.tantumrosa.pl.

***

TANTUM ROSA, 53,2 mg/g, proszek do sporządzania roztworu dopochwowego.1 g proszku zawiera 53,2 mg/g benzydaminy chlorowodorku (Benzydamini hydrochloridum). 1 saszetka (9,4 g) zawiera 500 mg benzydaminy chlorowodorku.

Wskazania do stosowania:Leczenie dolegliwości i objawów (ból, pieczenie, świąd, upławy, zaczerwienienie, obrzęk) w: przebiegu zapalenia sromu i pochwy, przebiegu zapalenia szyjki macicy różnego pochodzenia, również po chemio- i radioterapii, profilaktyce przed- i pooperacyjnej w ginekologii, połogu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wchodzącą w jego skład.

Podmiot odpowiedzialny: Aziende Chimiche Riunite Angelini Francesco A.C.R.A.F. S.p.A. Viale Amelia 70, 00181 Rzym, Włochy Przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego:Angelini Pharma Sp. z o.o, ul.Podleśna 83, 05-552 Łazy, tel.: (22) 70 28 200, fax: (22)70 28202 www.angelini.pl; www.tantumrosa.pl OTC – Produkt leczniczy wydawany bez recepty.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informację dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ